מקומונים בשרון מקומונים בנתניה מקומונים בחדרה מקומונים בקרית השרון פולג ימים השבת בנתניה

משפחה שונה מסורת שונה, אך עוברים את ליל הסדר הראשון עם בן הזוג?

שם הכותב: מכון אדלר leisure, celebration, drinks, people and holidays concept - happy couple and friends clinking glasses of wine at restaurant

״על כן יעזוב איש את אביו ואת אימו ודבק באשתו והיו לבשר אחד״ בראשית פרק ב׳ פסוק כד׳ אז  התחתנו ועזבנו את בית ההורים והקמנו בית בישראל.

כול אחד מאיתנו מביא לבית המשותף את התרמיל שלו המכיל את הערכים, המסורת, האווירה המשפחתית, ההרגלים מבית ההורים ועכשיו אנחנו מתחברים ויוצרים יחד משהו חדש. כול אחד מאיתנו רוצה לשמר את החלקים האהובים ולוותר על החלקים הפחות אהובים עליו מבית ההורים, אתגר לא פשוט.

והנה מגיע ליל הסדר הראשון, בשנה הראשונה לנישואין, כשרק מתחילים לבנות את הנפרדות מההורים, אצל מי עושים את החג מקבל משמעות רבה. כול צד של ההורים  מתעקש לארח את הזוג הצעיר וכול אחד מבני הזוג רוצה לרצות את ההורים. כר פורה לוויכוחים ומאבקי כוח. אחרי דיונים מייגעים הגענו להסכמה חג אחד אצל המשפחה שלי וחג אחד אצל המשפחה שלך, ליל הסדר אצלך!

אני מגיעה ברגשות מעורבים, מצד אחד שמחה שאני עם בן זוגי האהוב ועם משפחתו החדשה ומהצד השני מרגישה צביטה בלב וגעגוע למשפחה שלי.

כול משפחה ועדה חוגגת את החג באופן שונה וייחודי, לכן החג הראשון במשפחה חדשה הוא חוויה בפני עצמה.

האם במשפחה של בן זוגי ליל הסדר הוא מסורתי ומקפידים על כול מנהג?

האם אוכלים את כול מאכלי החג? מאיזו עדה?

האם המשפחה של בן זוגי מסורתית? חילונית?

איך מתנהל  הסדר?

האוכל יהיה לי טעים כמו האוכל של אמא?

האם זו משפחה גדולה וחמה?

סדר בסגנון עדות המזרח? או אשכנז?

קוראים בהתמדה את כול ההגדה או בדילוגים ?

מדינתנו הקטנטונת מכילה קיבוץ גלויות עשיר ומופלא, לכול עדה המנהגים והמאכלים שלה. לכן סביר להניח שבני זוג ימצאו את עצמם מחוברים למסורות שונות כשנישאים.

כשאנחנו מגיעים למשפחה חדשה יש מאיתנו ציפיות להשתלב, להכיל את המסורת את בני המשפחה את המנהגים והניואנסים כמו כן  יש את הרצון הטבעי שלנו לרצות ולמצוא חן בעיני המחוחנים והמשפחה המורחבת.

אז איך נעבור את ליל הסדר הראשון כשאנחנו באים משתי משפחות משתי מסורות שונות?

באהבה, גמישות, סקרנות והרבה רצון טוב.

זוגיות טובה פרושה להעצים זה את זה, החשיבה צריכה להיות איך אני יכולה לעשות טוב לבן/בת הזוג שלי ולא איך אעשה שיהיה לי טוב. בזוגיות מעצימה אנו צריכים לבנות אמון הדדי, כבוד, אינטימיות,

גמישות, ללמוד לוותר אחד לשני. לכן נכבד את משפחתו של בו/בת הזוג, נפנים שהם חלק מחייו ואם אנחנו אוהבים אותו נלמד לאהוב ולכבד את המשפחה ממנה הוא מגיע.

יהיה חכם מצידינו להתחבב על האמא של בן/בת הזוג, להתלבש בצורה מכובדת, להקפיד על גינוני השולחן, להיות חברותי וקשוב לסבא וסבתא ולעזור בשלב פינוי השולחן.

משפחתו של בן/בת הזוג תלווה אותנו לאורך החיים המשותפים שלנו, לכן חשוב לבנות יחסים טובים ויציבים.

במקרים מצערים, כשהיחסים משתבשים, בדרך כלל בן/בת הזוג מוצאים את עצמם תקועים באומללות בין הנאמנות לאהוב ליבם למשפחתם, מצב שגורם צער לכול המעורבים בדבר.

זוגיות טובה נבנית מחוויות טובות שאנחנו אוספים ואת המסורת של בן הזוג אפשר לאמץ כחוויה המעשירה את הזוגיות.

אווירת חג משפחתית היא מקור לשמחה, לשייכות, לחיזוק הקשר המשפחתי, הכרות מעמיקה יותר עם המשפחה המורחבת כמו למשל עם הדודה מרים מאשקלון.

ערב חג זו הזדמנות נהדרת להיחשף למאכלים מסורתיים של המשפחה החדשה להכין משהו טעים מהמסורת שלנו ולהוסיף טעם חדש למשפחה.

והכי חשוב להשתמש בחוש הומור ופרופורציה אחרי הכול זו ארוחה אחת, ארוכה ככול שתהיה ואנחנו חוזרים לאינטימיות הזוגית שלנו!

חג שמח!

 

 

 

העלו תגובה

האימייל לא יוצג באתר. (*) שדות חובה מסומנים