איגוד האינטרנט הישראלי באזהרה להורים

5 0

"אפליקציית השאלות האנונימיות החדשה NGL עלולה להוביל לבריונות והטרדה בין ילדים ברשתות החברתיות"

ההמלצה להורים: "בדקו ברגישות אם ילדיכם משתמשים באפליקציה ותווכו להם את הסכנות ואת העובדה שאנונימיות עלולה להקצין תופעות בריונות"

אפליקציה אנונימית חדשה בשם NGL מכה גלים ברשתות החברתיות בישראל בשבוע האחרון וכבר הפכה לאחת הפופולריות ביותר בחנויות האפליקציות של אפל ואנדרואיד ברחבי העולם. האפליקציה החדשה מזכירה בקונספט שלה אפליקציות אנונימיות אחרות שהתפרסמו בשנים האחרונות,  וספגו ביקורת ציבורית ומקצועית חריפה לאחר שהואשמו בעידוד בריונות ומתקפות חברתיות וחלקן אף הוסר מחנות האפליקציות על רקע הביקורת.

באיגוד האינטרנט הישראלי מסבירים כי האפליקציה מאפשרת למשתמשים ליצור לינק פומבי המזמין עוקבים לשלוח להם שאלות בעילום שם. באמצעות הלינק כל גולש יכול לשלוח הודעות ושאלות אנונימיות למשתמש שיצר את הלינק והוא אמור לענות להם ולפרסם את התשובות באופן פומבי. באיגוד מזהירים כי הפלטפורמה האנונימית והחינמית החדשה, שייתכן ונראית תמימה במבט ראשון, עשויה ליצור פתח לבריונות והטרדות כלפי משתמשים ברשתות, בדומה לקודמותיה. האפליקציה כבר מעוררת ביקורת ודיון סוער בקרב מומחים וארגונים לבטיחות ברשת בעולם.

"NGL היא גלגול נוסף למשפחת האפליקציות המאפשרות העברה וקבלה של תכנים באופן אנונימי בין משתמשים ופרסומם ברשתות החברתיות", מציינים באיגוד האינטרנט הישראלי.  באיגוד מוסיפים כי: "בדומה לאפליקציות עבר בעייתיות כמו סיקרט, בליינדספוט ואחרות – NGL מאפשרת העברת תוכן מבלי שמקבל התוכן יודע מי השולח. במקרים רבים ראינו שימוש לרעה באנונימיות הזו לצורך בריונות והטרדה ממוקדת של צעירים ברשתות".

אורנה היילינגר, מומחית איגוד האינטרנט הישראלי לפגיעות ברשת ומנהלת מרכז "נטיקה" של האיגוד, מחדדת אודות הסכנות בשימוש באפליקציות שכאלו: "למרות שהמשתמש הוא זה שמזמין את חבריו ומכריו לשלוח לו תוכן אנונימי, לא ברור עד כמה הוא מבין לעומק, במיוחד בגיל צעיר כל כך, כמה תוכן כזה עלול להיות אלים ופוגעני, מה יהיה היקפו או האם הוא בעל חוסן נפשי מספק כדי להכיל תוכן כזה.  יותר מזה , חשוב לא פחות, לקרוא לילדים לא לפגוע באחרים בדיוק מאותן סיבות. למדנו ממקרי עבר שגם אם המוטיבציה הראשונית של המפרסם הייתה סקרנות או שעשוע ייתכן שהתגובות שקיבל היו מסוג אחר לגמרי. וכך, באפליקצית NGL החדשה, ילדה או נערה יכולה לפרסם שאלה תמימה לחלוטין ולמצוא עצמה מקבלת תשובות שיטלטלו את עולמה, כאשר מאחורי ההודעות יעמדו גולשים שחומת האנונימיות עלולה להקצין את התנהגותם".

הטיפים של מומחי איגוד האינטרנט הישראלי למשתמשים ולהוריהם:

  • בדקו ברגישות האם ילדיכם משתמשים באפליקציה
  • חשוב לתווך את האתגרים והסכנות של השימוש ולנסות ללמוד מה מושך את הצעיר או הצעירה להשתמש באפליקציה בה ייחשף למחשבותיהם האנונימיות של אדם לגביהם
  • הסבירו לילדיכם שבכתיבה אנונימית ישנה נטייה להגזים ולהקצין
  • הניסיון מלמד שאפליקציות כאלו נעלמות זמן קצר אחרי שהצעירים מיצו אותן – קרי, חשוב לקיים השיח עם הילדים בימים הקרובים
  • בבחינת מסר הרגעה מסויג – מפתחי האפליקציה טוענים ששילבו בה מנגנוני סינון ודיווח מתקדמים שאמורים למנוע שימוש לרעה

תמונה ראשית: pixabay

Related Post

'בית ספר להורים'

Posted by - 26 ביוני 2023 0
"בית ספר להורים", פיילוט ייחודי שהוגש לגני ילדים ומטרתו הרחבת ידיעותיו של ההורה בהתפתחות הילד וצרכיו, וחיזוק והעצמת הקשר ביניהם…

נוער מובחר

Posted by - 21 במרץ 2023 0
קבוצות קבוצות של נוער איכותי וטוב שיש בעיר הזו, לקח חלק בשבוע המעשים הטובים ובנתינה לאחר. גאווה של נוער מאת…

זוכים בגדול!

Posted by - 22 בפברואר 2021 0
לראשונה שני הזוכים בחידון התנ"ך המחוזי לנוער מהחינוך הממלכתי והממ"ד הינם מהעיר נתניה. גלעד אברהמוב מישיבת בני עקיבא בנתניה וליאל…
כלי נגישות