בכיר בעל ניסיון עשיר? זה לא בהכרח יתרון

6 0

על השאלה כמה זמן לוקח, בממוצע, למצוא עבודה, עונה מחקר חדש של אתר "פורטל דרושים"; אם אתם מעל 40, זה יכול לקחת גם שנה. כל הסיבות ומה לעשות

מאת ברק גולן

 צברתם ניסיון של שנים רבות בעבודה? הגעתם לתפקיד בכיר ורם דרג בחברה שלכם? לא בטוח כי אלה יעמדו לטובתכם כשתחפשו את מקום העבודה והתפקיד הבאים.

 אתר "פורטל דרושים" מבית יד2, מדווח כי ככל שהמשרה יותר בכירה, והגיל מתקדם, כך לוקח יותר זמן למצוא עבודה – וזאת למרות הניסיון והידע העצום שצברו (ואולי אף בגלל זאת).

למעשה, 'אפקט הפרסה' בולט בשכבה זו ולפיו מגיעים לנקודת שיא בקריירה הן מבחינת שכר והן בתפקיד, ואחרי כן לעיתים אין ברירה והם חוזרים אחורה.

מחפשי עבודה כוללים שכבות גיל שונות. ניסיון רב שנים מוכיח כי עובדים בכירים בגיל 40-50 בעלי 7-8 שנות ניסיון ימצאו עבודה, בממוצע רק לאחר שנה שלמה של חיפושים.

מהן תשובות המעסיקים?

רוב התשובות שהם מקבלים הן כי הם בעלי כישורי יתר ('אובר קוואליפייד'), או שהתפקיד 'קטן מדי' עבורם וכדומה. הסיבות המרכזיות לחוסר הרצון של מעסיקים לקבל לעבודה בכירים בגילאים אלה הן העלות הגבוהה שלהם – בד"כ ציפיות השכר של עובדים אלה גבוהות. כמו כן, קיים החשש שמא הם לא יוכלו לקבל מרות של בוסים צעירים מהם, או ליישם שיטות עבודה אחרות/חדשות ממה שהם מכירים וכיוצא בזה.

לעומת שכבת גיל זו, העובדים הצעירים מוצאים עבודה חדשה מהר יותר: בגיל 20-30 ניתן למצוא עבודה באופן כמעט מיידי אם אין לך תואר או ניסיון, בסוגי עבודות כמו אבטחה ושמירה, מלצרות וכדומה. עובדים אלה נחשבים בתחילת דרכם בשוק התעסוקה, ואלה השנים שבדרך-כלל הם שוקלים את עתידם המקצועי – חלקם ילכו ללימודים גבוהים, חלקם ירכשו מקצוע לא אקדמי, אחרים יעבדו בעבודות מזדמנות או כלליות. כשאין ממש העדפות תעסוקתיות ברורות – הנטייה היא ללכת על עבודות זמינות שרף הקבלה אליהן לא גבוה במיוחד ובהתאם לכך משך הזמן הדרוש למציאתן.

שכבת הגילאים 31-40, כוללת עובדים בעלי מקצוע וללא ניסיון /ניסיון מועט. משך זמן חיפוש העבודה, בממוצע בגילאים אלו נע בין 3-4 חודשים, ואם יש להם ניסיון של 2-3 שנים הם ימצאו עבודה בתוך חודשיים. שכבת גילאים זו מכילה בעיקר הורים לילדים מתבגרים/בוגרים, הם מגיעים בד"כ כבר עם מקצוע שרכשו ועם העדפות תעסוקתיות די ברורות.

שכבת הגיל האחרונה היא כאמור 40-50, שבה חיפוש העבודה אורך חצי שנה עד שנה, וזאת בהתאם לדרג של התפקיד. ככל שהעובד יותר בכיר כך משך זמן חיפוש העבודה עולה. על פניו כל מעסיק היה רוצה לקבל עובד בעל ניסיון וידע רב ועצום, עם מחויבות לעבודה ומוסר שמאפיינים בגרות ובשלות, עם זמן פנוי יחסית (הילדים כבר גדולים) ורצון ליציבות – אבל בפועל יותר ויותר מעסיקים לא מעוניינים לשלם פרמיה על ניסיון.

מניתוח נתוני סקר כוח אדם האחרון שפרסמה הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה לשנת 2017 עולה, כי שיעור המועסקים בישראל בגילאים 45-54 עומד על 18% בלבד, 14% מהמועסקים הם בני 55-64, ורק 5% בני 65 ומעלה.

אפליה על רקע גיל

לדברי מנכ"לית אתר דרושים ליאת הדר שרביט, "אין ספק שקיימת אפליה לא מכוונת על רקע גיל, והיא נובעת מחשש של המעסיקים מפני ציפיות שכר גבוהות ו/או תנאי עבודה מיוחדים ומועדפים".

מה ניתן לעשות והאם ניתן בכלל לעשות משהו?

"מבדיקה שביצענו, רוב הפסילות של האוכלוסייה המבוגרת היא על רקע אי התאמה לתרבות הארגונית. אנו בפורטל דרושים, ממליצים לשים בצד חששות אלה ואחרים ולהבין שישנם הרבה עובדים בוגרים אשר מוכנים להתגמש ולהשקיע רבות במקום עבודה שנותן להם הזדמנות. בסופו של דבר, בדיעבד, אלה העובדים המגלים יציבות והשקעה רבה יותר"

ליאת הדר שביט. צילום יח"צ

Related Post

מה בכפר יונה: מגלים עולם

Posted by - 2 באוגוסט 2022 0
תוכנית חדשה "מגלים עולמות" היא מיזם ייחודי לעידוד הקריאה בקרב תלמידי כיתות א'-ו', אשר מתקיימת בספריה יונה ובעשרות ספריות ברחבי הארץ. כל ילדה וילד שנרשמו לתכנית קיבלו מצוות הספריה לוח משחק מיוחד, שבו הציבו לעצמם יעד קריאה יומי. מדי יום כותבים המשתתפות והמשתתפים את מספר הדפים היומי שקראו, ומסמנים/ות במפה מאוירת אלו דמויות פגשו ואלו עולמות גילו. כמו כן, מוזמנים/ות הילדות והילדים שנרשמו לתכנית, למפגשים שבועיים חווייתיים בספריה, ונהנים/ות בנוסף מפעילויות שונות המיועדות עבורם/ן. בספריה עוקבים אחר ההתקדמות, אוספים את הנתונים ומרכזים את מספר הדפים שקראו כולם/ן יחד. הנתון המספרי מועבר למוקד הארצי של הספריות. משתתפים/ות במיזם 70 קוראות וקוראים צעירים/ות, שביחד קראו נכון לשבוע שעבר מעל 8,100 דפים! היעד הציב לעצמו צוות הספריה הוא, להגיע יחד עד סוף חופשת הקיץ בספירה הארצית, ל-750,000 דפים. בעיריית כפר יונה מודים לתרצה שקד, מנהלת הספריה, ולספרנית שמרית בר בוחבוט, על הובלת המיזם בעיר.

Leave a comment

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

כלי נגישות