באס אל הינדי

0 0

צאו מצוידים במצלמה לשמורות הטבע של העיר, ותהנו ממגוון העופות והציפורים הפוקדים את אגם החורף.

מאת בניה גואטה

מידי שנה נצפים שלל מינים של עופות וציפורים הפוקדים את פארק אגם החורף בנתניה.  בריכת החורף בנתניה ממוקמת כידוע בחלק הדרומי של העיר נתניה, וידועה גם בשמותיה הקודמים: "בריכת דורה" ו"באס אל – הינדי". במרכז שטח זה מצויה הבריכה עצמה המוצפת בימי החורף במי גשמים ונגר עילי. שטחה המוצף נע בשנים גשומות בין 80 דונם עד 120 דונם והיא מחזיקה מים עד שלהי הקיץ. הבריכה ממוקמת בלב העיר, באזור המיועד לשימור ומהווה ריאה ירוקהבתחומי העיר נתניה . השטח שמסביב לבריכה מאופיין בחול מיוצב, עליו גדלים מיני צמחים המיוחדים לטיפוס זה של קרקע ובכלל זה ריכוזים גדולים של אירוס הארגמן.

דור קשת, ממלא מקום האקולוגית העירונית מספר:  "בשבועיים האחרונים נצפו לפחות 15 מיני בעלי כנף בשטח בריכת החורף, בפארק אגם החורף בעיר". הוא הוסיף ואמר: "כשמדובר באתר טבע עירוני, הממוקם בסביבה אורבנית, מגוון כה רחב של עופות- זה מחזה נדיר". 

בין מיני העופות שנצפו בשטח הבריכה, ישנם עופות נודדים, חלקם ממשיכים דרומה לאפריקה וחלקם נשארים כל החורף בבריכה, ביניהם: מרית צפונית, ברווז חד-זנב, דוחל שחור גרון ועלווית אפורה. כמו כן, שלל עופות מים כמו: ברכיה, טבלן גמדי, אגמית וסופית, בוחרים לקנן בשטח הבריכה ולגדל בה את צאצאיהם. מלבד עופות המים, שפוקדים את הבריכה כשהיא מלאה, גם בז מצוי ודאה שחורת כתף, השייכים לסדרת דורסי היום, חיים בסביבת הבריכה לאורך כל השנה. 

בריכה זו, היא השנייה בגודלה מבין בריכות החורף במישור החוף, היא גם אחת משתי בריכות החורף היפות והחשובות ביותר שנותרו במישור החוף, ומתמלאת כמובן- כתוצאה ממי גשמי החורף.

לאורך השנה הפארק משרת את תושבי נתניה והסביבה, כאתר מושך קהל וניתן למצוא בו  שולחנות פיקניק, מתקני שעשועים, מדשאות נרחבות וכמובן השקט של הטבע. החל מאמצע פברואר אפשר להגיע ולצפות בפריחה, גם בשמורת האירוסים, מה שמהווה מוקד עניין ותיירות לכלל האוכלוסייה. 

הפארק נגיש ופתוח לאורך כל שעות היום.
יצאתם לפארק?? צילמתם? שלחו לנו בהודעת וואטסאפ ל 054-2645060 ואנחנו נשתף. 

צילום – נורית מוזס.

Related Post

לאן נטייל הסופ"ש

Posted by - יוני 14, 2021 0
מחוז מרכז השקיעה הכי יפה בגוש דן ביקור בגן לאומי מגדל צדק בשעות הנעימות של היום בימי רביעי וחמישי בחודש…

אז איפה מטיילים בפסח?

Posted by - מרץ 27, 2018 0
החופש ארוך, הילדים בבית ואתם מחפשים להעביר את ימי חול המועד בחוויות משותפות ומעניינות ריכזנו עבורכם את הפעילויות המובילות של…

תרבות פיס ברחוב

Posted by - אוגוסט 26, 2020 0
בחודש הקרוב יתקיימו מאות מופעי תרבות ברחבי הארץ לקהל הרחב. המופעים פתוחים לקהל הרחב בהתאם להנחיות וללא תשלום מאת: יקיר…
כלי נגישות