בסימן יציבות תעסוקתית

6 0

סקר צפי התעסוקה של ManpowerGroup לרבעון השלישי של 2019: יציבות יחסית ביחס לרבעון הקודם ועלייה קלה ביחס לרבעון המקביל אשתקד. 

סקר צפי התעסוקה לקראת הרבעון השלישי של שנת 2019 מצביע על יציבות יחסית – כך קובעת מיכל דן הראל, מנכ"לית חברת Manpower העומדת מאחורי אחד הסקרים המשמעותיים יותר לכלכלה הישראלית. "צפי גיוס העובדים במשק לקראת הרבעון השלישי של 2019, שומר על יציבות בהשוואה לרבעון הקודם  ומשקף עלייה קלה ביחס לרבעון המקביל אשתקד", קובעת מיכל דן הראל ומוסיפה: "לאחר שחגגנו כולנו את יום ירושלים, עיר הבירה שלנו זוכה למתנה משמחת, עם צפי העלייה הגבוהה ביותר בתחזיות הגיוס ביחס לשאר אזורי הארץ".

על פי סקר צפי התעסוקה האחרון של ManpowerGroup, המעסיקים בישראל מדווחים על תכניות גיוס צנועות לקראת החודשים יולי-ספטמבר 2019: 11% מהמעסיקים צופים קליטה של עובדים, 2% צופים ירידה במצבת כוח האדם ואילו 84% צופים שהמצב יישאר ללא שינוי. לפיכך, צפי התעסוקה נטו עומד על +7% לאחר התאמה לתנודות עונתיות. יציבות יחסית נרשמת בתוכניות הגיוס בהשוואה לרבעון הקודם ואולם במקביל יש ירידה של 3 נקודות האחוז בהשוואה לרבעון המקביל אשתקד.

סקר צפי התעסוקה לרבעון השלישי של 2019 נערך באמצעות ראיונות עם מדגם מייצג של 750 מעסיקים בישראל. לכל משתתפי הסקר הוצגה שאלה אחידה: "מהם השינויים שאת/ה צופה בהיקף הכללי של התעסוקה באזורך בשלושת החודשים הקרובים (עד סוף ספטמבר 2019) בהשוואה לרבעון הנוכחי?"

בדוח זה שימוש רב במונח 'צפי תעסוקה נטו'. מונח זה מייצג נתון שנגזר מאחוז המעסיקים הצופים עלייה בפעילות הגיוס, פחות אחוז המעסיקים הצופים ירידה בהיקף התעסוקה באזורם ברבעון הבא. תוצאת החישוב היא 'צפי התעסוקה נטו'.

ענפים בולטים

בכל עשרת ענפי התעשייה המעסיקים צופים הגדלה של מספר העובדים ברבעון השלישי של 2019. שוק העבודה הער ביותר צפוי בענף החקלאות, הציד, היערנות והדיג, עם תשקיף תעסוקה נטו של 18%+. גידול יציב בהיקף התעסוקה צפוי גם בענף הבנייה ובענף השירותים הציבוריים-חברתיים, עם תשקיף של +12% ו-+11%, בהתאמה. בענף החשמל, הגז והמים, המעסיקים מדווחים על אופטימיות זהירה בתוכניות התעסוקה, עם עלייה נטו של +9% ואילו בענף הפיננסים- ביטוח- נדל"ן-שירותים עסקיים נרשמת עלייה של +8%. תחזיות הגיוס החלשות ביותר, העומדות על +4% בלבד, דיווחו בענף הכרייה והמחצבות ובענף התחבורה, הלוגיסטיקה והתקשורת.

בהשוואה לרבעון השני של 2019, המעסיקים מדווחים על שיפור בתוכניות הגיוס בחמישה מ-10 ענפי התעשייה. בענף החקלאות, הציד, היערנות והדיג דווח על השיפור המשמעותי ביותר בצפי – עלייה של 14 נקודות האחוז, זאת לעומת ענף השירותים הציבוריים-חברתיים ובענף הבנייה, עם עלייה של 7 נקודות האחוז ו-3 נקודות האחוז, בהתאמה. היחלשות בתוכניות הגיוס נרשמת בחמישה ענפים, ביניהם ענף הייצור ובענף המסעדנות והמלונאות, שבהם המעסיקים מדווחים על ירידה של 5 נקודות האחוז בצפי.

בהשוואה לרבעון המקביל אשתקד, תכניות הגיוס נחלשות בשמונה מתוך 10 ענפי התעשייה. ירידה משמעותית של 27 נקודות האחוז נרשמת בענף הכרייה והמחצבות, ואילו בענף המסעדנות והמלונאות מדווחים על ירידה של 14 נקודות האחוז. בענף המסחר הסיטוני והקמעוני ובענף התחבורה, הלוגיסטיקה והתקשורת, הצפי נחלש ב-5 נקודות האחוז וב-4 נקודות האחוז, בהתאמה. מנגד, נרשם שיפור משמעותי בצפי בשני ענפים אחרים: עלייה של 11 נקודות האחוז בענף החשמל, הגז והמים ועלייה של 10 נקודות האחוז בענף החקלאות, הציד, היערנות והדיג.

