בצל החשש להתלקחות בחזית הצפונית: אלפי מקלטים משותפים שופצו בכל רחבי הארץ מאז תחילת המלחמה במסגרת פרויקט "עיר מקלט"

12 0

עד כה שופצו יותר מ-2000 מקלטים בעשרות רשויות בצפון, במרכז ובדרום | ״מקלטים  רבים לא מוכנים לשהייה ממושכת, חייבים לנצל את הזמן שנותר להשמשת כמה שיותר מקלטים״, אומרים יוזמי הפרויקט

למעלה מ-2000 מקלטים משותפים שופצו במהלך בזק בעשרות יישובים בכל רחבי הארץ – מאז יצא לדרך פרויקט "עיר מקלט" לפני כחמישה שבועות. המטרה של פרויקט "עיר מקלט" היא להסדיר כמה שיותר מקלטים לקראת אפשרות של התרחבות המלחמה ולאפשר מרחב בטוח לדיירי הבניינים שלא נבנו בהם ממ"דים, בעיקר בשכונות המוחלשות. עם פרוץ המלחמה בדרום, יזמו ארגון "עושים שכונה", הארגון הבריטי JNF-UK יחד עם קרן קימת לישראל מהלך מקיף למיפוי והשמשת המקלטים המשותפים ביישובי הצפון למקרה של פתיחת חזית שניה, שצפויה לכלול מטחי טילים כבדים לעבר העורף הישראלי. בהמשך, ולאור הצלחת המהלך בצפון, הוחלט להרחיב את הפרויקט לערים נוספות במרכז ובדרום ולהתאימם לשהייה ממושכת. 

בישראל כ-53 אלף מקלטים פרטיים משותפים שנותנים מענה ל-1.3 מיליון איש. 50% מהמקלטים בשכונות המצוקה מוגדרים ״בלתי שמישים לחירום״,  70% במצב הזנחה,  20% מהם במצב של השתלטות דיירים ו-10% מהם עם בעיות תשתית. במהלך מבצע שומר החומות ב-2021 הובילו "עושים שכונה" יחד עם  ארגון JNF UK את השמשתם של מאות מקלטים במרחבים משותפים בשכונות המוחלשות בערים בדרום ובמרכז, ששירתו 20 אלף תושבים. במהלך העבודה, התגלו ממצאים מבהילים של מקלטים שהפכו למחסנים, מלאים בזבל וגרוטאות, לעיתים מנותקים מחשמל וברמת תחזוקה ירודה מאוד, מה שהותיר את הדיירים והילדים שהיו תחת אש וטילים ללא מרחב מוגן.

במסגרת פרויקט המקלטים מופו 7300 מקלטים משותפים והשתתפו בו יותר מ-4000 מתנדבים, בהם בני נוער מקומיים וחניכי מכינות. כמו כן, בוצעו עבודות חשמל ב-700 מקלטים. עם זאת, ולמרות היקף המקלטים הגדול שטופל, עדיין זקוקים ב"עיר מקלט", למתנדבים כדי להשמיש 1500 מקלטים בכל רחבי הארץ. "מקלטים  רבים לא מוכנים לשהייה ממושכת, חייבים לנצל את הזמן שנותר להשמשת כמה שיותר מקלטים", אומרים יוזמי הפרויקט. "תודה למתנדבי 'עיר מקלט' שבאו וניקו לנו את המקלט ופינו ממנו. בזכותם נוכל לרדת למקלט עכשיו במצב הנוראי שבו אנחנו נמצאים. אנחנו אחרי גראד שנפל לנו קרוב לבניין. כל החלונות התנפצו. והיום אנחנו יכולים להרגיש הרבה יותר בטוחים בזכותם", סיפרה יונית אלגזר מאשדוד.

את פרויקט "עיר מקלט" ייסדו ארגון עושים שכונה ומובילים אותו יחד עם הארגון הבריטי JNF UK, קרן קימת לישראל וארגון Giving Group Community ושותפים בו שורה ארוכה של ארגונים ובהם: החברה למתנ"סים ומועצת המכינות הקדם צבאיות, סח״י, מתן-משקיעים בקהילה, קרן רודרמן, שתלתם ניגונים, קרן הפדרציות צפון אמריקה (JFNA), הפדרציה היהודית של לוס אנג'לס, קרן אוריין, תורמים פרטיים מכל העולם, משרד השיכון והבינוי. "שמואל חייק, יו"ר JNF UK:  "בימים קשים אלה שעוברים על מדינת ישראל, ארגון JNF UK מוביל פרויקט חירום מציל חיים להכשרת אלפי מקלטים משותפים בכל רחבי הארץ. לפרויקט הזה יש חשיבות קריטית לביטחון של העורף הישראלי שעלול להיפגע באופן קשה. זהו פרויקט משנה מציאות שנועד לאפשר מרחב מוגן לכל אדם".

