ג׳יירוטוניק, שיטת אימון חדשה שצוברת תאוצה

7 0

מאת : חן כהן

הלכנו לשיעור כדי לבדוק במה מדובר
שיטה חדשה שיועדה במקור לטיפול ברקדנים פצועים, היום כבר קוראים לה "הדור הבא של הפילאטיס". השיטה משתמשת במכשור מיוחד המאפשר למתאמן לנוע במעגלים, תוך מתן תמיכה והפעלת התנגדות. השיטה כוללת אלמנטים ועקרונות מעולמות השחייה, המחול, יוגה, ואמנויות לחימה, ושמה דגש על זרימה תנועתית מתמשכת ורציפה תוך שילוב דפוסי נשימה מתאימים המסונכרנים עם התנועה.
התרגול בג'ירוטוניק יוצר תחושה נעימה של ריחוף טבעי ואהבה ומאזנת לא רק את היציבה אלא גם את התודעה. השורה הזאת הספיקה לי כדי להתקשר ליעל פיין בעלת סטודיו ג׳יירוטוניק באודים, ולקבוע אימון. הגעתי לסטודיו שנמצא במושב אודים הסמוך. הסטודיו מצויד במכשור המתאים לשיטה. מודה, בהתחלה המכשור קצת מאיים, בוא נודה על האמת לא הגעתי לאימון בחדר כושר שאני מנויה עליו כבר די הרבה זמן. יעל קיבלה אותי בחיוך רחב, עדינות ויציבה זקופה מעוררת קנאה. אחרי הסבר קצר על השיטה והמכשור המיוחד, היא מדגימה לי את התרגילים שאעשה. ואני מגלה שאני דווקא עלולה לחבב את המכשור. ההשוואה ליוגה ופילאטיס בלתי נמנעת ועולה בשיעור. משהו ב ג׳יירוטוניק מרגיש לי רך ואקטיבי במקביל. מצד אחד השיעור באורך של 60 דק , טס . היה נראה לי שעברה רבע שעה . מצד שני סיימתי את האימון בהרגשה שהגוף שלי עבד , הדרישה בתרגילים לגהץ את הגב, להדק את הירכיים, או לדרוך עם כפות הרגלים על הרצפה משלבת את כל הגוף בתנועה – שכולה בזרימה . יצאתי בתחושה מדהימה מהשיעור, ואין לי ספק שזו רק התחלתו של הרומן.

רקע על שיטת ג'ירוטוניק
מייסד שיטת הג׳יירוטוניק ג׳וליו הורבאט, רקדן בלט בעברו של האופרה ברומניה, להקת האופרה בניו-יורק ובלהקת הבלט של יוסטון. הורבאט נפצע במהלך הקרירה ביוסטון וקריירת הריקוד שלו הסתיימה. הוא נסע למזרח והחל ללמוד יוגה, אומנויות לחימה ומדיטציה, במהלך תקופה זו של התבודדות, ולימוד עצמי אינטנסיבי, הורבאט החל לגבש את שיטת הג׳יירוטוניק על מנת לשקם את עצמו מקריעת גיד אכילס ופריצת דיסק מהם סבל, מה שהביא לשיטה תנועתית מאוד ייחודית המאפשרת לגוף לנוע בחופשיות בתנועה גלית, מעגלית, ובשמיניות שמובילות לפתיחה של מקומות חסומים בגוף.
התנועה מתבססת על אנרגיית הקונדליני שמתחילה באגן ומתפשטת החוצה לכל הכיוונים והמישורים.
הוא חזר לניו- יורק, שם החל להעביר את שיעורי השיטה החדשה שפיתח. בתחילה, רוב תלמידיו של ג'וליו היו רקדנים מקצועיים. כשהביקוש לשיעורים גדל ומעגל הלקוחות התרחב, הוא עיצב מחדש את השיטה, ביוצרו אימון המיועד כמעט לכל אדם, ללא קשר לגיל או למצב בריאותי. ג'וליו ייצר את המכשירים הראשונים הייעודיים לתרגול השיטה. כיום ג'וליו חי ביער השחור בגרמניה, ומשם עדיין מלמד ויוצר תוכניות חדשות עבור שתי השיטות. ארגון הג'ירוטוניק מאגד את השיטה בכל העולם, ויש כיום אלפי סטודיו לג'ירוטוניק בכל מדינה על פני כדור הארץ.
כוונה יוצרת תנועה "כוונה היא הכוח המניע המזיז את הגוף" (ג'וליו הורבאט)

