מקומונים בשרון מקומונים בנתניה מקומונים בחדרה מקומונים בקרית השרון פולג ימים השבת בנתניה

אמנות על קירות

שם הכתב: ברק גולן art1

נורית זלצמן, בעלת אוסף ייחודי של אמנות ישראלית ובינלאומית, חושפת את הקשר בין עיצוב לאמנות באמצעות תכנית האדריכלים של חברת אלוני לעיצוב נכון יותר.

"אם בעבר הסתפקו רוב בעלי הבתים בציורי "אווירה" ובהדפסים לעיטור קירות הבית, הרי שבעשור האחרון עבר עולם האמנות גלובליזציה מואצת והפך לסצנת אמנות אחת תוססת ופעילה – בעיקר נגישה וקרובה לכולם, ללא גבולות", כך קובעת נורית זלצמן, בעלת אוסף ייחודי של אמנות ישראלית ובינלאומית ויועצת לרכישת אומנות.

art2

זלצמן חשפה את האוסף שבבעלותה בסיור לאדריכלים שערכה חברת אלוני בביתה בסביון, שעסק בנושא מרכזי לכל אדריכל ומעצב פנים: צירות אמנות מעוררות השראה ומחשבה – הנותנות ביטוי לטעם והזהות של דיירי הבית.

הסיור נערך כחלק מתכנית האדריכלים של אלוני, שאותו השיקה החברה שמשרדי המטה שלה ממוקמים בעיר נתניה, במהלך שנה שעברה. מדובר בסדרת אירועים חווייתיים אשר סוקרים את הנעשה בארץ ובעולם, דרך מפגשים אישיים עם הדמויות המעניינות בסצנת העיצוב והאמנות. בריאיון קצר לעיתון השבוע בנתניה ענתה זלצמן על מספר שאלות המחברות בין עיצוב לבין אמנות.

art4

עד כמה אמנות בכלל ויצירות אמנות בפרט מהוות חלק בלתי נפרד מעיצוב הבית?

"אמנות היא חלק אינטגרלי מהקונספט העיצובי של הבית וכדאי לתכנן מראש את הקירות ואת התאורה לאמנות,  כבר בשלב התכנון של הבית. המיתוס שלפיו תולים אמנות רק בחלל האירוח המרכזי, כמו סלון  ופינת משפחה, נופץ בשנים האחרונות. אפשר ורצוי לשלב אמנות בכל מקום: במטבח, בשירותי האורחים, בחדר העבודה, במסדרון, בחלל המדרגות בבית פרטי, במדפים על הספרייה, וכמובן בחדרי השינה של דיירי הבית".

GloboWeb 008

כאשר בוחרים פריט אמנותי כמו ציור, האם יש להתאימו לריהוט או לשטיח למשל?

"האמנות בבית לא צריכה להתאים לגוונים של הריהוט או השטיח, אך עליה להשתלב בהרמוניה בחלל ולא ליצור עומס ויזואלי. לתאורה תפקיד חשוב בהדגשת עוצמת האמנות בחלל וביצירת אווירה מתאימה, ולכן יש לתכנן מראש את סוג התאורה ומיקומה סביב היצירה. חשוב לי לציין, כי מאז ומעולם היה דיאלוג בין אמנות לעיצוב. האמנות נחשבת בעיני רבים לפרמטר חשוב בחוויית העיצוב והלייף סטייל. יצירת אמנות איכותית בבית שווה אלף מילים, והיא משדרגת את החלל ומיטיבה עמו, משלימה את הטאץ' הסופי של העיצוב, ומעניקה לו נשמה וחותמת אישית של דיירי הבית.

עד כמה שילוב אמנות בחלל הביתי, אפילו בשירותים, מעניק ערך מוסף ויזואלי ואסתטי?

"שלוב אמנות בחלל הביתי נותן ערך מוסף ויזואלי ואסתטי – גם לעין וגם לנפש. הוא מוסיף ערך תרבותי לחלל. ממש כמו המוזיקה המתנגנת ברקע או הספרים על המדפים בספרייה – כך גם יצירות אמנות ראויות מכניסות הביתה מגע של רוח ותרבות. האמנות העכשווית אינה מפסיקה להפתיע. אם בעבר עיטרו את הבית ציורי שמן ופסלי ברונזה, הרי שבעשור האחרון, בעקבות התפתחות הטכנולוגיה והעולם הדיגיטלי, נוספו עוד מדיומים כמו צילום, וידיאו ארט וכמובן מיצבים גדולים. כמו כן, נעשה שימוש במגוון טכניקות וחומרים מהתעשייה (פוליאסטר, שעווה, אלומיניום, פולימרים, ברזל, עיסות נייר וכו') שיוצרים משחק מעניין של טקסטורות".

מהי המגמה המובילה היום בבחירת יצירות אמנות על כלל הסגנונות והז'אנרים?

"המגמה כיום היא ליצור בית אקלקטי ובו תמהיל של כמה מדיומים (ציור, רישום, צילום, פיסול, וידאו), המעשירים את השפה האמנותית בחלל ומספרים מעין סיפור אישי של דיירי הבית.  בחירה של אמנות לבית היא תהליך מהנה, אך הוא דורש זמן, מחשבה והחלטה מראש על סגנון, התאמה לחלל ולתקציב הקיים. יצירת אמנות רוכשים מתוך אהבה ורגש ולא מתוך טרנד חולף או מניע כלכלי של השקעה טובה. אמנות איכותית היא אמנות שמעבר לאיכות הטכנית היא מאתגרת מחשבתית וגורמת לנו לחשוב ולהתרגש לאורך זמן ולא להישאר אדישים. ככל שמסתכלים בה יותר מגלים עומקים ורבדים חדשים".

ארבעה טיפים:

  1. מומלץ להתאים את גודל העבודה לגודל הקיר כך שתהיה ביניהם פרופורציה נכונה, ולהציב את היצירות באופן ראוי ומושך. תלו את התמונה בגובה העיניים.
  1. כדאי לפני הרכישה להשאיל את העבודה מהגלריה או מהאמן ולבדוק כיצד היא משתלבת בחלל, או לחלופין לבקש מהגלריה לעשות הדמיה מוחשית במחשב.
  1. כבר בשלב תכנון הבית חשוב ומומלץ לתכנן את התאורה שתאיר את היצירות מהתקרה (תאורה של פס צבירה או מסילה) ולא תאורה תלויה על הקירות.
  1. תהיו יצירתיים ותשלבו יצירות אמנות גם בחללים פחות מרכזיים בבית. יצירה נכונה יכולה לשדרג כל פינה, נסתרת או גלויה, ציבורית או פרטית.

קרדיט תמונות: באדיבות אלוני ונורית זלצמן. צילום יח"צ

העלו תגובה

האימייל לא יוצג באתר. (*) שדות חובה מסומנים


Warning: Parameter 1 to W3_Plugin_TotalCache::ob_callback() expected to be a reference, value given in /home/awapp/public_html/wp-includes/functions.php on line 3408