בריחת שתן – בכל מין ובכל גיל

11 0

בריחת שתן נפוצה יותר אצל מבוגרים ונשים מאשר בקרב ילדים, אך היא משפיעה לרעה בצורה דומה על איכות החיים. מצד שני, אפשר להתמודד איתה בעזרת טיפול התנהגותי ויש גם פתרונות רפואיים

אובדן שליטה על שלפוחית השתן עלול לגרום לדליפות שתן בדרגות חומרה שונות. זו תופעה נפוצה ששכיחה יותר אצל מבוגרים מעל גיל 55, אך היא קיימת גם בקרב ילדים ובני נוער. הבעיה המרכזית עם התופעה היא שרוב האנשים מתביישים לדבר על בריחת שתן ולכן חלקם גם לא מקבלים את הטיפול הראוי והמתאים – על אף שהוא קיים והוכח כיעיל.

מחקרים מראים שבריחת שתן שכיחה יותר בנשים מאשר בגברים. ממחקרים שונים עולה שבין רבע למחצית מהנשים חוות דרגה כלשהי של בריחת שתן, לעומת 3%-11% בקרב הגברים. עם זאת, שכיחות התופעה עולה עם הגיל בקרב שני המינים.

לפי מחקר שבוצע ופורסם בישראל, כשליש מהנשים בגיל הפריון של 20-50 סובלות מבריחת שתן, כאשר 67.5% מהן בגילאי 30-40. במחקר אחר שפורסם בארץ ב-2011 נמצא שבקרב 418 נשים בגילאי 30-75, מעל 36% דיווחו על דליפת שתן בדרגות חומרה משתנות. לשם השוואה, בקרב קשישים שמטופלים בבתי אבות מגיעה התופעה לשיעור של 70%.

מה גורם לבריחת שתן?

אחרי שמבינים שבריחת שתן היא תופעה שמתרחשת בכל מין ובכל גיל, ניתן לבחון אותה לעומק ולבדוק האם יש בכל זאת הבדלים מסוימים מבחינת הגורמים. כיום ישנה הסכמה רווחת על כך שילדים סובלים מבריחת שתן בגלל פעילות יתר של שלפוחית השתן.

הגורמים לפעילות יתר של השלפוחית בקרב ילדים הם צריכת מאכלים ומשקאות שמכילים קפאין, אירועים שגורמים לחרדה, החזקת שתן בפרקי זמן ארוכים, קיבולת קטנה של שלפוחית השתן, ליקויים מבניים בשלפוחית או בשופכה ועצירות.

מנגד, הגורמים לבריחת שתן אצל מבוגרים מעט שונים. גם הם חשופים לבריחת שתן על רקע צריכת מזון או משקאות שעלולים לגרות את שלפוחית השתן, אבל אצלם יש גם גורמים זמניים שכיחים כמו דלקת בדרכי השתן, הריון ונטילת תרופות. בנוסף, הגורמים הקבועים לבריחת שתן אצל גברים ונשים מבוגרים הם נזק לרקמות ולעצבים ברצפת האגן בגלל גיל מבוגר או לידות, מחלות וגידולים.

כך מטפלים בבריחת שתן

מאפיין אחר שמשותף לגברים, נשים, צעירים ומבוגרים שסובלים מבריחת שתן קשור לדרכי ההתמודדות. קודם כל, כולנו צריכים להרחיק גורמים מגרי שלפוחית בשביל לצמצם למינימום את הסיכון לדליפת שתן. רצוי להוציא מהתפריט קפאין, אלכוהול, משקאות מוגזים, מיצי הדרים ואוכל חריף וחשוב לרוקן באופן יזום את שלפוחית השתן במרווחי זמן קבועים.

שנית, מומלץ לשקול שימוש במוצרי ספיגה ולשלב פעילות גופנית מתאימה לחיזוק שרירי רצפת האגן. במידה וזה לא עוזר, אפשר להתייעץ עם רופא לגבי טיפול תרופתי ובמקרים קיצוניים לעבור ניתוחים.

Related Post

Leave a comment

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

כלי נגישות