מקומונים בשרון מקומונים בנתניה מקומונים בחדרה מקומונים בקרית השרון פולג ימים השבת בנתניה

"ה- D N A של החוויה התיאטרונית"

שם הכותב: אפי ישראל הDNA בני אפרים. צילום - נורית מוזס

היכל התרבות העירוני בשיתוף סל תרבות ארצי – קיים השבוע כנס ראשון מסוגו, בהשתתפות, במאים, מחזאים, שחקנים ומנהלים אמנותיים שנועד לחשוף את ההשפעה שיש לתיאטרון על הקהל הרחב. הכנס התקיים במסגרת פעילות סל תרבות ישובי, אותו מובילה עמותת היכל התרבות העירוני, אשר פועלת במטרה להנגיש את תחום התרבות לתלמידי בתי הספר בעיר.

תוכניות סל תרבות ישובי המופעלות בקרב תלמידי העיר באמצעות עמותת היכל התרבות העירוני – עמדו במרכזו של כנס ייחודי שנערך והופק על ידי מחלקת סל תרבות יישובי שבעמותת היכל התרבות העירוני ובחסות סל תרבות ארצי ואגף החינוך במרכז הקהילה והתרבות בעיר ימים. הכנס –  "ה- D N A  של החוויה התיאטרונית" – התקיים בהשתתפות במאים, מחזאים ומנהלי תיאטרון, בהנחיית סל תרבות ארצי ומחלקת סל תרבות יישובי. בפאנל השתתפו במאים, תפאורנים, שחקנים , כוריאוגרפים והעוסקים בהיבטים השונים של  מרכיבי התיאטרון וקיימו דיון מעמיק תוך התייחסות אישית ליצירותיהם. כמו כן הודגמו קטעי משחק על ידי שחקנים.

אל הכנס הוזמנו  סגלי החינוך בנתניה אשר צויידו  בכלים להכנת התלמידים לקראת צפייה בהצגות.

 

יש לציין כי השנה יתמקדו תוכניות סל תרבות יישובי בתחום התאטרון עם דגש על החוויה התיאטרלית כ"חוויה מורכבת, המגרה את הדמיון ומשאירה מקום לפרשנות ולחשיבה אוטונומית"

הDNA מור ענטר שחקנית תיאטרון אורנה פורת לילדים ונוער. צילום - נורית מוזס

כידוע, מדי שנה מתמקדות תוכניות סל התרבות באופן מעמיק בתחום אחד. התחום הנבחר מלווה בפעולות ניתוח והרחבה, שיחות  ומפגשים עם יוצרים ובתוך כך, מציידים את התלמידים בכלים לצפייה מושכלת באמנות.

מודל ייחודי זה נוצר בנתניה לפני כתשע שנים, והפך במהרה למקור השראה בערים רבות ברחבי הארץ.

בשנת הלימודים תשע"ח נבחר תחום התאטרון בהיבטו הרחב  כ"פרוייקט הדגל" השנתי, כשהדגש יהיה על מרכזיותה של החווייה התיאטרלית. התלמידים ייחשפו לרעיונות העומדים מאחורי היצירה, המעבר בין הטקסט הכתוב למימושו על הבמה, הבנת הקשר בינם ובין היבטים אסתטיים, בימוי, המחזה, מוסיקה, עיצוב הבמה ,תפאורה, רקוויזיטים, תאורה, החלל התיאטרוני, המשחק  וההתייחסות  אל  המציאות הבימתית לכאורה, זו המאפשרת לנו לעבור חוויה אינטלקטואלית ורגשית באחת .

לאחרונה, התקיימו  מפגשי עבודה עם רכזי התרבות של בתי הספר בעיר לבניית תוכניות סל תרבות, כאשר לאחד המפגשים הגיע השחקן הנפלא רמי ברוך והציג קטע מתוך הצגת היחיד שלו "הנמר", המוצעת השנה לתלמידי החטיבות העליונות. רמי ברוך דיבר על עבודת השחקן וריתק את רכזי התרבות במשחקו תוך כדי הדגמה כיצד ניתן לעבור בין דמות לדמות במיומנות מופתית.

נמסר כי הצגות התיאטרון בהן יצפו השנה תלמידי בתי הספר היסודיים נבחרו על פי מידת היכולת לתת ביטוי לנושא החוויה התיאטרונית. לדוגמא:  "רוח התיאטרון" מבית היוצר של התיאטרון הרפרטוארי גשר, העוסקת כולה ב"מאחורי הקלעים" של ההצגה ומהווה חוויה ייחודית לצופים בה.

חדוה כהן, מנהלת אגף התרבות וסל תרבות ישובי שבהיכל התרבות העירוני: " אנו שמחים להוביל את סל התרבות הישובי שבו נוטלים חלק אלפים מתלמידי העיר. זאת במסגרת מדיניותה של ראש העיר, מרים פיירברג-איכר וכמובן הנהלת העירייה הרואים חשיבות רבה בחינוך דור העתיד כקהל שוחר תרבות ועושים רבות לקידומו."

 

 

העלו תגובה

האימייל לא יוצג באתר. (*) שדות חובה מסומנים