אם לא תיחשפו, איך תדעו? הקרב על התלמיד

7 0

מיזם הכיתות הייעודיות לחטיבות הביניים נועד ליצור אינטגרציה רחבה יותר בעיר באמצעות עידוד התחרות בין בתי הספר. מנגד, זה גם מייקר את תשלומי ההורים וגם גרם לפגיעה תדמיתית בכיתות הרגילות – למרות שבפועל חומר הלימוד הכללי זהה. 

עדיין לא ברור אם פתיחת מגמות ייעודיות כבר בשלב חטיבת הביניים, השיגו את יעדיהן, אולם כבר כעת ברור שהשאלה לאיזו חטיבת ביניים יירשמו בוגרי כיתות ו' המיועדים, מעסיקה מאוד את צוותי החינוך בבתי הספר ובעיקר את ההורים.

מינהל החינוך של עיריית נתניה מקדם, גם השנה, מיזם שנועד לחשוף בפני הורים ותלמידים את המגמות הייחודיות הפועלות בחטיבות הביניים והתיכונים בנתניה, המעניקים לכל אחד מבתי הספר את הייחודיות שלו. הסיבה הרשמית: לאפשר לתלמידים ללמוד  את מה שהם אוהבים ואת מה שהם מתחברים אליו. ואכן, בכל קבוצות הואטס בהן חברים הורים לתלמידי כיתות ו', מתפרסמות כמעט מדי יום הזמנות מטעם חטיבות הביניים לימי עיון וערבי חשיפה לכיתות הייחודיות – מרביתן כיתות על אזוריות המאפשרות יכולת רישום מכל קצות העיר.

20a

רק תבחרו

בחטה"ב אלדד ייחשפו התלמידים לכיתת המחוננים העל אזורית שצפויה להיפתח בבית הספר ומיועדת לבני נוער מחוננים ומצטיינים. הרישום לתוכנית יתבצע עד סוף חודש זה והתלמידים מוזמנים להירשם, ואילו בחטה"ב החדשה חיים גורי יוצעו מסלולי בחירה מגוונים ובהם: ספורט, תיאטרון, אומנות, טכנולוגיה ויחסים בינלאומיים. באורט גוטמן כיתת מצוינות מדעית טכנולוגית בדגש על הנדסת תוכנה – תוך התמחות בסייבר ושירותי רשת, כיתת אמנות רב תחומית ועיצוב דיגיטלי וכן שילוב לימודים באקדמיה החל מכיתה ח'.

בטשרניחובסקי ייחשפו התלמידים לעתודה המדעית טכנולוגית, מדעי המחשב, מוסיקה, תקשורת וקולנוע, כיתת ספורט וכן כיתת אמנות רב תחומית.

באולפנית בר אילן יושם הדגש על לימודי הקודש וכן מגמה האקדמית- חברתית, ואילו באמ"ית בר אילן: מגמות הסייבר, פיסיקה, אלקטרוניקה ומדעי הסביבה.  בתיכון הדתי על שם ריגלר יוצגו כיתות ייחודיות לאומנויות ומוסיקה וכן מסלול העתודה המדעית טכנולוגית, בשילוב רובוטיקה. בתמר אריאל – תוצג מגמת העתודה המדעית הטכנולוגית, פיזיקה בדגש על תחום התעופה והחלל וכן מגמות הביולוגיה, אלקטרוניקה ומחשבים, סוציולוגיה, ניהול עסקי וכן מסלול תורני.

20b

בצפון העיר יתמודדו זה מול זה שתי חטיבות ביניים: ש"י עגנון – תוצג בפני התלמידים כיתת המופ"ת לתקשורת בינלאומית וכן הכיתה הירוקה, הלומדת מדעי הסביבה, חקלאות ואקולוגיה ומגמות הרובוטיקה, המחול, תיאטרון, אומנות, מדעי המחשב, הנדסת תוכנה, עיצוב, פיזיקה, כימיה וביולוגיה לצד מינהל עסקי וכן מגמה ייחודית ליזמות וכלכלה, ואילו בשרת – ייחשפו הורים ותלמידים לכיתות מופ"ת מדעיות המיועדות לתלמידים מצטיינים במתמטיקה ובמדעים, פיזיקה, ביולוגיה וכימיה, כדורסל בנים, קמפוס מצוינות אישית, מדעי המח, מדעי המחשב, אלקטרוניקה, מוזיקה, תיאטרון, דיפלומטיה ותקשורת בינלאומית, גיאוגרפיה, סייבר, הנדסת תוכנה, מדעי ההנדסה, מדעי החלל, ביו-רפואה, מדעי החברה, ניהול ושיווק עסקי וכן עבודות חקר.

באורט ע"ש ילן שטקליס – תוצג מגמת העתודה מדעית טכנולוגית, ספורט הישגי ומנהיגות וכן הכיתות הרב תחומיות: תקשורת ושפות, ספורט ותנועה ואומנויות, ואילו באורט אלתרמן – עתודה מדעית טכנולוגית, בדגש על חקלאות העתיד וכן הכיתות הרב תחומיות: אומנויות ותקשורת,

בישיבת בני עקיבא, שהינה בית מדרש למצוינות בקודש – יוצגו מסלולי לימוד עיוניים וטכנולוגיים, בדגש על פיתוח מצוינות אישית.

לעיתון השבוע בנתניה מסרה ראש מינהל חינוך, טובה דולב, כי "המהלך שאנו מובילים, מעלה  לגבהים חדשים את רמת הלמידה ובעיקר את רמת העניין ופיתוח הסקרנות בקרב התלמידים הצעירים ובכך אני גאה", ואילו גילת סיימון, מנהלת אגף העל יסודיים, הוסיפה כי "חשוב לי לציין כי ערבים אלה נועדו לחשוף את כל העשייה הבית ספרית ולהציג את המסגרות השונות, את מסלולי העניין ואת הפעילויות הייחודיות, כדי לאפשר לכל תלמיד לקבל תמונה מקיפה על בית הספר ולהתרשם מכל המגוון שמציעים בתי הספר השונים".

לא הכל מושלם

ההחלטה על פתיחת כיתות ייעודיות על אזוריות התקבלה לפני כמעט עשור ויועדה, בפועל, לתיכונים – זאת על רקע מיעוט נרשמים באזורים מסוימים. בשלב שני הוחלט על הרחבת מיזם הכיתות הייעודיות לחטיבות הביניים – זאת במטרה ליצור אינטגרציה רחבה יותר בעיר ובאמצעות עידוד התחרות בין בתי הספר, לעודד נרשמים חדשים. מנגד, אט-אט, נוצרה פגיעה תדמיתית בכיתות הרגילות –למרות שבפועל חומר הלימוד הכללי זהה ולכל התלמידים אפשרות בעת הרישום לתיכונים לבחור מגמות. היבט נוסף הוא היבט כספי: במרבית הכיתות הייעודיות, המכונות גם ייחודיות, משלמים ההורים תוספת כספית. נושא זה עלה מספר פעמים לדיונים, עם זאת טרם נמצאה הנוסחה.

Related Post

עשור של אור

Posted by - 11 במאי 2022 0
בית הספר "שמרית אור" חוגג עשור להקמתו. מאת חן כהן בית הספר "שמרית אור" פתח את שעריו עם 99 תלמידים.…

אתנה והטכנולוגיה למען החינוך

Posted by - 20 ביוני 2018 0
מורות וגננות החינוך המיוחד בעיר נתניה  קיבלו מחשבי אייפד במסגרת התכנית "אייפד לכל מורה לחינוך מיוחד" של קרן אתנה. בנוסף…

Leave a comment

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

כלי נגישות