איזה עיר בארץ היא בעלת היציבות הפיננסית הטובה ? ואיפה מדורגת נתניה ברשימה ?

8 0

עיריית רמת השרון כבשה את המקום הראשון בדירוג היציבות הפיננסית של העיריות לאחר שעלתה מהמקום השני בדרוג אשתקד (הדירוג נערך בקרב הערים הגדולות מעל 40,000 תושבים) כך עולה מדרוג הרשויות שערכה חברת המידע העסקי CofaceBdi במסגרת דירוגBdiCode  לשנת 2020. הדרוג ייחשף על ידי אייל ינאי מנכ"ל החברה בוועידת השלטון המקומי לחדשנות MUNI-EXPO 2020   שתפתח היום ( 19.2 )  בתל אביב, במעמד 120 ראשי עריות מרחבי העולם.

דירוג היציבות הפיננסית של הרשויות והמועצות המקומיות של CofaceBdi

אז איפה נמצאת נתניה ? אחרי שאשתקד נתניה דורגה במקום ה -23 , השנה היא נוחתת 8 מקומות נוספים לעבר המקום ה -31 .

דירוג היציבות פיננסית של העיריות והמועצות המקומיות והאזוריות בישראל מתבצע זו השנה 14 ברציפות. כלכלני CofaceBdi  בונים את המדד על פי שקלול המדדים האינדיבידואלים של הרשויות לרבות מדדים פיננסיים, מדד יעילות, היכולת לגבות תשלומים שוטפים וחובות העבר מהתושבים ועסקים ועוד.., בדיקת מאגר "אורות אדומים®" של חברת CofaceBdi לאיתור רשויות עם דיווחים על הגבלות חשבון, שקים חוזרים, פיגור חמור בתשלומים ועוד…, התייחסות לציון הסוציו אקונומי של העיריות והמועצות בישראל ועוד… המדד מבוסס על הדוחות המבוקרים של הרשויות המקומיות לסיכום שנת 2018.

במקום השני מדורגת העיר חולון, שדורגה אשתקד במקום השלישי, במקום השלישי מדורגת ראש העין שנכנסה לראשונה לחמישייה הראשונה לאחר שבשנה שעברה דורגה במקום השביעי. במקום הרביעי מדורגת הרצלייה שירדה מהמקום הראשון ובמקום החמישי מדורגת נס ציונה שירדה מהמקום הרביעי אשתקד.

בחמישייה השנייה מדורגות בהתאמה לוד, שירדה מהמקום החמישי, ראשון לציון, רמת גן, מודיעין מכבים רעות, ופתח תקווה.

בעשירייה השנייה מדורגות בהתאמה כפר סבא, תל אביב-יפו, אשדוד, גבעתיים, כרמיאל, אשקלון, יבנה, הוד השרון, קריית מוצקין ורעננה.

העולות והיורדות

הרשות שביצעה את הזינוק הכי גבוה בדרוג השנה היא קריית מוצקין שעלתה 8 מקומות מהמקום ה- 27 אל המקום ה – 19. מעלה אדומים עלתה 5 מקומות מהמקום ה- 28 אל המקום ה – 23 . ראש העין, מודיעין מכבים רעות, גבעתיים וקריית אתא עלו כולן ב- 4 מקומות.

היורדת הגדולה היא עיריית נתניה שירדה  8 מקומות מהמקום ה- 23 אל המקום ה- 31, חיפה, הרצליה ורעננה ירדו 3 מקומות בדרוג.

לדברי אייל ינאי, מנכ״ל משותף בחברת CofaceBdi: "במסגרת הדרוג השנה בדקנו את היחס בין הדרוג הסוציואקונומי של תושבי העיר לבין היציבות  הפיננסית של עיר. רמת השרון המדורגת ראשונה היא העיר שבה הדרוג הסוציואקונומי של התושבים הוא הגבוה ביותר ( 9 )  ובכל העשירייה הראשונה הדרוג הסוציואקונומי אינו יורד מהציון 7 למעט העיר לוד שיוצאת דופן ומתברגת למקום השישי עם דרוג סוציואקונומי של 3 בלבד. עם זאת בעשירייה האחרונה בדרוג ( מקומות 30-40 ) הדרוג הסוציואקונומי אינו עולה מעל 6. כלומר שיש התאמה מסוימת בין מצבם הסוציואקונומי של התושבים לבין דרוג היציבות של הרשות. אולם הדוגמא של לוד מראה כי ניהול נכון יכול לשפר את יציבות העירייה למרות הדירוג הסוציו אקונומי."

