אהרון ברק: "בישראל מתחילה להתפתח עריצות של הרוב"

9 0

נשיא בית המשפט העליון בדימוס פרופ' אהרן ברק קובע: "הדמוקרטיה נפגעת אם יש עריצות של הרוב ואצלנו מתחילה להתפתח עריצות של הרוב. וזו התפתחות לא טובה". את הדברים אמר בכנס שהתקיים במכללה האקדמית נתניה.

לדברי פרופ' ברק, שהתייחס, בין השאר לחוק הלאום: "אני לא חושב שתפיסת מדינת כל אזרחיה נוגדת את התפיסה של היות מדינת ישראל מדינת הלאום של העם היהודי. זה מבוסס על הניסיון להבין מה זה מדינת כל אזרחיה. האמירה שמדינת ישראל היא מדינת הלאום של העם היהודי, אומרת שהזכות להגדרה עצמית של העם היהודי במדינת ישראל היא זכות שניתנת לעם היהודי ולא לעמים אחרים וזה בא לידי ביטוי בחוק היסוד החדש. מדינות רבות יש בעולם וגם לאומים, וישנה מדינת ישראל שהיא מדינת הלאום של העם היהודי".

עוד ציין פרופ' ברק, כי "במדינה דו לאומית או רב לאומית, יכולים להיות כמה עמים שכל אחד טוען שהוא מגשים את הזכות הנתונה לכל עם על פי המשפט הבינלאומי להגדרה עצמית. הפגיעה בחוק יסוד הלאום היא, בעיני, חזרה על מה שכבר מופיע בהכרזת העצמאות וחזרה פחות טובה מזו המצויה בהכרזת העצמאות".

לשאלת הקהל מדוע? אמר פרופ' ברק, כי "אם מדינת ישראל היא מדינת כל אזרחיה, כלומר שכל אדם או כל אזרח במדינה יכול לראות במדינה כבית לאומי שלו, אז אני לא מסכים בכך שמדינת ישראל היא מדינת כל אזרחיה. כל מי שנמצא במדינת ישראל בין אם אזרח או לאו, כל אזרח שנמצא כאן הוא שווה זכויות לכל אדם אחר ואסור לאפלות בין אדם לאדם. מדינת ישראל כמדינת הלאום של העם היהודי עוסקת בשאלת הלאום לא בזכות אישית של אזרח או אדם".

 

צילום: שירן אביר

 

 

Related Post

חמישה מצטיינים 

Posted by - 29 באוגוסט 2022 0
ריגלר, אלדד, אמית בר אילן, ליבוביץ ושרת הם בתי הספר שזוכים השנה בתגמול דיפרנציאלי על הישגי החטיבות העליונות שלהם, בהיבט לימודי, חברתי…

כל יולדת והרצון שלה

Posted by - 31 בינואר 2018 0
סיכום הנתונים הסטטיסטיים של שנת 2017 באגף המילדות בלניאדו מציירים תמונה בה היולדת נמצאת במרכז והיא זו שבוחרת את סגנון…

Leave a comment

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

כלי נגישות