גיאוגרפיה משנה

בכל ששת האזורים הגיאוגרפיים, המעסיקים צופים עלייה בפעילות הגיוס לקראת שלושת החודשים הקרובים. שוק העבודה הער ביותר צפוי בירושלים, עם צפי תעסוקה נטו של +12%. גידול צנוע במספר העובדים צפוי בצפון, עם צפי של +10% ובחיפה, עם צפי של +9%. גם במקומות אחרים דווח על שיפור מסוים בתוכניות לקליטת עובדים: באזור המרכז נרשם צפי של +8% ואילו בחיפה ובדרום כאחד נרשם צפי של +6%.

בתל אביב ובירושלים דווח על ירידה קלה בתוכניות הגיוס בהשוואה לרבעון הקודם, עם ירידה של 3 נקודות האחוז ו-2 נקודות האחוז, בהתאמה. לעומתם, המעסיקים בצפון מדווחים על שיפור של 3 נקודות האחוז ואילו בחיפה ובדרום, נרשמת יציבות על פי דיווחי המעסיקים.

בהשוואה לרבעון המקביל אשתקד, תוכניות הגיוס נחלשות בכל ששת האזורים, עם ירידה חדה במיוחד של 6 נקודות האחוז בתל אביב. בדרום נרשמת ירידה של 4 נקודות האחוז בתוכניות הגיוס ואילו במרכז, הירידה הצפויה עומדת על 3 נקודות האחוז.

הגודל קובע

המעסיקים המשתתפים בסקר משויכים לאחד מארבעה גדלים של ארגונים: עסקים זעירים, המעסיקים פחות מעשרה עובדים; עסקים קטנים, הכוללים 49-10 עובדים; עסקים בינוניים, הכוללים 249-50 עובדים; ועסקים גדולים, עם 250 עובדים ומעלה.

לקראת הרבעון הקרוב, המעסיקים בארגונים מכל ארבע קטגוריות הגודל צופים עלייה במספר העובדים. קצב הגיוס הנמרץ ביותר צפוי בעסקים הגדולים, עם תשקיף תעסוקה נטו של 15%+. בקטגוריית העסקים הקטנים, המעסיקים מדווחים על אופטימיות זהירה, עם תשקיף תעסוקה של +10% ואילו בקטגוריית העסקים הבינוניים, הצפי עומד על +8%. תכניות הגיוס הזהירות ביותר דווחו מצד מעסיקים בעסקים זעירים, עם צפי של 1%+ בלבד.

 

בהשוואה לרבעון הקודם, המעסיקים בקטגוריית העסקים הקטנים מדווחים על שיפור של 4 נקודות האחוז ואולם בקרב העסקים הזעירים נרשמת ירידה של 2 נקודות האחוז. במקביל, מעסיקים בארגונים הגדלים מדווחים על יציבות בתוכניות הגיוס ואילו בקרב מעסיקים בארגונים בגודל בינוני נרשמת יציבות בתוכניות הגיוס.

 

בהשוואה לאותו רבעון בשנה שעברה, הצפי בקרב ארגונים גדולים וזעירים יורד ב-6 נקודות האחוז וב-5 נקודות האחוז, בהתאמה ואילו בקרב מעסיקים בקטגוריית העסקים הבינוניים נרשמת ירידה של 3 נקודות האחוז. בקטגוריית העסקים קטנים נרשמת יציבות יחסית בתוכניות הגיוס.

 

צילום ראשי: מיכל דן הראל. צילום רמי זרנגר

Related Post

ראש העיר מרים פיירברג בתמיכה בעו"ד ענת קאופמן, תושבת העיר המתמודדת בבחירות ללשכת עורכי הדין: "בעלת מעורבות חברתית גבוהה. אני בטוחה שתייצגי את כל הציבור בכבוד"

Posted by - 30 במאי 2023 0
בסוף החודש הקרוב יערכו בחירות ללשכת עורכי הדין. אחת המתמודדות הבולטות היא תושבת העיר, עו"ד ענת קאופמן, המתמודדת ברשימת 'יוזמה…

הנהירה אחרי אזרחות פורטוגלית

Posted by - 23 בינואר 2020 0
מרוקאי? טוניסאי? טריפוליטאי? מי זכאי להגיש בקשה לקבלת דרכון פורטוגלי, למה ואיך עושים את זה נכון; עורכי הדין שלמה כהן…

"גרוש בלי גרוש"

Posted by - 26 באפריל 2022 0
פתרון חדש ומהפכני לגברים הגרושים – פריסת חוב מזונות, הכיצד? בשנים האחרונות ישנו ניסיון מהותי מצד המחוקק הישראלי לשנות מעט…

Leave a comment

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

כלי נגישות