בסכנת סגירה: חשש כבד לעתיד היחידות והמכונים להתפתחות הילד

7 0

 

 

 

ביום ראשון ביקרה חברת הכנסת קארין אלהרר (יש עתיד) במרכז לגיל הרך על שם ויינברג בעיר נתניה. הביקור נערך בהשתתפות מנכ"ל העירייה, אבי בן חמו, ראש מנהל חינוך וחברה בעיר, טובה דולב, שיר גור, מנהלת פורום היחידות ההתפתחותיות וגורמים נוספים מהעירייה וממשרד הרווחה.

במהלך הביקור הוצגו לח"כ אלהרר הנתונים על שלושת המרכזים לגיל הרך הפועלים כיום בנתניה. מרכזים אלה מעניקים שירות לכ-2,150 ילדים עם עיכובים התפתחותיים, קשיי התנהגות וקשיים חברתיים בגילאי לידה עד שש, הממוקדים בשכונות מרקע סוציו אקונומי נמוך. בכל אחד ממרכזים אלה פועלת יחידה התפתחותית, הפועלת בשיתוף עם קופת חולים, המטפלת בילדים אלה במטרה לצמצם את הפערים ולקדם את השתלבותם המיטבית בחברה. לצד אלו, המכון מעניק שורת טיפולים פרארפואיים כמו: קלינאות תקשורת, פיזיותרפיה, ריפוי בעיסוק, אבחון התנהגותי ועוד.

מצוקת היחידות והמכונים להתפתחות הילד היא בעיה רחבת היקף, בקנה מידה ארצי. כיום, כ-22 אלף ילדים ממתינים לטיפולים במכונים להתפתחות הילד ברחבי הארץ. זמני ההמתנה לטיפולים ביחידות ובמכונים אלו ארוך ביותר, דבר הפוגע נואשות בילדים אלו ומאלץ הורים רבים לפנות ליחידות פרטיות ומכונים פרטיים, אשר עלות הטיפולים בהם גבוהה ביותר.

ח"כ אלהרר החלה במעקב אחר הסוגיה עוד בתפקידה כיושבת ראש הוועדה לביקורת המדינה. מאז תפקידה ועד היום קיימה מספר דיונים בנושא, בהם דרשה פתרונות והעברות תקציב רלוונטיות, כדי להילחם בעומסים הקיימים על היחידות והמכונים, לצמצם את זמני ההמתנה לתורים, למנוע סגירת מכונים ויחידות עקב בורים תקציביים ולקבוע תמחור אחיד לטיפולים בפריפריה ובמרכז הארץ. ח"כ אלהרר מנהלת מעקב צמוד אחר התחייבויות משרד הבריאות בנושא וממשיכה במאבקה, במטרה לאפשר לילדים רבים את קבלת הטיפולים הנחוצים הללו בעיתוי הנכון.

מחסור בכוח אדם

במרכזים להתפתחות הילד בנתניה, הנחשבת לאחת הערים המשקיעות והמתקדמות יותר בתחום, זמני ההמתנה הממוצעים לטיפול של קלינאית תקשורת עומדים על כ-6-8 חודשים. ליתר המקצועות הטיפוליים בין 3 ל-4 חודשים בממוצע.

החל משנת 2014 עיריית נתניה תומכת בשלושת המרכזים בסכום של 1,700,000 ₪. עם זאת, התקציב  השנתי של כל מרכז בפני עצמו עומד על כ-1,200,000 ₪, כאשר יתרת הכסף מגיעה מקופות החולים ומתורמים פרטיים. המימון מקופות החולים מכסה כרבע מתקציב כל מרכז בלבד.

לעיתון השבוע בנתניה מסרה חברת הכנסת אלהרר, כי "ראיתי מרכז נפלא המאגד בתוכו את כל מה שילד עם קשיי התפתחות צריך וכל מה שהורה לילד כזה יכול לבקש. כמי שמובילה את המאבק להגנה על היחידות והמכונים להתפתחות הילד, אני מבטיחה להמשיך ולהילחם ככל שביכולתי כדי שהמרכז הנהדר הזה, כמו יתר המרכזים בנתניה וברחבי הארץ, ימשיכו לפעול ולהעניק להורים ולילדים את הטיפולים הנדרשים והתמיכה הנחוצה להם כל כך. לא אפסיק עד שמשרד הבריאות יעמוד בהתחייבויותיו, יעביר את הכספים הנדרשים וידאג לקבוע מחירים אחידים – כך שכל הילדים בכל שכבות האוכלוסייה יוכלו לקבל את הטיפולים שיסייעו להם להתפתח ולצמצם את הפערים בינם לבין החברים בני גילם."

צילום יח"צ

Related Post

יועצת המאה

Posted by - 9 בינואר 2023 0
שיינה גאישטט, יועצת בית הספר חב"ד בנות, תזכה בתואר המכובד "יועצת המאה" הניתן על ידי מנהל החינוך הדתי במשרד החינוך.…

הכי טובים בחינוך

Posted by - 1 ביוני 2022 0
בית הספר חמ"ד ריגלר לאומנויות, בהנהלתו של אורי כהן – התבשר בימים אלה כי הוא הזוכה השנה בפרס חינוך ארצי,…

מפגש מהחלל

Posted by - 13 בפברואר 2018 0
  כחלק משבוע החלל הישראלי, ילדי שכבות ה'-ו' התארחו בפלנתניה שם פגשו את ד"ר דונלד תומאס, אסטרונאוט נאס"א, שבא לספר…

משלחת גיסן 

Posted by - 3 באוקטובר 2022 0
משלחת של מורות מתיכון אלדד, הוזמנה  להשתתף בטקס קבלת מדליה על שם הדוויג בורגהיים בעיר התאומה גיסן שבגרמניה. הטקס התקיים ב״אולם נתניה״, בארמון…

לזכרו של מוטי מירון

Posted by - 19 במאי 2022 0
בחודש אפריל הלך לעולמו המנהל המיתולוגי של הקונסרבטוריון העירוני, מוטי מירון ז"ל, מוטי במשך 18 שנה טיפח את החינוך המוזיקלי…

Leave a comment

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

כלי נגישות