בעיות רפואיות למבוגרים: כיצד לזהות ולטפל בהן

7 0

בעיות רפואיות הן בעיות בריאות הקשורות לגוף האדם ומשפיעות על איכות החיים. הם עשויים להיגרם על ידי גורמים גנטיים או סביבתיים. במאמר זה, נסקור כמה מהמחלות הנפוצות ביותר אצל מבוגרים.

מחלות לב

ישנם סוגים רבים ושונים של מחלות לב, אך התסמין השכיח ביותר הוא כאבים בחזה. כאב זה יכול להיות מורגש בחזה, בצוואר, בלסת או בזרועות. כאבים בחזה נגרמים בדרך כלל ממחלת עורקים כליליים.

מחלת עורקים כליליים מתרחשת כאשר רובד מצטבר על דפנות העורקים המספקים דם לשריר הלב . הרובד מצר את העורקים הללו ומפחית את זרימת הדם לשריר הלב . זה גורם לכאבים בחזה ותסמינים נוספים כמו קוצר נשימה, בחילות והזעה.

לחץ דם גבוה

לחץ דם גבוה הוא מצב שאין לו תסמינים וניתן לאבחן אותו רק באמצעות בדיקות. ההערכה היא כי ל-80% מהאנשים הסובלים מלחץ דם גבוה אין מושג שיש להם את זה. הסיבה לכך היא שבדרך כלל אין תסמינים ואבחון בדרך כלל מגיע רק כאשר מתעוררים סיבוכים.

הצעד הראשון לקראת מניעת לחץ דם גבוה הוא לזהות את הסיבות. ישנם גורמים רבים המגבירים את הסיכון לפתח לחץ דם גבוה, כגון השמנה, עישון, חוסר פעילות גופנית ומתח. השלב השני הוא להתחיל לבצע שינויים באורח החיים. יש לאכול תזונה מאוזנת עם הרבה ירקות ופירות, להגביל את צריכת המלח ולהתרחק ממזון מעובד. השלב השלישי יהיה לטפל ברמות המתח על ידי תרגול יוגה או מדיטציה למשל. במידת הצורך הרופא ישלב טיפול תרופתי.

סוכרת

סוכרת היא מצב שבו הגוף מייצר מעט אינסולין או בכלל. אינסולין חשוב לספיגת חומרים מזינים ולוויסות רמת הסוכר בדם. כאשר הגוף אינו מייצר אינסולין, רמות סוכר גבוהות בדם עלולות להקשות על הגוף לפרק סוכרים, שומנים וחלבונים. סוכרת נגרמת על ידי גנטיקה וכן מבחירות אורח חיים כגון תזונה.

ניתן לטפל בסוכרת על ידי הקפדה על תזונה ואורח חיים בריא, פעילות גופנית וטיפולים אחרים כגון: תרופות, אינסולין ודרכים אחרות לשליטה ברמות הגלוקוז בדם..חשוב לאנשים חולי סוכרת צריכים להקפיד על תזונה בריאה מכיוון שהיא יכולה לעזור להם לשלוט ברמות הסוכר בדם ולהפחית את הסיכון לפתח סיבוכים

פריצת דיסק

פריצת דיסק היא מצב שבו המרכז הרך והגומי של הדיסק הבין חולייתי נדחף החוצה דרך קרע בכיסוי החיצוני הקשיח שלו. דיסקים הם כריות הפועלות כבולמי הזעזועים של עמוד השדרה. פריצת דיסק עלולה ללחוץ על שורש עצב, ולגרום לכאב, חוסר תחושה, עקצוץ או חולשה באזור שמשרת אותו שורש עצב.

דורבן ברגל

דורבן ברגל הוא מצב כואב בכף הרגל הנגרם על ידי דלקת של הפלנטר פאסיה ( Plantar fasciitis).

דרכי טיפול בדורבן הם: מנוחה, מתיחות ותרופות לשיכוך כאבים. הטיפולים הנפוצים ביותר הם אורתוטיקה, סדי לילה וזריקות קורטיקוסטרואידים. ניתוח הוא אופציה גם למי שלא מקבל הקלה מטיפולים אלו.

קרדיט תמונה: FREEPIK

Related Post

שלום כיתה א'

Posted by - 28 באוגוסט 2019 0
העיר נתניה פותחת את שנת הלימודים תש"פ עם שיא חדש: 417 גני ילדים, 55 בתי ספר יסודיים וכן 28 בתי…
כלי נגישות