מקומונים בשרון מקומונים בנתניה מקומונים בחדרה מקומונים בקרית השרון פולג ימים השבת בנתניה

פסטיבל 'ימים של קולנוע' יוצא לדרך

שם הכותב: ישי פלדמן מושבות בינימינה וגבעת עדה מארחות את פסטיבל ימים של קולנוע 15-17 לאוגוסט

פסטיבל הקולנוע הבינלאומי 'ימים של קולנוע' לסרטים דוקומנטריים, יתקיים בשבוע הקרוב בפעם הראשונה בין התאריכים 15-17.8 במועצה האזורית בנימינה גבעת עדה. יוזם הפסטיבל והמנהל האמנותי שלו, מיקי שטיינר, מספר איך נולד הפסטיבל, מציג את האירועים שיהיו בו ומזמין את כולם להיות חלק מהחוויה התרבותית הייחודית בו. הכניסה חופשית. 

ישי פלדמן- פסטיבל ימים של קולנוע -הסרט החולמים מבבילון

בין פסטיבלי הקולנוע הגדולים בארץ, המתקיימים לרוב בתל אביב, חיפה וירושלים, יכולים כעת תושבי אזור השרון ליהנות גם מפסטיבל קולנוע בינלאומי ואיכותי שנולד לו ממש בשנה הזאת ויתקיים בפעם הראשונה בשטח המועצה האזורית בנימינה גבעת עדה. מדובר בפסטיבל סרטים דוקומנטריים בשם 'ימים של קולנוע' ובו יוצגו מבחר סרטי דוקו של יוצרים ישראלים וזרים. מעבר לכך שהכניסה לכל אירועי הפסטיבל תהיה חופשית, הייוחדיות של הפסטיבל היא בכך שחלק מהאירועים יתקיימו גם בבתיהם הפרטים של תושבי בנימינה וגבעת עדה, אליהם תוכלו להגיע ולצפות באווירה ביתית בסרטים המעניינים שהפסטיבל מציע, ולאחר מכן אף לשוחח במפגש אישי עם יוצרי הסרטים שיספרו על תהליך היצירה.

"מעבר לסרטים שיוקרנו, יהיו אף פעילויות נוספות במהלך הפסטיבל וביניהן הופעות מוזיקליות של הרכבים ייחודיים" מספר מיקי שטיינר, במאי ויוצר סרטים דוקומנטריים, שיזם את הפסטיבל ומכהן כמנהל האמנותי שלו, "הפסטיבל מציע מגוון אירועים שבאופן רגיל, כדי לצפות בהם, נגבה תשלום, אך במסגרת הפסטיבל האירועים האלה יהיו חינמיים ואנשים יוכלו להגיע ולהיות חלק מהחוויה התרבותית. כל זאת בזכות שיתוף הפעולה בין המשרד לשיתוף פעולה אזורי, המועצה האזורית בנימינה גבעת עדה ומתנ"ס בנימינה גבעת עדה. הקונספט של הפסטיבל הוא סרטים דוקומנטריים מהאזור שלנו, כלומר יוצרים מהארץ, מהרשות הפלשתינית וכן יוצרים זרים ממדינות שכנות כמו טורקיה, ירדן ומדינות המשיקות לאגן הים התיכון".

איך הגיע הרעיון לפסטיבל?

"אני במשך שנים מתפרנס כיוצר ובמאי של סרטים דוקומנטריים. בשנת 2013 עשיתי את הסרט הדוקומנטרי על הזמר יוסי בנאי שהוקרן במבחר סינמטקים ברחבי הארץ, נפגשתי עם הקהל והסברתי על תהליך היצירה. בעקבות המסע עם הסרט על יוסי בנאי התחלתי לחשוב, כתושב בנימינה, למה אצלנו אין סינמטק כזה שבו ניתן להציג סרטים. הבנתי שזה לא כל כך מורכב לייצר משהו כזה וידעתי שקיים לזה קהל באזור שיתעניין ביצירה הזאת. אז יזמתי תכנית שנקראת 'ימים של קולנוע' במסגרתה פעם בחודש הגיע אלינו יוצר של סרט דוקומנטרי, סרטו הוקרן ולאחר מכן הוא נפגש עם הקהל בסיום הסרט. הדבר זכה להצלחה, היינו מוכרים את כל הכרטיסים. היה לנו את הקהל שלנו הקבוע, היו אירועים שהיו סולד אאוט ובהמשך הוספנו גם ערבי יצירה מקומית עם סרטים של במאים מהאזור. כך המשכנו במשך שלוש עונות ובקרוב תחל העונה הרביעית. מתוך ההצלחה הזאת נולד הרצון לייצר פסטיבל קולנוע בינלאומי כמו בערים הגדולות וקראנו לו 'ימים של קולנוע – פסטיבל הסרטים הבינלאומי'.

