ברקע נגיף הקורונה: נתוני מגן דוד אדום מצביעים על עלייה משמעותית במקרי הכשות נחשים בישראל

10 0

"השנה, עם העלייה בטמפרטורות, כשהנחשים התעוררו משנת החורף שלהם, השטח היה פנוי עבורם, שכן הציבור היה בבתים בשל נגיף הקורונה", מסביר דוראל ארזואן, פראמדיק במגן דוד אדום, לוכד נכשים מוסמך ומדריך מקצועי בתחום.

44 בני אדם הוכשו בישראל מתחילת חודש מרץ ועד היום (13.5). בתקופה המקבילה אשתקד, אירעו 23 מקרים של הכשות נחשים. מדובר בעלייה של 91%, כך עולה מנתוני מגן דוד אדום.

מבין כלל המקרים שאירעו מתחילת חודש מרץ השנה, 2 מאלו שהוכשו טופלו ופונו על ידי צוותי מד"א כשמצבם קשה, 3 במצב בינוני ו-39 במצב קל.

עוד עולה מנתוני מגן דוד אדום עולה כי 17 מכלל אלו שהוכשו (39%) הם קטינים מתחת לגיל 18, בהם 4 פעוטות מתחת לגיל 3 (9% מכלל המוכשים). 5 מאלו שהוכשו (11%) הם קשישים מעל גיל 65. 21 הוכשו במרכז הארץ ובאזור השרון, 19 בצפון הארץ ו-4 בדרום.

"בתקופה זו של השנה גוברת פעילותם של נחשים ארסיים כגון הצפע הארץ ישראלי, ועל מנת להימנע מהכשות, ניתן לנקוט בפעילויות מנע כדי לצמצם את המפגש בין בני אדם ונחשים", מסביר פראמדיק מד"א דוראל ארזואן, "יש להימנע מהפיכת סלעים ואבנים, לנקוט משנה זהירות בזמן ישיבה על מדשאות וקרקע חשופה בטבע, ולא ללכת יחפים או בסנדלים במקומות אלה. בחצרות בתים, יש להקפיד על גיזום צמחייה ופינוי אשפה".

"במקרים בהם אנשים נפגעים כשהם נמצאים בשטח הפתוח ולא בכתובת מסודרת, ישנה חשיבות גדולה לשימוש ביישומון מד"א שלי, המסייע לחובשים ולפראמדיקים במוקד 101 של מד"א ובאמבולנס לאתר את מיקומכם המדויק, מאפשר לשלוח תמונה של סימני ההכשה ושל הנחש מהשטח, ובכך נחסך זמן יקר", מסבירים במד"א.

במקרה של הכשה יש לפעול בדרכים הבאות:

·        וודאו שאכן מדובר בהכשה וחפשו את סימניה

·        תמיד יש לחשוד כי מדובר בנחש ארסי

·        אל תתעכבו והזעיקו מיד את מד"א בטלפון החירום 101, או באמצעות יישומון "מד"א שלי"

·        הרחיקו את הנפגע מהשטח והעבירו אותו למקום בטוח

·        דאגו למנוחה מוחלטת של הנפגע ולהרגעתו, ומנעו תזוזה של האיבר המוכש

·        הסירו בגדים ותכשיטים מהאיבר המוכש

·        אם ניתן, צלמו בזהירות את הנחש, כדי לסייע בזיהוי ובטיפול. אחרת, נסו לשחזר את מראהו

אסור בשום אופן:

·        אל תחתכו את מקום ההכשה

·        אל תמצצו את הארס

·        אל תניחו חסם עורקים

·        אל תקררו את מקום ההכשה

·        אל תתנו לנפגע מזון או שתייה

·        אל תרדפו אחרי הנחש

צילום דוברות מדא

Related Post

יקירי העיר כפר יונה

Posted by - 27 בדצמבר 2022 0
עיריית כפר יונה קיימה השבוע את אירוע סיום חגיגי ומרגש לחגיגות 90 שנה לכפר יונה: טקס הענקת תואר יקירות ויקירי…

ניטור והדברה

Posted by - 21 ביוני 2023 0
מחלקת התברואה ואיכות הסביבה של עיריית כפר יונה ואיגוד ערים לתברואה השרון הצפוני, קיימו בשבוע שעבר מבצע מרוכז לניטור ולהדברת…

חוגגים עם ירושלים, יעל שלביה חוגגת בלבן, תצוגת אופנה מיוחדת ומרגשת במיוחד של אקים וגם – דני אבדיה ביקר במתנ"ס באבן יהודה

Posted by - 23 במאי 2023 0
חגיגה בלבן… מלא פרחים והכל לבן מרגישים ששבועות באופק. רשת ZER4U  בקמפיין לקראת חג השבועות עם הפרזנטורית המושלמת יעל שלביה. וכי אין חגיגת שבועות…

Leave a comment

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

כלי נגישות