איזה מנהל אתה?

10 0

היכרות עם תכונות אופי של סוגי מנהלים יכולה לעזור להם ולעובדים. מה מאפיין את המנהל הביצועיסט, איך עובד המנהל המגשר ומה עושים כדי להתחבב על המנהל הפוליטיקאי? הנה כל הסודות מחדרי הישיבות

תפקיד המנהל השתנה עם השנים אך אין ספק שחשיבותו עבור הארגון גדלה. אם בעבר התבססו ארגונים גדולים ומצליחים על אנשים דומיננטיים, כיום יש יותר צוותים מגוונים. כתוצאה מכך, מנהל מודרני צריך לדעת לפתור קונפליקטים ולייצר אווירה שתוביל את הצוות קדימה. עם זאת, את אותה מטרה אפשר כמובן להשיג בדרכים שונות ולכן יש סוגי מנהלים שונים.

לפי מודל אדיג'ס, שפותח על ידי מומחה עולמי לניהול והתנהגות ארגונים, יש ארבעה טיפוסי מנהלים. בסופו של דבר, הנחת המוצא היא שבמנהל המושלם משתלבות כל התכונות באופן שווה, אך במציאות התמונה מורכבת יותר. בתוך כך, בהחלט שווה להצביע על קווי המתאר המרכזיים בכל אחד מהטיפוסים ובצורה כזו גם ללמוד מה דרכי ההתמודדות המומלצים מולו מבחינת העובדים.

בין "הביצועיסט" ל"פוליטיקאי"

מנהל "ביצועיסט" בדרך כלל התחיל את דרכו בתפקיד זוטר והתקדם באמצעות עבודה קשה. כאשר הוא מגיע סוף סוף לתפקיד הבכיר ביותר בארגון, הוא עדיין יופיע ראשון בבוקר ויעזוב אחרון את המשרד. זה מנהל שעובדיו רגילים להקטין ראש ולכן כאשר הם מסיימים מטלה הם רק עוצרים וממתינים להוראות, מה גם שלו עצמו יש מעט סבלנות והוא לא ממש מאמין בישיבות ארוכות.

לשם השוואה, מנהל "פדנט" שיעשה הכל לפי הספר ויקפיד על כל הכללים והחוקים גם יבצע ככל הנראה ישיבות מסודרות בשעות קבועות. שיטת הניהול שלו תהיה מבוססת על בירוקרטיה והוא יבקש דיווחים על ניהול פרויקטים בזמן אמת. היתרון בעבודה מולו מתבטא בבהירות, אך החיסרון הוא היעדר גמישות.

מנהל "תזזיתי" ינסה כל הזמן לערער על המצב הקיים ויחשוב מחוץ לקופסא. זה מנהל שלא מתעניין בהיבטים ביצועיים, אלא מתווה רעיונות יצירתיים ומצפה שאחד העובדים יהפוך את הפנטזיה למציאות. תכונות האופי שלו כוללות עקשנות וראייה של התמונה הכוללת וההתנהלות מולו צריכה להיות מבוססת על הפרדה ברורה בין משימה למשימה.

המנהל "המגשר" פועל כמו פוליטיקאי וינסה להציע ראייה רחבה של התמונה הכוללת. גישור בין סגנונות ניהול שונים יאפשר לו מצד אחד למנוע חיכוכים ולהגביר יעילות, אך מצד שני ידרוש זמן וימנע ניצול הזדמנויות. עובדים תחת מנהל כזה צריכים להכיר את שאיפותיו ומטרותיו האישיות ועליהם להציג כלפיו מחויבות מלאה.

אנשים לא מאבדים את התכונות שמאפיינות אותם אפילו אחרי שהם עוברים לתפקידי ניהול. כתוצאה מכך, טיפוסים שונים מאמצים לעצמם סגנונות ניהול שמשקפים אותם. מי שרוצה לדעת איזה מנהל הוא יכול לבחון לעומק את תהליכי העבודה בארגון, לבקש חוות דעת חיצונית ולהיעזר גם באנשים קרובים כמו חברים ובני משפחה.

 

קרדיט תמונה: https://www.pexels.com/photo/man-holding-white-teacup-in-front-of-gray-laptop-842567/

Related Post

לקראת פסח – מדריך עשה זאת בעצמך

Posted by - 16 במרץ 2021 0
תקופת הקורונה הפכה רבים מאיתנו להיות הנדימן, לעיתים בשמחה ולעיתים בעל כורחנו. הרכבת רהיטים יכולה להיות תהליך מורכב, בלשון המעטה,…

מה בכפר יונה: מיוחדים בשרון

Posted by - 1 ביוני 2022 0
"מיוחדים בשרון" הם הורים לילדות ולילדים עם צרכים מיוחדים מאזור השרון, המשתפים פעולה עם הרשויות המקומיות באזור, כדי ליצור לילדות…

Leave a comment

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

כלי נגישות