דואגים לקשישים: 45.2% מתושבי השרון חשים שהמודעות למצוקת הקשישים עלתה בעקבות משבר הקורונה

8 0

58.1% מתושבי השרון חושבים שנושא הקשישים צריך להיות בראש סדר העדיפויות של המפלגות בבחירות הקרובות

סקר שנערך השבוע על ידי מכון גיאוקרטוגרפיה עבור עמותת "מטב" מגלה שהמודעות של הציבור הישראלי למצוקות ולקשיים של הקשישים בישראל התחזקה בעקבות משבר הקורונה וכי הציבור קורא למפלגות לשים את הנושא בראש סדר העדיפויות שלהן. מהסקר עולה כי כ-63% מהציבור חושבים שהטיפול והמענה לצרכים של הקשישים חייב להיות בעדיפות עליונה בסדר היום של המפלגות לקראת הבחירות הקרובות.

המחקר נערך בשבוע האחרון של חודש ינואר 2021, במסגרת סקר אינטרנטי בקרב 503 משיבים, בגילאי 18 ומעלה, המהווים מדגם ארצי ומייצג של האוכלוסייה הבוגרת במדינת ישראל (יהודים וערבים).           

במסגרתו עולה כי כ- 58%  מהציבור הישראלי מעיד על כך שהמודעות למצוקות הקשישים עלתה וכ-  

66%  מעידים שהמודעות לנושא הבדידות בקרב הקשישים התחזקה.

על השאלה, באם אתה חש שאתה אישית מודע יותר למה שקורה עם הקשיים שמסביבך? למעלה מ-51% השיבו כי הם בהחלט מודעים יותר לקשישים שקרובים אליהם, אולם רק כ-28% דיווחו כי הם עושים יותר למען הקשישים שמסביבם בתקופת הקורונה.

מנכ"ל עמותת מטב, ליאור שטרסברג: "הסקר חושף את מה שאנחנו בעמותה מכירים מקרוב מתוך העשייה שלנו לאורך השנים. ציבור האזרחים הוותיקים בישראל מחייב התייחסות רגישה לצרכים הייחודים להם. זו לא סוגיה משנית אלא כזו שמגדירה את החוזק והחוסן הערכי והחברתי שלנו. משבר הקורונה החריף רק הדגיש את הצורך שלנו כחברה ללמוד לחבר בין הקהילה לציבור הוותיקים, וכמובן כפי שרואים בסקר את המודעות לבדידות, שהיא האויבת הגדולה ביותר של הזקנה. אסור לטעות: לא רק קשישים עריריים סובלים מבדידות אלא גם קשישים שיש להם משפחה, ילדים ונכדים. לשמחתי, אנחנו בעמותת "מטב" ראינו מקרוב את ההתגייסות של הציבור בשעת משבר. לא פחות מכך ראינו מחויבות גבוהה ובלתי מתפשרת של המטפלות הסיעודיות המלוות את הוותיקים מדי יום, והן עשו הכל על מנת לדאוג שגם הציבור הוותיק לא יישאר מאחור בשעת המשבר."

נתונים נוספים שעולים מהסקר:

·         פילוח לפי מין – גברים מאמינים יותר מנשים כי מודעות למצוקות הקשישים התחזקה בעקבות משבר הקורונה. 61% מהגברים לעומת כ-55% מהנשים.

יותר נשים חושבות שנושא הטיפול בקשישים צריך להיות בעדיפות עליונה על סדר יומן של המפלגות בבחירות הקרובות  – כ-67% מהנשים לעומת כ-59% מהגברים.

·         פילוח לפי רמת הכנסה – בעלי הכנסה מתחת לממוצע חשים שהם אישית עושים יותר למען הקשישים שמסביבם בתקופת הקורונה – 34% , זאת לעומת כ-25% בלבד מבעלי הכנסה מעל הממוצע וכ-23% מבעלי הכנסה ממוצעת שהשיבו כך.

·         פילוח לפי מגזר – במגזר היהודיהתחזקה המודעות למצוקת הקשישים יותר מהמגזר הערבי – כ-61% מהיהודים לעומת כ-43% מהערבים השיבו כך.

תמונה ראשית: ליאור שטרסברג מנכל עמותת מטב צילום שחר קלאורה

Related Post

פרשת האזינו

Posted by - 10 באוקטובר 2019 0
מאת הרב נח סוליש – חב"ד נתניה זלמן לא היה מסוגל להיגמל לרגע משתיית אלכוהול. המשפחה שלו, כל פעם מחדש…

שפיץ מהיציע עם אפי ישראל

Posted by - 14 באוקטובר 2021 0
חוזרים לליגה, מכבי נתניה מחוזקת בבני לם על הקווים תארח את מכבי תל אביב  פסטיבל הניצחון בסכנין ומינוי המאמן…

שפיץ מהיציע / אפי ישראל

Posted by - 25 באפריל 2018 0
החלום לנקום בבאר שבע ולעצור אותה בדרך לאליפות, הפך לחלום בלהות. באר שבע רקדה על הדשא והביסה את נתניה 5:1…

שפיץ מהיציע עם אפי ישראל

Posted by - 26 באוגוסט 2021 0
ליגת העל יוצאת לדרך  מכבי נתניה עם קבוצה כמעט חדשה, תצא למשחק חוץ מול הפועל חיפה  האוהדים חוששים…

Leave a comment

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

כלי נגישות