בירוקרטיה או אפליה?

8 0

 

משפחת טגנו (שם בדוי) מנתניה הגשימה את החלום הציוני ועלתה לישראל לפני שנים רבות. עם הגיעם ארצה שוכנו בדירות שונות ומשונות של חברות משכנות מטעם המדינה והיו נצרכים לא פעם ולא פעמיים למעבר דירה בשל אילוצים כאלה או אחרים.

לאחרונה הגיעו למשרדנו בני משפחת טגנו כשבפיהם תובנה: "אנחנו מרגישים, הלכה למעשה, שלא סופרים אותנו. אנחנו אזרח סוג ב'. בטוח שאם היינו פראנג'ים (לבנים) היו מתייחסים אלינו אחרת". מלים קשות.

הסיפור מתחיל, בעצם, לאחר שמשפחת טגנו רכשה דירה באזור דרום העיר, בבניין שמרביתו משמש כדירות מטעם חברה ממשלתית לטובת האוכלוסייה המוחלשת בישראל. משך עשרות שנים מתגוררת משפחת טגנו בנכס, כשמעליהם דירה כזו של אחת השכנות.

לטענת משפחת טגנו, משך קרוב לשבע שנים, הם מנהלים שיח מול החברה המשכנת לפיו, דירת השכנה שמעל מנזילה מים אשר מביאים לרטיבות ועובש קשה בדירתם של משפחת טגנו. כל ניסיון ליצור קשר עם השכנה ו/או לדפוק על דלתה נענה באין קול ואין עונה בדירת השכנה. בהמשך הסתבר, שככל הנראה השכנה כלל אינה מתגוררת בדירה.

ביקרתי בנכס של משפחת טגנו, ואני חייב להודות, שהתיאור אותו תיארו לי היה עדין ביחס למציאות העגומה והרטובה עוד יותר. במשך תקופה ארוכה פנתה המשפחה, פעם אחר פעם, לחברה המשכנת בבקשה שתגיע לסדר את הנזילה – אך דבר לא ארע.

בימים אלה מתבררות העובדות בבית המשפט – זאת לאחר שהמשפחה תבעה, בנוסף על הנזקים, גם פיצוי בגין עוגמת נפש ופיצוי להחזר כספים של אין-ספור אנשי מקצוע שהוזמנו במהלך השנים בניסיון להקל ולו במעט על סבלם – מכספם האישי. סבל שיתכן והיה נמנע מלכתחילה אם הנזילה מהקומה שלמעלה הייתה מטופלת בזמן, ובמקרה דנן הייתה בכלל מטופלת…

כעורך דין, תחושות הן פחות רלוונטיות כשמדובר בעובדות. העובדות פשוטות: ציבור גדול, לרוב מהחתך הסוציו אקונומי בינוני ומטה, פחות מודע לזכויותיו ולדרכי הפעולה כדי להשיג או לדרוש את זכויותיו. את זה למדתי להבין, לאחר שהתחלתי לשתף פעולה עם עמותה חשובה בעיר, בסיוע משפטי בשורה של תחומים, במקרה שלי, בסיוע משפטי לחייבים בהליכי הוצאה לפועל והתמודדות מול גורמים ממשלתיים. כולנו שווי זכויות, אך עד שזה יקרה ולא משנה מהי הסיבה, אם בשל בירוקרטיה, הזנחה או אפליה, רצוי גם שנדע את זכויותינו ואת הכלים העומדים לרשותנו – האזרחים הקטנים.

 

((הכותב, עו"ד אייל קורסיה, מומחה להוצל"פ והתמודדות מול רשויות. טלפון: 050-6351208

 

Related Post

מתיחת פנים רפואית

Posted by - 30 באפריל 2019 0
בית חולים לניאדו ממשיך להתרחב: מיליוני שקלים הושקעו בציוד רפואי מתקדם עבור חדרי הניתוח הגינקולוגים שיאפשר ביצוע ניתוחים מורכבים בתחום…

לקראת התפקיד הבא

Posted by - 24 בינואר 2023 0
מתחילים בקרוב תפקיד חדש ? מתכננים ? כדאי שתקראו את המאמר הבא מאת: עו"ד שרון הר זהב- מנהלת הדרכה ומפתחת מיזם דיגיטלי ללימוד ניהול, פרקטיקה ומיומנויות מבכירים במשק הישראלי. שינויים בעולם העבודה קיימים ועם פיתוח הטכנולוגיה ובין היתר בינה מלאכותית, הקדמה והחדשנות, העתיד של עולם העבודה אינו ידוע מראש ולוט בערפל. תפקידים ישנים מתייתרים, תפקידים חדשים נוצרים, חברות מתייעלות ומפטרות עובדים ועובדים פעילים לעיתים מרגישים שאין להם ביטחון תעסוקתי וזהו דבר שעשוי להוביל ללחצים מבית ומחוץ. לעיתים גם תהליך של חיפוש עבודה הוא מאתגר ודורש משאבים נפשיים. לפי מחקרים אנשים כיום מחליפים מספר תפקידים במהלך הקריירה שלהם. דני נוה- כיהן הן כשר הבריאות והוביל את הוביל את יציאת מערכת הבריאות ממשבר כלכלי קשה  והן כיו"ר דירקטוריון כלל החזקות עסקי ביטוח וחברת הבת שלה כלל ביטוח ופיננסים המנהלת כ-200 מיליארד שקל של נכסים פיננסים, כיום מכהן כנשיא ומנכ"ל הבונדס וגם מרצה במיזם הדיגיטלי ללימוד ניהול, פרקטיקה ומיומנויות מבכירים במשק. דני מספר בהרצאתו "משולחן הממשלה לשולחן הדירקטוריון" בין היתר על הכנה נכונה לתפקיד חדש. במסגרת ההכנה להרצאה ובמסגרת תפקידי כמפתחת המיזם הדיגיטלי ללימוד פרקטיקה מבכירים במשק, שאלתי את דני שאלה חשובה שוודאי תעניין רבים: "דני, אתה הגעת לטופ במגזר הציבורי בתפקיד שר הבריאות וגם הגעת לטופ במגזר העסקי  בתפקידך כיו"ר כלל החזקות עסקי ביטוח, אני בטוחה שזה לא במקרה וגם לא במזל, אולי קצת מזל, אבל לא הרבה מזל. כיום יש המון אנשים חכמים, מוכשרים, חרוצים, מוכוונים מטרות הארגון שהיו חולמים להגיע למשרות כאלה ולא תמיד מצליחים, ואף עצם היותם אנשי המקצוע החרוצים והטובים ביותר הם לא תמיד מתקדמים למשרות ניהול ולעיתים בארגונים מביאים מנהלים מבחוץ שלאו דווקא מקצועיים בתפקיד עצמו. אני בטוחה שעשית משהו שונה, לכן השאלה שלי הינה: "אם היית יכול לפגוש את עצמך לפני 30 שנה, ערב לפני כניסתך לארגון גדול לראשונה, מה היית מלמד את עצמך?"…

תביעה ייצוגית

Posted by - 12 באפריל 2021 0
השבוע ביום ראשון הוגשה על ידי עיריית נתניה, בראשות ראש העירייה, הגב' מרים פיירברג איכר, עתירה לבג"צ כנגד שר הפנים…

Leave a comment

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

כלי נגישות