יתרונות שיטת הג'ירוטוניק

❖ איזון כל מערכת הגוף, על ידי סירקולציה טובה יותר זרימת דם ואנרגיה מוגברות
❖ בריאות מערכת הנשימה והדם- סיבולת לב – ריאה
❖ בריאות השלד- שיפור בתנועת המפרקים וטווח התנועה, חיזוק העצמות. תנועתיות טובה יותר של עמוד השדרה
❖ בריאות מערכת העצבים – עוררות וחיזוק הקשרים הניורו- מסקולריים, שיפור בתפיסה חושית

מה ייחודי בג'ירוטוניק

שיטת הג'יירוטוניק היא שיטת אימון שעיקר ייעודה הוא להגדיל את היכולת התפקודית של האדם. זהו אימון גופני הוליסטי ומתקדם שמיטיב את הבריאות והרווחה בדגש על תנועה זורמת ורציפה המשלבת דפוסי נשימה המסונכרנים עם התנועה. מתוקף היותה כזו היא מביאה להקלה וריפוי בכאבים הנובעים מעומסים בגב, בצוואר בשרירים ובמפרקים.
היתרונות שניתן להפיק מהשיטה הן שיפור בתנועת המפרקים, תנועתיות בעמוד השדרה, עוררות וחיזוק מערכת העצבים, שיפור הקואורדינציה, גמישות, שחרור והזרמת אנרגיה חדשה בגוף.
בג'יירוטוניק אנו משתמשים בציוד מיוחד המאפשר למתאמן לנוע תוך כדי מתן תמיכה והפעלת התנגדות.
השיעורים מועברים לרוב במסגרת שיעור פרטי בן שעה או לחלופין במסגרת שיעור קבוצתי בסטודיו ייעודי לשיטה.
מביאת השיטה לאזור היא יעל פיין , בעלת סטודיו מפואר במושב אודים הסמוך .
"מאז ומתמיד אני זוכרת את עצמי מחוברת לתחום התנועה והגוף ,להיות בתנועה בשבילי זה לחיות בגוף בריא ונפש בריאה וכשנחשפתי לשיטת הג'יירוטוניק גיליתי שיטת תנועה חדשנית וייחודית, מתנה אמיתית לגוף ולנפש, מה גם שקיבלתי מענה וריפוי לפציעות ספורט מהן סבלתי ו'סחבתי' שנים" מספרת יעל .

איך הגעת לשיטה המיוחדת ?
"מילדות תמיד אהבתי תנועה, רקדתי בלט וג׳אז ותמיד לאורך השנים שמרתי על כושר. לימים הבנתי שאני רוצה לחבר בין תחום הגוף והתנועה ולהופכו לעיסוק ועבודה עם קהל ואז בשנת 2014 הכרתי את MT רוני פרי אצלה עברתי את ההסמכה הראשונה בשיטה. מאז ועד היום אני מלמדת ברחבי הארץ. במהלך התקופה רכשתי המון ידע בשיטה ובהתאמה למתאמן . ביוני 2022 פתחתי סטודיו לגיירוטוניק, אינטימי ונעים במושב אודים, מעוצב עפי השקפת העולם שלי ואני נהנית מכל רגע. הג׳יירוטוניק עבורי הוא דרך חיים, הוא שיטת תרגול שלם ומלא המכיל בתוכו המון ידע ומתאים עצמו לכל אחד ואחת".

Related Post

ספיישל אולימפיקס

Posted by - 19 באוקטובר 2022 0
כ- 30 ספורטאים עם צרכים מיוחדים מנתניה ישתתפו במשחקים הלאומיים שייערכו ב25-26 לחודש בהשתתפות מאות ספורטאים מכל הארץ. בין הספורטאים…

מכבי נתניה זוכת גביע הטוטו

Posted by - 19 בינואר 2023 0
לאחר 40 שנה (מ1983)מכבי נתניה עם תואר גביע הטוטו.אומנם השלישי בחשיבותו בכדורגל הישראלי.הישג שבנוסף לגביע וליוקרה שבו הכניס 900,000 ש״ח…
כלי נגישות