הוספת תנאים בצוואה

7 0

כאשר אדם הולך לעולמו ואינו הותיר אחריו צוואה המסדירה את אופן חלוקת הרכוש, הרי שכל רכושו/ה יחולק בין היורשים באופן שווה בהתאם לדין הקיים [לפי חוק הירושה] – הכוונה לצו ירושה.

במצב שכזה פונים באמצעות עו"ד צוואות וירושות בנתניה, חדרה או מאזורכם על מנת לגבש בקשה לרשם הירושות לצורך מתן צו ירושה אותה סביר להניח תקבלו תוך מספר ימים/שבועות זאת במידה והכל תקין.

לעיתים אחד היורשים מסתיר משאר אחיו או אחיותיו כי הוא מצוי בהליך של פשיטת רגל/חדלות פירעון או מסתיר כי לחובתו תיקים פתוחים בהוצאה לפועל דבר אשר עשוי לסבך את קיומה של הצוואה ואף את הוצאתו של צו ירושה ככול ולא קיימת צוואה.

לא פעם מגיעים למשרדנו אחים המעוניינים לקיים צוואה תוך שאין ברשותם מידע באשר למצבם של שאר האחים, בנקודה זו חשוב להבהיר כי מומלץ לדעת מראש מה המצב הכלכלי של מי מהאחים היורשים כמו כן ועוד בטרם עריכת צוואה אצל עוה"ד שלכם ראוי ומומלץ לברר מול הילדים את מצבם והאם קיימים חובות על שמם. בירור זה עשוי להביא לעיתים לחיסכון של מאות אלפי שקלים ליורשים והוא חשוב ביותר.

לא פעם יוצא כי לא ניתן לקיים צוואה שכן אחד מהאחים או האחיות נמצא עם חובות שאז היה ותקוים הצוואה הרי שחלקו של היורש המצוי בחובות ילך ישירות לנושיו ולכן ראוי לבחון נתונים אלו לפני, על מנת לנסות ולמזער הנזקים.

רבים מלקוחות המשרד המגיעים לערוך צוואה שואלים את השאלה הבאה: האם ניתן לקבוע תנאים מסוימים בצוואה?

כך לצורך הדוגמה נאמר ואחד האחים הינו אדם אוטיסט על הרצף אשר אינו מסוגל לדאוג לעצמו לאחר מותם של הוריו, האם ניתן לערוך צוואה עם תנאי לפיו שאר האחים יהיו חייבים לדאוג לו?

שאלות אלו ועוד רבות אחרות צפות לא פעם והתשובה לכך הינה חיובית, בהחלט ניתן לקבוע תנאים לקיום הצוואה אלא שעליהם להיות חוקיים, הגיוניים ומובנים.

עורך הצוואה/ המצווה רשאי יהיה במרבית המקרים לקבוע תנאים כראות עיניו כך לצורך העניין ניתן להורות על זכות מגורים [ ולא בעלות] לטובת ילד אחד או יותר, כך ניתן להורות כי הדירה לא תימכר אלא רק לאחר מספר שנים.

ככול ונתגלה פגם בצוואה לאחר מות המוריש, מה ניתן לעשות?

עפ"י רוב מה שקורה במצב שישנו פגם, בוחנים את אותו פגם לכאורה הקיים בצוואה, אם יוצא כי מדובר על טעות או פגם צורני כמו לצורך העניין טעות בספרה מתעודות הזהות של אחד הילדים היורשים או כל טעות כתיב אחרת אשר חרף הטעות ניתן להבין את טיבה של צוואה או ההוראה המדוברת, הרי שבית המשפט יורה על תיקון הטעות בלבד תוך שניתן יהיה לקיים את הצוואה או ההוראה. מנגד היה ובצוואה יהיו תנאים לא חוקיים הנוגדים את חוק הירושה כמו לדוגמא: " היורש יקבל את הירושה רק בתנאי שיתגרש מאשתו" הרי שבמצבים אלו ביהמ"ש יורה כי הצוואה או לפחות תנאי זה אינו יכול להתקבל שכן הוא אינו חוקי או לצורך הדוגמא ככול והמצווה ערך צוואתו כשהיה לא כשיר לחתום ואינו הבין את טיב הצוואה בשל דמנציה או כל דבר אחר.

כך גם הוראה פסולה או הוראה סתומה בצוואה אשר לא ניתן להבין ממנה את כוונת המצווה המוריש הרי שהוראה זו תתבטל/תיפסל.

לאור האמור לעיל הרי שאופן עריכת הצוואה הינו חשוב ביותר וראוי לערוך צוואה אצל עו"ד מהתחום על מנת להימנע מבעיות עתידיות בין היורשים.

חייגו היום ללא התחייבות:

אייל קורסיה ושות'-עורכי דין

טלפון: 050-6351208

Related Post

הכן ביתך לחורף

Posted by - 16 בינואר 2020 0
עשרות בתים בנתניה ובאזור ניזוקו מסבב הגשמים האחרון; ניר שמול מספק שלל עצות לחיזוק, לאיטום ולפעולות נוספות שיגנו עליכם מפני…
כלי נגישות