האם תה ירוק יכול לסייע בהורדת רמות לחץ וחרדה?

14 0

מאת: יעל דרור, דיאטנית קלינית ופיזיולוגית M.Sc

הקשר בין מצב הרוח לבין התזונה נחקר רבות בשנים האחרונות וידוע כי ישנו קשר הדוק בין השניים. אחת השאלות החשובות במיוחד בתקופה זו היא האם למזון/שתיה שאנו צורכים בתפריט היומי יכולה להיות השפעה חיובית על מצבי לחץ וחרדה? אחד המשקאות הבולטים בהקשר זה הינו התה הירוק, לו מיוחסים יתרונות בריאותיים רבים בהקשר למחלות הלב וכלי דם, סרטן ועוד. האם יש לתה הירוק גם השפעה ישירה על מצב הרוח שלנו? האם הוא יכול לסייע גם להתמודד טובה יותר עם רמות שונות של מתח וחרדה?

התמודדות עם לחץ וחרדה
לחץ וחרדה הם שני מצבים הקשורים זה לזה, בעלי השפעה ניכרת על אנשים פרטיים, קהילות ועל החברה הרחבה. לפי נתונים שנאספו בשנת 2015, ההערכות הן שכ-264 מיליון איש חיים עם הפרעות חרדה. מתח ממושך קשור למספר מצבים ומחלות כרוניות, כולל יתר לחץ דם, סוכרת מסוג 2 ומחלות לב כליליות. יתר על כן, ההשפעות של לחץ פסיכולוגי קשורות למחלות הקשורות לחרדה כולל הפרעות אכילה, תסמונת המעי הרגיז, ושימוש בסמים. ניתן לחלק את הערכת תגובת הלחץ, כמו גם את חומרת החרדה, לשתי קטגוריות; מדדים פסיכולוגיים סובייקטיביים ותגובות פיזיולוגיות כגון שינויים בלחץ הדם, שינויים ברמות הורמונים במחזור וברוק, שינויים בדופק, ותגובתיות של מערכת העצבים האוטונומית. בשנים האחרונות גבר השימוש בטיפולים משלימים לטיפול בחרדות ובהפרעות הקשורות למתח. גישה אחת כזו היא השימוש בתה ירוק, בעל היסטוריה ארוכה של שילובו במטרה לשיפור ולסיוע בהרגעה והורדת רמות לחץ חרדה.

מחקר: השפעת מרכיב התה הירוק על לחץ וחרדה

תה ירוק מכיל חומצת אמינו L-תאנין (L-theanine) הקשורה למספר יתרונות בריאותיים, כולל השפעה על מצב הרוח, קוגניציה והפחתת מתח ותסמינים דמויי חרדה. בנובמבר 2019 התפרסם מחקר סקירה ספרותית (review) במגזין המדעי Plant Foods for Human Nutrition, שסקר מחקרים קודמים שהתפרסמו בהקשר לצריכה של חומצת האמינו L-תאנין בצורה טהורה של תוספי תזונה הניתנים דרך הפה והשפעתה על מצבי מתח וחרדה. במחקר נסקרו 9 מאמרים שעמדו בקריטריונים של ניסויים אקראיים מבוקרים בבני אדם, בהם נבדקה השפעת חומצת L-תאנין בהשוואה לקבוצת ביקורת. תוצאות המחקר הראו כי תוספת של 200-400 מ״ג של L-תאנין ליום עשויה באופן מובהק להפחית מתח וחרדה בקרב אנשים שנחשפו למצב לחץ.

השפעה על איכות השינה ללא פגיעה בערנות

מדד נוסף בו כנראה לתה הירוק יש השפעה מיטביה בהקשר למתח וחרדה, הינו תחום השינה. אחד המחקרים שנכלל בסקירה הספרותית הראה השפעה חיובית מובהקת בין צריכה של L-תיאנן לבין איכות השינה. המחקר הראה כי ספיגת ה- L-תיאנין מהמעי לרקמות הגוף היתה תוך 10-24 דקות והשפיעה בצורה ישירה על משך ואיכות השינה. אומנם מדובר במחקר אחד בשלב זה שבדק את הקשר בין L-תיאנין לאיכות השינה, אבל ישנו מקום לבדוק השפעה זו באופן אישי על ידי שילוב תה ירוק בתפריט היומי, במידה ואתם סובלים מבעיות באיכות השינה הקשורות למתח וחרדה.

כמה L– תאנין יש בתה ירוק?
מכיוון שתה הוא מוצר חקלאי קיימת שונות בכמות של חומצת האמינו L-תאנין. על סמך מחקרים, כמות של 4-8 כוסות ביום תכיל 150-200 מ״ג של חומצת אמינו זו.

מילה סיכום

נכון לעכשיו, הצריכה של חומצת האמינו L-תאנין נמצאה קשורה במחקרים כמשרה נינוחות אך לא פוגעת בערנות. ממצאים אלו, מספקים את הבסיס להמלצה לשימוש ב-L- תאנין כחומר תזונתי בעל תכונות להפחתת לחץ וחרדה. למרות תוצאות המחקר, נדרשים עדין מחקרים קליניים נוספים ארוכי טווח וגדולים יותר, כולל כאלה שבהם L-תאנין משולבת בתזונה באופן קבוע, כדי להצדיק קלינית את השימוש בו במצבי לחץ וחרדה. עם זאת, ניתן להמליץ כבר עכשיו על שילוב קבוע של התה ירוק במסגרת התפריט היומי לשיפור מדדי בריאות רבים וגם לסיוע בהרגעה והורדת רמות מתח וחרדה.

Related Post

קינוחים מרעננים ומקוריים

Posted by - 29 ביולי 2020 0
כשהטמפרטורות בחוץ מאמירות, ותחושת גל שני של הדבקה משאיר רבים בבית אין זמן מתאים יותר להתנסות בקינוחים קרירים ומקוריים –…
כלי נגישות