מקומונים בשרון מקומונים בנתניה מקומונים בחדרה מקומונים בקרית השרון פולג ימים השבת בנתניה

פירוק שיתוף במקרקעין: המקור החוקי

קורסיה חתוך

הוראות חוק המקרקעין מאפשרות לכל שותף בקרקע לדרוש את פירוק השיתוף, כמו כן במקרים מסוימים, שותפים רבים מגבילים את אופציית הפירוק בתנאים, במצב דברים זה, רשאי בית המשפט שאליו הוגשה הבקשה, לבטל את אותה הגבלה בפירוק בחלוף 3 שנים מהיום בו חתמו הצדדים על הסכם השיתוף.

כיצד מקבלים החלטה במקרקעין משותפים?

כל זמן שבין השותפים קיים הסדר מוסכם וכי הינם מסכימים לקיים את השותפות, ברי, כי החלטות לגבי ניהול/אחזקת השותפות יתקבלו עפ"י דעת הרוב, אלא שבמצב דברים בו שותף אחד מרגיש כי הוא קופח ו/או לא מסכים לדרך הניהול/אחזקה של המקרקעין, הוא יוכל לעשות כן ולכפות דעתו על רוב השותפים.

כמו כן החוק מאפשר לכל שותף בנפרד לשמור על המקרקעין כך שלא יגרמו נזקים, כך לצורך העניין היה ובקרקע קיים מפגע מסוכן או צינור שהתפוצץ ועלול להזיק, יוכל כל שותף ללא הסכמת יתר השותפים, לטפל בבעיה שכן טיפול בבעיה יביא לשימור ערך הקרקע כך שכלל השותפים נהנים מזה.

פירוק שיתוף ע"י חלוקה בעין:

פירוק על דרך חלוקה בעין מאפשר חלוקת הקרקע לתתי חלקות על מנת שכל שותף יקבל חלק שווה לזה של חברו ויוכל לנהל את חלקו שלו לפי רצונותיו. כך לצורך העניין במקרה בו ישנם 3 שותפים אשר מעוניינים לבצע חלוקה בעין ואכן הקרקע חולקה ל-3 אלא שאחד השותפים נפגע מהחלוקה כאשר ערך חלקו מופחת מחלקם של שאר השותפים, יוכל בית המשפט  [המקור החוקי (סעיפים 39ב',ג')] לבצע איזון בין השותפים וכמו גם לאפשר זיקות הנאה בין החלקות.

פירוק שיתוף ע"י מכירה:

במצב דברים בו לא ניתן לבצע חלוקה בעין של המקרקעין בין השותפים, בית המשפט יורה על פירוק השיתוף על דרך המכירה, למרבה במחיר,  אלא אם החליט ביהמ"ש אחרת, כמובן את הפדיון מחלקים בין השותפים.

פירוק בין בני זוג:

בפירוק שיתוף בין בני זוג ראה לנכון המחוקק לתת הדעת בכל הקשור לפירוק שיתוף בדירת מגורים שכן יש חשש שמא לילדים לא תהיה קורת גג.

בית המשפט לא יורה על פירוק ומכירת דירת מגורים של בני זוג בטרם ישוכנע ביהמ"ש כי לילדים יש קורת גג, המכירה תעוכב עד שביהמ"ש ישוכנע כי לילדים ולבן הזוג המחזיק בהם קיימת אופציית מגורים ראויה.

כמו כן חוק הגנת הדייר לא יחול במקרה של פירוק שיתוף בין בני זוג, המשמעות היא, כי הדירה תימכר לפי שוויה האמתי בשוק החופשי.

משרדנו עוסק בתחום המקרקעין עם ניסיון מוכח של מעל 10 שנים, ראוי לשכור שירותיו של עו"ד בטרם תתחילו בפירוק שיתוף והכל על מנת שעוה"ד המטפל יוכל לבצע עבורכם את הפירוק בדרך המתאימה והיעילה ביותר לכם כך שהילדים לא יפגעו ובין בני הזוג יישארו יחסים הוגנים למען הילדים.

"אייל קורסיה ושותעורכי דין"

טלפון: 050-6351208

אתר: http://www.adv-dk.co.il/

 

 

העלו תגובה

האימייל לא יוצג באתר. (*) שדות חובה מסומנים


Warning: Parameter 1 to W3_Plugin_TotalCache::ob_callback() expected to be a reference, value given in /home/awapp/public_html/wp-includes/functions.php on line 3408