"איפה שאפשר לעזור לאנשים, אני שם"

7 0

אורי היבל הוא לא עורך דין במקצועו, אך לאחר שסיים לימודי טוען מוסמך באוניברסיטת בר אילן, הוא החל להעניק בשנים האחרונות ייעוץ משפטי בהתנדבות לאזרחים רבים ולייצג אותם בבתי המשפט. כעת כשהוא מצליח בתחום, הוא קיבל עוד דרך לעשות את מה שהוא הכי אוהב, לעזור לאנשים.

אנשים שונים מתהדרים בתחביבים שונים. אך לרוב, אותם תחביבים הם כאלה שמסבים אושר והנאה רק לאותו אדם המחזיק בהם. אצל אורי היבל לעומת זאת, ההובי הכי גדול שלו, כפי שהוא מגדיר אותו, הוא לעזור לאנשים אחרים. לא משנה איך, כמה מאמץ וזמן הדבר מצריך ממנו, אורי מוצא את הכישורים המתאימים כדי לעזור לכל מי שפונה אליו. אם זה בעזרה וייעוץ משפטי, גישור, יישוב סכסוכים ואפילו לעזור לאישה מבוגרת להרים את עגלת הקניות שלה. או כפי שהוא מחשב זאת במהירות: "אני עסוק בעזרה לאנשים ביותר מחמישים אחוז מזמני".

היבל, שנולד בפולין והגיע לעיר נתניה ב – 1957, הקים משפחה עם שלושה ילדים. הוא למד בעיר וב – 16 השנים האחרונות אף היה קצין העיר. אך כאמור, מעל לכול, אורי מקדיש את זמנו לעזרה לאחרים בשלל התנדבויות. "התנדבתי במשטרה במשך 23 שנים והייתי נהג אמבולנס בהתנדבות במשך 15 שנה" הוא מספר, "נבחרתי בין היתר למתנדב מצטיין בעירייה. אנשים אומרים לי לפעמים שאני עוסק בהתנדבות יותר מדי, וזה נכון, אני עושה את זה מאז שאני מכיר את עצמי. זה משהו שנמצא בגנים אצלי ואני מאוד אוהב לעשות את זה. איפה שאפשר לעזור לאנשים, אני שם".

אחד הדברים שאתה מתנדב בהם הוא בייעוץ משפטי. איך הגעת לזה?

"תמיד היה לי חלום לעסוק במשפטים. בשני העשורים האחרונים התעניינתי מאוד בתחום ורכשתי הרבה ידע. בהרבה מקרים, במקום לקרוא איזה רומן, אני קורא פסקי דין. במשך השנים עם כל העיסוקים שהיו לי, צברתי ידע רב בתחומי הצרכנות, הבנייה, נושאים הקשורים לעירייה, לוועדי בתים ולתנועה. לפני עשרים שנה למדתי במשך שנה וחצי באוניברסיטת בר אילן וקיבלתי תעודת טוען מוסמך שאיתה אני יכול לייצג אנשים בבית משפט לתביעות קטנות. בשנים האחרונות אני מתנדב בשירות ייעוץ לאזרח ושם מגיעים אליי אזרחים שצריכים עזרה בתחומים שונים ואני מייעץ להם משפטית ומעניק להם את הסיוע המשפטי שהם צריכים".

איך זה עובד ומה כולל הסיוע המשפטי?

"מגיע מישהו עם איזו שהיא בעיה. הוא מספר לי ואני מקשיב ואז מתחיל לייעץ לו. לפעמים אני מלווה אותו בהליכים משפטיים ולעיתים אף מייצג אותו באופן משפטי בבתי משפט לתביעות קטנות. עד היום זכיתי בגדול בכל מקרה שייצגתי. לחילופין, אם מגיע אליי מישהו שתבעו אותו אני מכין איתו את כתב ההגנה. בנוסף, למדתי גם גישור ואם יש מקרה שמצריך עבודת גישור אז אני מגשר בין הצדדים. אני נמצא מספר פעמים בשבוע בשירות ייעוץ לאזרח ומגיעים אליי גם אנשים מערים אחרות ששמעו עליי. בכל שבוע בממוצע אני נפגש עם חמישה עד שמונה אנשים, אם בשעות הקבועות ואם כשמתקשרים אליי לפעמים מחוץ לשעות הקבועות. בין היתר, ייצגתי חברת נסיעות גדולה בארץ והיו לי הצלחות משפטיות מרובות ולעיתים תקדימיות".

אתה עוזר הרבה לאנשים שמקבלים דוחות תנועה או דוחות עירייה. איזה עצה אתה יכול להעניק בעניין?

"מניסיוני בתחום יש למעלה מעשרים אחוזים בממוצע שבהם הדוחות לא מוצדקים. רוב האנשים לא יודעים אפילו כשהם מקבלים דוחות שלא בצדק וחלק גדול מהם פוחדים להגיע לבית משפט. הם אומרים שבשביל מאתיים או שלוש מאות שקל חבל להם לבזבז את הזמן והם מעדיפים לשלם. אבל לא צריך לפחד. אם אתה צודק אז צריך להילחם בכל האמצעים המשפטיים שקיימים".

הרבה אנשים מגיעים אלייך כדי לקבל ייעוץ בנושאי נדל"ן?

"העניין בנדל"ן והידע שצברתי בתחום מגיע עם הניסיון. בתחום הנדל"ן יש הרבה פסיקות חדשות כל הזמן, ומי שלמד משפטים, לא מספיקים לו הלימודים כדי להכיר את התחום באופן עמוק. זה תחום שצריך להישאר בו מעודכנים כל הזמן ואני עושה את זה. אני מתעניין ושומע, קורא הרבה פסיקות שיוצאות ולכן אנשים מגיעים כדי להתייעץ איתי בתחום".

האהבה לתחום המשפטים לא נשארה רק אצלך. אחד הילדים שלך גם בחר בתחום?

"יש לי ילד שעוסק בתחום ויש לו משרד עורכי דין בתל אביב. אני לפעמים נמצא אצלו במשרד ועובד איתו קצת. האהבה שלו למשפטים התחילה עוד בגיל שבע, כשהוא אמר שהוא רוצה ללמוד משפטים והיום הוא עורך דין, כך שהגנים האלה עברו אליו גם. אנחנו מדברים מדי פעם בנושאים משפטיים ולפעמים הוא שואל לדעתי ומתייעץ איתי. לפעמים הוא מקבל את העצה ולפעמים לא. אבל הוא מאוד מעריך את הידע שברשותי".

אז איזו עצה אתה יכול להעניק לאנשים שעוסקים בסוגיה משפטית וצריכים ייעוץ?

"הדבר הכי נכון הוא לא לפחד להגיע לבית משפט. אם אתם צודקים אתם צריכים להילחם. דבר נוסף הוא שכדאי לקבל ייעוץ משפטי לפני שעושים פעולה גדולה. כי יש כאלה שעושים איזו שהיא פעולה יחסית גדולה ואז נופלים ומגיעים לייעוץ משפטי רק לאחר מכן. לכן כדאי לדעת לפני איזה דברים לעשות ואיך להתנהל נכון".

Related Post

שוק הנדל"ן בעקבות המלחמה

Posted by - 7 במרץ 2024 0
במחקר אקדמי שערכתי לא מכבר במסגרת לימודי נדל"ן, בדקתי האם קיימת נוסחה בה אפשר להגיע במדויק להשפעתן של מלחמות על…

Leave a comment

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

כלי נגישות