באדיבות PIXABAY

כפר שמריהו המועצה המקומית היציבה בישראל

CofaceBdi מפרסמת במקביל גם את דרוג היציבות הפיננסית של המועצות המקומיות והאזוריות בישראל.  מהדירוג עולה כי המועצה המקומית היציבה ביותר בישראל היא המועצה המקומית כפר שמריהו. שדורגה ראשונה גם לפני שנה. במקום השני מדורגת עומר שעלתה מהמקום השלישי אשתקד. במקום השלישי מדורגת המועצה המקומית גן רווה , שירדה מהמקום השני אשתקד. במקום הרביעי מדורגת שוהם שעלתה מהמקום התשיעי אשתקד ובמקום החמישי מדורגת סביון שעלתה מהמקום ה- 12 אשתקד.

ועידת השלטון המקומי לחדשנות MUNI-EXPO 2020, מתקיימת זו השנה הרביעית, עם למעלה מ- 8000 מבקרים במעמד ראש הממשלה וראשי ערים מרחבי העולם. לצד תערוכה שמציגה לראשונה את "עיר המחר"- חזון מרכז השלטון המקומי בישראל, ואספקטים שונים בעולם החדשנות המוניציפלית והניהול העירוני. הוועידה משמשת מקום מפגש לשיתופי פעולה עתידיים, להיכרות עם חברות חדשניות פורצות דרך ולדיונים בתחומי הליבה של הרשויות המקומיות בישראל כגון: חינוך, רווחה, ביטחון וחירום, כלכלה וטכנולוגיה.

דירוג הרשויות הגדולות דרוג המועצות המקומיות והאזוריות

איך בוצע המחקר ?

המחקר של CofaceBdi בחן את כל אוכלוסיית העיריות והמועצות בישראל והתבסס על שימוש ב-3 מקורות מידע: הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה, דוחות כספיים של העיריות והמועצות (דוחות מבוקרים לסיכום נתוני שנת 2018) ומאגרי המידע של חברת CofaceBdi.

על מנת לבחון חוסן פיננסי נבחרו מספר מדדים פיננסים המשקפים את יכולתן של עיריות ומועצות לעמוד בהחזר חובות. כמו-כן, נבנה מדד של יעילות פעילות שמשקף את יעילות התנהלות של עירייה או מועצה.  מטרת העבודה הייתה לאתר את המועצות והעיריות בעלות פרופיל של סיכון עסקי, חוסן פיננסי מוסר תשלומים ויעילות הטוב ביותר. 

בדרוג נכללו רשויות בדרוג סוציו אקונומי הנע בין 4 ל- 10 (הכי טוב) הדירוג הסוציו אקונומי מבדיל בין האוכלוסיות חזקות לבין החלשות על פי נתוני הלמ"ס ובוחן בין היתר ההכנסה הממוצעת לנפש, רמת המינוע (סה"כ כלי רכב פרטים מחולק במספר התושבים), אחוז זכאים לתעודת בגרות, אחוז הסטודנטים, אחוז דורשי עבודה, יחס תלות ואחוז מקבלי גמלה להבטחת הכנסה. יצוין שדירוג היציבות הפיננסית לא תמיד קשור לדירוג הסוציואקונומי ויתכנו רשויות השייכות לאשכול נמוך אך דירוג היציבות שלהן יחסית גבוהה ולהיפך.

דירוג הרשויות הגדולות

דרוג המועצות המקומיות והאזוריות

קרדיט צילום תמונה ראשית: צילום עודד קרני

Related Post

עוזרות באהבה

Posted by - 24 באוקטובר 2019 0
אחרי שייסדה את קבוצת 'עזרה לאחר', מסייעת שרונה ציצואשוילי מנתניה בעזרת חברות נוספות לאנשים בכל הארץ, והכול בהתנדבות מלאה ובאהבת…

Leave a comment

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

כלי נגישות