איך לתכנן פרישה נכון

8 0

איך לתכנן פרישה נכון היא שאלה שצריכה להעסיק כל אדם, בכל גיל. למרבה הצער בחלק גדול מהמקרים הישראלים מתעוררים רק בסמוך לגיל הפרישה מעבודה, ולכן השפעת התכנון מוגבלת – אם כי עדיין משמעותית. בכל מקרה חשוב מאוד לא להתעורר רק אחרי היציאה לפנסיה, כשכבר מאוחר לשנות.

למה חשוב לדעת איך לתכנן פרישה נכון?

נכון ל-2022, גיל הפרישה מעבודה עומד על 67 לגברים, ומועלה בהדרגה מ-62 ל-65 אצל הנשים (בתהליך שאמור להסתיים רק בשנת 2035). בחלק מהמקרים ניתן לפרוש גם בשלב מוקדם יותר, כבר בגיל 60. מאחר שתוחלת החיים הממוצעת כבר עברה את ה-80, ויש רבים ורבות שמאריכים ימים עד גיל 90 ומעבר לו, המסקנה ברורה: מי שלא יודע איך לתכנן פרישה נכון, וגם לא נעזר באנשי מקצוע מתאימים, עלול לסבול ממצוקה כלכלית של ממש במשך שנים רבות, דווקא בתקופה שבה כבר אין חובה לעבוד ויש זמן פנוי לבלות וליהנות מהחיים.

איך לתכנן פרישה נכון כבר מגיל צעיר?

כשמבינים למה חשוב לדעת איך לתכנן פרישה נכון, ורצוי כבר מגיל צעיר (אפילו 35-40), מגיעים למועד הפרישה מעבודה – שגם אם נראה כרגע רחוק מאוד, הוא יגיע – עם מקסימום משאבים כלכליים. המשוואה פשוטה: כל שקל שמושקע בגיל 40 בחיסכון הפנסיוני, יהיה שווה הרבה הרבה יותר בעוד 3 עשורים. התשואה השנתית של קרנות הפנסיה וקופות הגמל יכולה להגיע ל-5% ואפילו ל-10%, ולאורך זמן הכסף שמופקד בגיל צעיר יניב תשואה מצטברת גבוהה במיוחד. בנוסף, עצם המודעות לחשיבות תכנון הפרישה יוביל לבחירה מושכלת של מסלול חיסכון, ואפילו החלפת הגוף שמנהל את קרן הפנסיה או קופת הגמל אחת למספר שנים בהתאם לשינויים בשוק – כך שהחיסכון אכן יתאפיין בתשואה מרבית.

ההחלטות החשובות לקראת היציאה לפנסיה

גם לקראת היציאה לפנסיה חשוב מאוד להבין איך לתכנן פרישה נכון. בשלב זה אמנם אי אפשר לשנות במידה ניכרת את הסכום הקיים בחיסכון הפנסיוני, ולמעשה גם לא כדאי להסתכן מפני שבמקרה של משבר פיננסי וירידות חדות בשוק ההון לא יהיה זמן לתיקון (לעומת חיסכון פנסיוני של אדם בן 40, שגם אם חווה ירידות במשך מספר חודשים, יתאושש בהמשך) – אבל כן אפשר למצות את החיסכון.

בפרט ניתן בעזרת תכנון פרישה מושכל לצמצם את חבות המס על הקצבאות הפנסיוניות ועל מענקי הפרישה, לוודא שגם אחרי המוות השאירים ובפרט בן/בת הזוג יזכו לקצבה הולמת ובאופן כללי לקבל את ההחלטות הנדרשות בשלב רגיש זה על בסיס תמונת מצב מפורטת ועדכנית.

בחברה אג'נדה פועלים מומחים בעלי רישיון פנסיוני מטעם משרד האוצר היודעים בדיוק איך לתכנן פרישה נכון. מידע רלוונטי תמצאו באתר https://www.agenda-fs.com.

קרדיט תמונה FREEPIK

Related Post

מסע אל החלום

Posted by - 30 בינואר 2023 0
ערב פתיחה חגיגי, מלא בחום ואהבה למסע המשמעות של 21 צעירות וצעירים נתנייתים, משוחררי צה"ל ושירות לאומי. מאת יקיר ישראל…

נזהרים גם בפורים

Posted by - 1 במרץ 2022 0
לפי נתוני ארגון בטרם בעשור האחרון יש עלייה פי 4.3 בפציעות ילדים מנפצים במהלך חג פורים, ביחס לשאר השנה. לקראת החג, ארגון…
כלי נגישות