ישי פלדמן - אומן הקלרינט ראמאזאן ססלר מטורקיה

איך הגיבו הבמאים והיוצרים הזרים מהאזור כשהזמנתם אותם להגיע לפסטיבל?

"כל מי שפנינו אליו מאוד שמח לשתף פעולה. הם שאלו פרטים על הפסטיבל ורצו להבין את הרוח שלו. אם הוא תרבותי או פוליטי. למרות שמדובר על יוצרים מהאזור שלנו, הבחירה של הסרטים היא פחות פוליטית, אלא יותר סרטים שמספרים סיפור אישי ואנושי שמשקף את המורכבות שקיימת פה במזרח התיכון על כל המשתמע מכך. אנחנו שיקפנו להם את הרצון שלנו להפיץ תרבות עם סרטים אנושיים וברגע שאמרנו להם והסברנו מהי רוח הפסטיבל, הם הבינו שמדובר במוסד שהוא מכובד ושיתפו פעולה עם זה. הם הסכימו להגיע לכאן בשמחה רבה".

איך מתנהל הפסטיבל במהלך שלושת הימים?

"אנחנו חילקנו את הפסטיבל לארבע רצועות בכל יום כשכל אחת מהן היא אחרת. בשלוש אחר הצהריים יש את הרצועה לילדים, לה קראנו 'בית קולנוע לילדים' ובמהלכה יוצגו סרטים המתאימים לילדים. בחמש יוצגו סרטים בבית הקולנוע של היישוב. בשבע יתקיים מה שאנחנו מכנים 'בית קולנוע ביתי' ובמסגרת הרצועה הזו יארחו תושבי המקום בביתם את אורחי הפסטיבל, כך שהסרטים יוצגו במסך בגינת הבית, ולאחר מכן תהיה שיחה עם יוצרי הסרט. ברצועה האחרונה בכל יום בשעה שמונה וחצי, יוצגו סרטים, פעם בחאן זרעוניה הקסום ופעמיים באמפי דשא בבנימינה, ובמסגרת הזו יהיו גם סרטים שיוצגו וגם מופעי מוזיקה איכותיים של הרכבים מיוחדים. בין היתר יהיה אנסמבל של מוזיקאים טורקים, מופע קלרינט מיוחד ועוד".

איך אמורים אורחי הפסטיבל להזמין כרטיסים או לשריין מקום?

"כמו שציינתי, הכניסה לאירועים בפסטיבל היא חופשית אך כדי שאנשים לא יגיעו סתם ויגלו שאין מקום במופע שהם רצו לצפות בו, כדאי לשריין כרטיסים באתר המתנ"ס של בנימינה גבעת עדה. גם לרצועה הביתית כדאי לשריין מקום. מספר המקומות יהיה לפי גודל הגינה של הבית המארח וינוע בין 50 ל – 150 מקומות. במסגרת הרצועה הזאת, יגיעו הצופים לבית המארח, תהיה היכרות עם המארחים, יוגש יין, תהיה מוזיקה שתנוגן ולאחר מכן יוצג הסרט. בסיום תהיה שיחה עם יוצר הסרט. אני מבקש להודות לאנשים המארחים בביתם, ומעבר לכך לכל מי שסייע בקיום הפסטיבל. המשרד לשיתוף פעולה אזורי, המועצה האזורית בנימינה גבעת עדה ולעומד בראשה, איתי וייסברג. מתנ"ס בנימינה גבעת עדה ולמנהלת מיכל ורדיגר. גיא שגיא, רכז אשכול תרבות במתנ"ס. מפיק הפסטיבל, רותם בן חמו. אני מזמין את כולם לבוא לפסטיבל וליהנות מהתכנים המוצגים בו".

 

לרשימת הפעילויות המלאה של הפסטיבל ניתן להיכנס לאתר מתנ"ס בנימינה גבעת עדה, שם גם ניתן לשריין מקומות.

העלו תגובה

האימייל לא יוצג באתר. (*) שדות חובה מסומנים