איך מתמודדים עם אכילה רגשית?

11 0

התמודדות עם רגשות שליליים כגון אשמה, בדידות, מתח ועצב מביאה אותנו לאכילה רגשית כתגובה לרגשות השליליים; מכאן הרצון לטשטש התחושות באמצעות אוכל. איך אפשר להיפטר מזה?

מאת אופירה רכטר, מאמנת להתפתחות אישית

תקופת מבחנים לחוצה, ריב עם בן או בת הזוג, יום קשה בעבודה או כל קושי אחר שנקרה לנו בחיים, כל אלה מובילים אותנו ברוב המקרים ל״חפש״ אוכל, כדי להפיג את הרגשות הלא נעימים שאנו חווים. כולנו מכירים את הסיטואציה הזו. אנחנו מתמודדים עם האוכל, כי הוא גורם לנו להרגיש טוב, הוא מרחיק מיתנו את הרגשות השליליים (במידה מסוימת), זו אכילה רגשית.

מהם נזקי האכילה הרגשית?

"טשטוש תחושת שובע. אכילה רגשית עלולה לגרום למצב שבו מנגנון זיהוי הרעב והשובע מטשטש ולא ניתן לדעת באמת מה הסיבה שאנחנו אוכלים – אם מתוך רעב פיזי או מתוך צורך רגשי. היבט נוסף הוא רגשי אשמה. כשאנחנו מסיימים לאכול, אנחנו נחווה סוג של פיכחות. התחושה הנעימה שסיפק לנו האוכל הולכת ונעלמת וכל מה שנשאר הם רגשי אשמה, שיפוט עצמי ושוב יעלה אותו רגש שמלכתחילה גרם לנו לאכול וזה מעגל שחוזר על עצמו. יש גם לעתים הפרעות אכילה. לאחר ה״מעשה״ יש צורך עז לטהר את הגוף. רגשות האשם מביאים לרצון להיפטר מהאוכל העודף, דבר שמוביל במצבים מסוימים לצום, להרעבה, להקאות ועוד… ומשם להתפתח להפרעת אכילה. באכילה רגשית אנחנו מונעים מתוך ביקורת עצמית ואשמה ומהמקום הזה קשה לנו לסלוח לעצמנו".

איך מתמודדים עם אכילה רגשית?

"בראש ובראשונה, תפסיקו לבקר את עצמכם. האשמה עצמית מביאה עמה רגשות שליליים של כעס ואכזבה, כי לא עמדנו בציפיות או במטרות שהגדרנו לעצמנו. תתבוננו במה שקרה ותשאלו את עצמכם מה למדתם? מה הרווחתם? מה תעשו אחרת בפעם הבאה? דבר נוסף הוא זיהוי חוזקות אישיות. לכל אחד מאתנו יש חוזקות אישיות המבדלות אותנו מאחרים. ברגעים של אשמה תיזכרו בחוזקות שלכם, במה אתם טובים ואיך אתם יכולים להשתמש בהם כדי להתמודד עם האכילה הרגשית. טיפ נוסף הוא כתיבה. תיקחו הפסקה ותכתבו. כן, כתיבה אינטואטיבית. שפכו את כל מה שיושב לכם בלב, כל מה שגורם לכם להרגיש כעס או כל רגש שלילי אחר.הכתיבה משחררת מטענים שאנחנו סוחבים אתנו ומחברת אותנו לעצמנו, לקול הפנימי שיודע מה נכון עבורנו. הכתיבה עוזרת לבסס הרגלים חיוביים".

הכותבת, אופירה רכטר, משמשת כמאמנת להתפתחות אישית. לפרטים: 050-4602214

צילום: יונתן בלום

Related Post

מה בכפר יונה: מובילים יחד למען הנוער 

Posted by - 21 ביוני 2022 0
טקס סיום שנה של תכנית מיל"ה (מובילים יחד למען הנוער) התקיים בתיכון איש שלום בכפר יונה.  מאת יקיר ישראל  תכנית מיל"ה פועלת מטעם  משטרת ישראל, ומטרותיה…

שולחן שוק בשרי…

Posted by - 22 ביוני 2021 0
החלטתם שעכשיו זה הרגע הנכון לעשות אירוע עסקי גדול וחשוב? או שאולי מדובר על החתונה שלכם? על בר המצווה של…

מיצג נובה 06:29

Posted by - 21 בינואר 2024 0
שר החוץ ישראל כ"ץ במיצג הנובה 06:29: "אני מזמין את נציגי דרום אפריקה לבוא כאן לסיור ולראות מיצגים שמזכירים את…

השבוע בכפר יונה: זכויות לכולם

Posted by - 15 בדצמבר 2022 0
בהשראת היום הבינלאומי לזכויות אנשים עם מוגבלות, פעלו מספר מוקדים בכפר יונה להעלאת המודעות. בבית חינוך "רימון" בכפר יונה התקיים…

Leave a comment

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

כלי נגישות