שלמה למפרט, מייסד "עושים שכונה": "אנו בתקופה קשה, כזו שמדינת ישראל לא ידעה כמותה. לצד הגבורה של לוחמנו, קיימת עשייה נוספת, גבורה אמיתית, של חבר'ה שקמים כל בוקר לסייע לכמה שיותר אנשים ולהבטיח את ביטחונם במקלטים, בכל רחבי הארץ. אנו מפעילים את פרויקט "עיר מקלט", יחד עם JNF UK, קק"ל ישראל, GGC וגופים רבים נוספים, במטרה להגיע ל- 4,000 המקלטים שזקוקים לפינוי והשמשה, בבניינים הפרטיים בערים הצפוניות והדרומיות  בישראל, ובעזרתם של אלפי מתנדבים. אני גאה במתנדבים ובשותפים הרבים שחברו יחדיו, על איחוד הכוחות, הפעולה המהירה ועשייה מצילת חיים"

יו"ר קק"ל, יפעת עובדיה-לוסקי: "בשעה קשה זו, לאחר מתקפת הדמים על יישובי הדרום ולאור החשש מהתרחבות המלחמה לצפון, קרן קימת לישראל ושותפינו בארגונים נוספים פועלים באופן מידי להשמשת מאות מקלטים ביישובי הצפון. יחד עם מאות מתנדבים נפלאים שעזבו הכול כדי לסייע, אנו מגיעים אל המקלטים המשותפים ודואגים להכינם לשעת חירום בהקדם האפשרי. נמשיך לעמוד לצד תושבי הצפון והדרום הגיבורים במהלך המערכה ואחריה".

ארי צוקרמן, יו"ר החברה למתנ"סים: "מדינת ישראל נמצאת בימים קשים ומאתגרים. בחברה למתנ"סים נרתמנו באופן מיידי למאמץ המלחמתי בחזיתות שונות, בדרום ובצפון, ויחד עם ה- JNF UK ושותפים נוספים, הובלנו פעולה מהירה של הכשרת מקלטים ואבזורם באיזור הצפון. ברצוני להודות גם לאלפי המתנדבים הנמצאים בשטח מדי יום ומבצעים את הפעילות במסירות מדהימה".

אבישי ברמן, מנכ"ל מועצת המכינות: "מועצת המכינות, עם אלפי חניכיה וחניכותיה, מגויסת למשימות האזרחיות מיום המלחמה הראשון- בחקלאות, בתעשייה, באתרי המפונים ובאתגרים רבים אחרים. 'עיר מקלט' הוא פרויקט לאומי מציל חיים וזו זכות להיות חלק ממנו. אני גאה בחניכי המכינות הקדם צבאיות ובצוותים החינוכיים שהתגייסו לפרויקט ועובדים במרץ מערי הצפון ועד הדרום".

קרדיט: JNF UK

Related Post

מענה מיטבי לתושבים

Posted by - 15 בספטמבר 2019 0
בטקס חנוכת ניידות חדשות במד"א, הודגש שיתוף הפעולה בין מד"א ועיריית חדרה, כולל קידום פתיחת נקודות נוספות לשיפור המענה הרפואי…

חגיגות הסיגד עם ברהנו טגניה

Posted by - 9 בנובמבר 2021 0
במסגרת החגיגות לציון חג הסיגד בחדרה, חגגו בני הנוער ערב מיוחד בבית רם. האורח המיוחד בערב, שנערך בחמישי האחרון, היה…

תגבור אכיפה במרכז העיר

Posted by - 30 ביוני 2019 0
 השיטור העירוני יתגבר את האכיפה, בדגש על מרכז העיר, במטרה למנוע עומסי תנועה. השיטור העירוני חדרה יבצע אכיפה מוגברת במרכז…
כלי נגישות