מקומונים בשרון מקומונים בנתניה מקומונים בחדרה מקומונים בקרית השרון פולג ימים השבת בנתניה

ישי מגזינית הפעילות למען הנשים החולות מרפאת אותי יותר מאותן

בין עבודתה כמשפטנית והמחויבות לחיי המשפחה, רבקה שוורץ מוצאת את הזמן גם לפעילותה המבורכת בפרויקט למען חולות סרטן. האישה שהייתה חלוצת הפקות האופנה במגזר החרדי אמנם כבר לא עוסקת בנושא, אך מנצלת את כישרונה כדי לעשות טוב למען אחרות ולהביא להן רגעים של אושר בזמנים חשוכים.

מאת: ישי פלדמן

ישי מגזינית. דניאלה זל בהפקה האחרונה שלה

אם תפגשו את רבקה שוורץ, יהיה לכם כנראה קשה מאוד לנחש מהם שלל עיסוקיה המגוונים.  מצד אחד, מדובר באישה בת 34, נשואה פלוס ארבעה ילדים מהמגזר החרדי. מצד שני, אשת קריירה בעלת תואר ראשון במשפטים ותואר שני במדיניות ציבורית, שכיום עוסקת בעריכת דין, לימוד משפטים וחברה בדירקטוריונים שונים. ואם לא מספיקה לכם העובדה שהיא מצליחה לשלב בין כל אלה בצורה מופלאה, הרי שלרבקה יש עוד פן מפתיע, כזה שבעזרתו היא מסייעת להביא נחת  להרבה נשים הזקוקות לכך.

עוד לפני שרבקה הספיקה להשלים את השכלתה בתחום המשפט, וגם תוך כדי היותה סטודנטית, היא הייתה מחלוציות תחום האופנה במגזר שלה. "הייתי עושה סטיילינג במגזר החרדי" היא מספרת, "הייתי הראשונה לארגן הפקות אופנה במגזר שלנו עוד כשאנשים לא ממש הכירו את הנושא. היום העיסוק באופנה אצל חרדים כבר הפך להיות יותר פופולארי".

אך למרות המעבר המקצועי שביצעה בשנים האחרונות וההתמקדות שלה בעבודתה כמשפטנית, רבקה בכל זאת השאירה פינה קטנה גם לחוש האופנתי המפותח שבה. קטנה, אך חשובה ומשמעותית. "בכל דבר שבו אני עוסקת, אני משאירה מעין מעשר לטובת החברה" היא מעידה, "אם בתחום המשפט אני נותנת סיוע משפטי לנפגעי עבירה (נפגעי תקיפה מינית), הרי שבתחום האופנה אני מקיימת הפקות עבור נשים החולות בסרטן. המשמעות בפעילות כזאת, היא לקחת בכל פעם אישה הסובלת מהמחלה ולהפוך אותה ליום אחד לדוגמנית. התחלתי בכך לפני כמה שנים עם ארגון 'זיכרון מנחם', ובשלב מסוים המשכתי בכך בעצמי".

הרעיון הנפלא אותו מוציאה רבקה אל הפועל גם בימים אלה, התחיל לפני מספר שנים כשהיא עבדה בבית אופנה שם הכירה שתי נשים החולות בסרטן. "אמרתי להן, 'למה שלא תהיו הדוגמניות שלנו?', הרגשתי שזה יעשה להן טוב" נזכרת רבקה, "רציתי לתת להן יום של כיף, התעסקתי באופנה וזה מה שידעתי לעשות כדי לסייע להן. לא ידעתי איך זה ייצא וחשבתי שפשוט נזרום עם זה ונראה. אחרי שעשינו את זה, ראיתי את האושר שלהן ועד כמה היו שמחות מאותו פרויקט. מאז הבנתי שאני רוצה להפוך את זה למשהו קבוע".

