אצבע מאשימה למדיניות הממשלה

7 0

הקבלנים: "אם המדינה היתה עושה מה שאנחנו מציעים – כל רוכש דירה היה חוסך חצי מיליון שקל"; כך עולה מניתוח מיוחד שערכה התאחדות הקבלנים בוני הארץ לסיכום העשור

מאת יאיר אברהם

אם המדינה הייתה מטפלת בחסמים ובמגבלות שהיא משיתה על שוק הנדל"ן הישראלי, כל רוכש דירה היה חוסך כחצי מיליון שקל (493 אלף שקל) ממחירה של דירה ממוצעת בשווי 1.7 מיליון שקל, כך עולה מניתוח מיוחד שערכה התאחדות הקבלנים בוני הארץ לסיכום העשור האחרון בשוק הנדל"ן הישראלי.

לפי נתוני הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה (למ"ס), מחירי הדירות זינקו ב-48% מאז 2011 ועד היום, ועלויות הבנייה עלו ב-51% בתקופה זו. ואולם, מכיוון שעלויות הביצוע מהוות רק 37% ממחיר דירה, הרי שעלייה זו היתה אמורה לגרור עליית מחירים כוללת של 19% בלבד בתקופה זו.

כך, יתרת הזינוק במחירי הדירות בעשור האחרון (29% נוספים) היתה יכולה להימנע לו המדינה היתה נוקטת צעדים "פשוטים" שהתאחדות הקבלנים בוני הארץ מעלה על סדר היום כבר שנים – והמשמעות היא חיסכון כספי עצום לרוכשי הדירות.

רפי זנזורי, יו"ר ארגון קבלני נתניה, התייחס לטיפול המקומי בעיר שלו בשוק הדיור והתחדשות עירונית במרכז העיר בפרט. לדבריו, "מרכז העיר זקוק לזריקת מרץ, זקוק לאוכלוסייה חדשה וחזקה כדי שיהיה אפשר להחיות אותו מחדש. חייבים לקדם את ההתחדשות העירונית בנתניה – ולא רק פינוי בינוי אלא גם תמ"א 38 – לטובת התושבים וגם לטובת העיר, כי אחרת מרכז נתניה ידעך ויגסוס".

צילום יח"צ

Related Post

"בשבילי אמנות זו אהבה"

Posted by - 4 בדצמבר 2018 0
מעל 50 שנה לא נגעה מזל קותי במכחול, עד לפני עשור בו לא יכלה יותר להתאפק ומאז לא הניחה את…

משפצים את החזית

Posted by - 31 באוגוסט 2021 0
נחצה רף של 300 בניינים שעברו פרויקט חיזוק ושיפוץ חזיתות ב2021, למעלה מ- 6,000 יחידות דיור ברחבי העיר והיקף פעילות של כרבע מיליארד שקלים עיריית נתניה, באמצעות ח.ל.ת.  –…

Leave a comment

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

כלי נגישות