גוף חימום אינפרא אדום – במה מדובר ולמה משמש?

11 0

במידה והתעניינתם בתחום הציוד למעבדות וציוד חימום תעשייתי בכלל, וודאי נתקלתם לא פעם במושג "חימום אינפרא אדום", ובפרט בגופי חימום אינפרא אדום המשווקים לאינספור מעבדות ומפעלים שונים. מהו בדיוק גוף חימום אינפרא אדום? כיצד הוא פועל, מי משתמשים בסוגים אלו של גופי חימום ולאילו מטרות?

קרינה תת אדומה

לפני שמבינים מהו גוף חימום אינפרא אדום וכיצד הוא פועל, יש להבין קודם מה זה בכלל "אינפרא אדום", או בשם העברי – "קרינה תת אדומה". ובכן, זוהי סוג של קרינה אלקטרומגנטית (כמו האור שאנחנו רואים, קרני X, קרני מיקרו וכו'), אשר אורך הגל שלה ארוך יותר מזה של האור הנראה שאנחנו קולטים באמצעות העיניים שלנו, אך קצר יותר מזה של קרינת מיקרוגל. בעוד בלטינית משמעות המילה "אינפרא" היא – "מתחת", השם של סוג זה של קרינה מעיד על כך שמדובר על קרינה בתדר הנמצא מתחת לזה של האור האדום. קרינה תת אדומה משמשת את האדם במגוון רחב של יישומים טכנולוגיים שונים, החל מיישומים שונים בתחום התקשורת, דרך ביצוע מדידות מדויקות ועד לשימושים תרמוגרפיים וחקלאיים שונים. כלומר, מדובר בסוג קרינה בו ניתן להשתמש במגוון דרכים מועילות שונות. אחת מאותן דרכים היא חימום נקודתי ויעיל, ולכן מיוצרים כיום סוגים רבים ושונים של גופי חימום אינפרא אדום.

חימום יעיל המתבצע במגוון שיטות שונות – גופי חימום אינפרא אדום

את הקרינה התת אדומה ניתן כאמור לנצל גם לצרכי הפקת אנרגיה וחימום שונים, ובמסגרת תחום זה ניתן למצוא כיום מגוון רחב של גופי חימום אינפרא אדום, הנבדלים ביניהם משמעותית בסוגי הטכנולוגיות המאפיינות אותם כמו גם בסוגי השימושים השונים. למשל, מצד אחד תוכלו למצוא באינטרנט לא מעט סוגים של גופי חימום אינפרא אדום עבור הבית או בית העסק (כלומר – לצורך חימום חללים), ומצד שני בתחום של ציוד למעבדות תוכלו למצוא סוגים שונים וספציפיים ביותר של גופי חימום אינפרא אדום המיועדים לצרכים הייחודיים למעבדות, כמו גם לתהליכי מחקר, פיתוח וייצור מתקדמים שונים.

בעוד בתחום חימום הבית נחשבים גופי חימום אינפרא אדום ליעילים, חסכוניים, שקטים ובטוחים ביותר לשימוש, עולם הציוד למעבדות וחימום תעשייתי בכלל משתמשים בגופי חימום אלו ממגוון סיבות טכניות שונות. בפרט, נעשה שימוש נרחב במעבדות ומכוני מחקר בגופי חימום אינפרא אדום מזעריים יחסית המאפשרים חימום ממוקד, מהיר ומדויק ביותר, באופן חסכוני ונוח ליישום. קרינה זו מספקת חימום מיידי ומאפשרת הפקת חום בתוך שניות ספורות מרגע הפעלת המכשיר. קרינת אינפרא אדום מאפשרת שימוש יעיל ביותר באנרגיה, תוך כדי מניעת אובדן חום הנובע ממגע ידני לצורך כוונון המכשיר. כלומר – גופי חימום מבוססי קרינה אינפרא אדום מספקים חימום מהיר ללא כל מגע במוצר (אובייקט החימום).

גופי חימום אלו משמשים הן כרכיבים במכשירים ופרטי ציוד מעבדתי גדולים ומורכבים יותר, והן בפני עצמם – כגוף חימום ייעודי נוסף אותו ניתן להציב במקומות שונים במסגרת תהליך המחקר ו/או הייצור.

למה יש לשים לב בעת הקנייה של גופי חימום אינפרא אדום?

במידה ואתם מתעניינים ברכישת גופי חימום אינפרא אדום עבור מעבדה או מפעל, לצורך תהליכי מחקר, פיתוח ו/או ייצור – על מה חשוב שתשימו דגש בזמן החיפוש והקנייה?

ובכן, במיוחד בעולם הציוד למעבדות ולמפעלים מדובר לרוב ברכיבים ייעודיים עבור מטרות מסוימות ומוגדרות ביותר, וככאלו הם חייבים לתפקד בצורה טובה ואמינה לאורך זמן. הדרך הטובה ביות להבטיח כי אתם רוכשים גוף חימום אינפרא אדום איכותי, אמין ומדויק אשר יעשה עבודה אמינה וטובה לאורך זמן, היא באמצעות התמקדות בחברה המייצרת את אותו גוף חימום ספציפי. ישנם כמה חברות עיקריות ומובילות בתחום הידועות כיצרניות של גופי חימום איכותיים ואמינים, דוגמת חברת UVtecnick.

בנוסף, יש לשים לב האם רוכשים גוף חימום אינפרא אדום בגלים קצרים או בינוניים. אלו שני סוגים שונים של גופי חימום המתאימים עבור צרכים שונים, ויש לבדוק זאת מבעוד מועד ולפני שמבצעים את הרכישה.

קרדיט לתמונה: pixabay

Related Post

מה הופך חופשת סקי למוצלחת?

Posted by - 20 בינואר 2019 0
אחד מסוגי החופשות הספורטיביות הפופולאריות והאהובות ביותר על ישראלים היא חופשת סקי. הדחף המאפיין ישראלים רבים ליהנות מסוגי ספורט "אקזוטיים"…

Leave a comment

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

כלי נגישות