אז כן, רבקה היא אשת משפחה וקריירה עסוקה במיוחד. אבל מאז שגילתה את סגולות תחום האופנה בכל הקשור לנשים חולות, היא לא מוותרת על העשייה הזו גם בין לוח הזמנים הצפוף שלה. "מאז שהתחלתי בפעילות הזאת אני לוקחת נשים בשלבים שונים של המחלה" היא אומרת, "יש כאלה שכבר לא איתנו היום לצערי, יש כאלה שהבריאו לשמחתי ויש כאלה שנמצאות בתהליך החלמה. פגשתי נשים שהגיעו ליום הצילומים כשהן לא יכלו לעמוד על הרגליים שלהן כדי לצלם תמונה וכשהן סובלות מאוד, ולמרות זאת הן יצאו מכאן כמו אדם חדש. אחרי הצילומים אתה פשוט לא מאמין שמדובר בנשים חולות. הן נראות כמו בחורות מדהימות, דוגמניות על. הן פשוט מאושרות וזורחות תוך כדי הצילומים מכיוון שהן נהנות וזה פשוט עושה להן טוב".

כדי לארגן יום צילומים שכזה, ישנה הכנה לוגיסטית לא קלה. רבקה מכינה עבור הנשים צוות שלם של מלבישות, צלמים, מאפרים, מסרקים ואנשי מקצוע נוספים שעושים את העבודה בצורה הכי מקצועית. אבל כאן לא נגמרת ההשקעה והיצירתיות של רבקה. "עבור כל מצולמת אנחנו מגשימים חלום פרטי" היא מציינת, "אם מישהי מאוד אוהבת את הים, אז אנחנו משיגים לה יאכטה ליום שלם של צילומים. אם מישהי אוהבת סוסים, אז ארגנו עבורה חוות סוסים בה הקמנו את כל הסט. מישהי אחרת אהבה מאוד מטוסים ולכן הגענו איתה לשדה תעופה ועשינו מסלול דוגמנות על מסלול תעופה. לאחר מכן אפילו הטיסו אותה כדי שתוכל ליהנות ולחוות את הדברים שהיא אוהבת. אנחנו לא רק מצלמים את הנשים, אלא רוצים לצרף לעניין האופנתי את האווירה שהן הכי אוהבות כדי לתת להן הרגשה של דוגמניות אמיתיות באותו יום".

עם הטרחה האדירה שקיימת עבור רבקה בכל הפעילויות האלה, עולה השאלה מהיכן המוטיבציה הגדולה. "היו לי שני אחיינים שהיו יקרים לי מאוד והם נפטרו מהמחלה" היא מספרת, "זה משהו שהשפיע עליי והחלטתי שאני אתרום מיכולותיי למען אנשים אחרים שחולים כמה שאני יכולה כדי להביא להם רגעים של אושר".

לאחר הצילומים, רבקה מקפידה לערוך את כל החומרים שצולמו לכדי אלבום מיוחד אותו היא מעניקה לנשים ולמשפחות שלהן. "במקרה של נשים שלא שורדות, מדובר במזכרת יפה עבור ההורים והמשפחות שלהן" אומרת רבקה, "יש כל כך הרבה רגעים קשים שהמשפחות חוות בזמן המחלה והתמונות האלה מצליחות אולי להזכיר להן גם רגעים יפים יותר של אותן הנשים. עבור הנשים שהבריאו, מדובר בזיכרונות יפים מזמנים קשים".

עבור הנשים עצמן, יש לכל הפעילות הזאת ערך מוסף גדול וחשוב ביותר. "לאורך המחלה הן נאלצות להתמודד עם הרבה דברים לא נעימים" מסבירה רבקה, "המון כאב וסבל. כשהן מסתכלות בראי הן רואות את המחלה. עבור נשים ולא משנה באיזה מגזר, אחד הדברים הכי חשובים זה להיות יפה. הן רוצות להסתכל על עצמן במראה ולהיראות טוב. בהרבה מן המקרים המחלה לוקחת מהן את הפריבילגיה הזאת. אני יכולה לראות שבמהלך יום הצילומים הן זוכות בה שוב וזה בהחלט עובד".

אז למרות הקשיים, המאמץ והזמן הקצוב שמשאירים לרבקה יתר עיסוקיה, היא לא מוותרת על הפרויקט הנהדר שלה ביחד עם הנשים. "עשיתי את זה תוך כדי מבחנים באוניברסיטה והריונות" מעידה רבקה, "לא משנה באיזה מצב הייתי, אף פעם לא אמרתי לאישה שפנתה אליי ורצתה את זה שאני לא יכולה. אני כבר לא עוסקת יותר באופנה, אבל על הדבר הזה אני לא רוצה לוותר. זה נותן סיפוק וכוח מדהים עבורי ואני מרגישה שזה מרפא אותי יותר מאשר אותן"

העלו תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *