אמנים שווים

2 0

במבואה של קומת המינהלה בעירייה מוצגת התערוכה הקבוצתית "ניגודים שווים", של אמנים עם צרכים מיוחדים, פיזיים, שכליים או נפשיים

מאת ברק גולן

במסגרת התערוכות המתחלפות במבואה של קומת המנהלה עיריית חדרה, מעניקה העירייה במה לתערוכה ייחודית "ניגודים שווים", של אמנים ויוצרים עם צרכים מיוחדים (פיזי, נפשי או מנטאלי), המוצגת בחסות ראש העירייה צביקה גנדלמן.

לדברי גנדלמן, "אני מרגיש שזו זכות גדולה וכבוד גדול לתת במה לאמנים מיוחדים, ילדים, צעירים ומבוגרים. ברגע שאנו מודעים למגבלותיהם השונות ולקושי המלווה את תהליך היצירה, אי אפשר שלא להתפעם מההישגים, מעולם הדמיון ומהעוצמה הנשקפים מהיצירות".

בתערוכה יצירות של אמנים עם צרכים מיוחדים בכל תחומי האמנות, שנועדה להראות את נקודת המבט שלהם על סביבת החיים בחברה הישראלית. בתערוכה מוצגות יצירות כיד הדמיון הפורה של האמנים, כגון ציור, צילום, פסיפס, קולאז', ויטראז', אריגה, רקמה, מיחזור ועוד.

במסגרת התערוכה מוצגות יצירות של אמני הציור בפה או ברגל מישראל, המשתייכים לארגון בינלאומי שהוקם בשנת 1957 על-ידי קבוצת אמנים שאיבדו את עצמאותם הפיזית בתאונות, מחלות או פגעי מלחמה. כוונת המייסדים הייתה להקים ארגון שיאגד בתוכו אמנים נכים שיציירו באמצעות הפה או הרגל, ויביעו את עצמם בצבע וברעיונות דרך ציוריהם. אמנים אלה אמנם נפגעו אך לא נכנעו, אלא גילו אומץ לב, נחישות והתמדה. מטרת הארגון להשיג לאמנים עצמאות מירבית במקום להוות נטל על החברה, להביע בצבע רעיונות ורגשות, ולזכות בהערכה אמנותית ומקצועית.

עוד מציגים אמנים ממסגרות אקי"ם חדרה, עמותת הורים המעניקה שירותים מגוונים לאנשים עם מוגבלות שכלית וצרכים מיוחדים. העמותה מציבה את האדם עם הצרכים המיוחדים במרכז, לקידומו בקהילה כשווה בין שווים. בין היתר מוענקים שירותים כמו דיור מוגן, הוסטל, בית מגורים לגיל הזהב, תיאטרון קהילתי ואמנויות, מועדון חברתי, מרכז יום ועוד. בתערוכה מוצגות יצירות שיצרו האמנים המיוחדים במרכז היום והמועדון.

כמו כן מציגים דיירי בית רקפת מכפר יונה, בית חם לבוגרים על הרצף האוטיסטי. הדיירים מציגים שטיח שנוצר מעבודת מיחזור מחולצות טריקו, תוך יצירת דוגמה על רשת, מה שדרש התמדה, עבודה באיחוד קבוצתי ושיתוף פעולה.

בין היצירות גם יצירותיהם של דיירי בית גיל-עד, מעון לאנשים בוגרים עם צרכים מיוחדים המאובחנים כבעלי מוגבלות שכלית, ולחלקם מורכבויות נוספות גופניות או נפשיות.

בנוסף לכל אלה גם אמנים עם מוגבלות גופנית, ואמנים שהגיעו ללא מסגרת קבוצתית כמו נכים בכיסאות גלגלים, עיוורים וכדומה, המציגים בתערוכה הייחודית, וכן תלמידי כיתות חינוך מיוחד  מבתי ספר יסודיים ותיכונים בחדרה.

"ניגודים שווים" יצא לדרך כתערוכה של ילדים ובני נוער שהובילה מנהלת מרכז למשפחות לילדים עם צרכים מיוחדים שרה מייכור, בשיתוף האוצרת חוה גדיש. התערוכה הראשונה הוצגה בלובי של אולם רינה שני לכבוד ערב המודעות לילדים עם צרכים מיוחדים. לאחר נעילת התערוכה בסוף דצמבר, נוספו גם אמנים בוגרים והיא עברה לעירייה.

גדיש מציינת כי התערוכה "ניגודים שווים" באה להראות ולהדגיש שהשונה הוא בעצם שווה, וכל אחד מושלם בדיוק כפי שהוא.

בתיאום עם האמנים ובהשתתפותם תתקיים פתיחה חגיגית של התערוכה ביום שלישי, 4 בפברואר (בשעה 18:00), אך כבר כעת יכולים באי העירייה לחזות ביצירות ולהתפעל מהיצירתיות.

Related Post

"לבוגר המחנך הזכות להתחנך"

Posted by - מאי 26, 2021 0
סניף מכבי צעיר חדרה אירח כ 50 מדריכים מסניפי התנועה בכל הארץ, לקראת קורס המדריכים שיתקיים במהלך הקיץ במהלך סוף…

בגרות במתמטיקה במרכז הצעירים

Posted by - אוגוסט 5, 2018 0
קורס בגרות במתמטיקה ברמה של 4 יחידות מוצע במרכז הצעירים העירוני "טורבינה", כדי לאפשר לצעירים השלמה או שיפור ציוני הבגרות. …

אבן פינה לקמפוס יצחק נבון

Posted by - פברואר 17, 2021 0
הקומפלקס החינוכי קהילתי בחופים ייקרא על-שם יצחק נבון, נשיאה החמישי של מדינת ישראל. השבוע הונחה אבן פינה במעמד נציגי המשפחה…

Leave a comment

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

כלי נגישות