מקומונים בשרון מקומונים בנתניה מקומונים בחדרה מקומונים בקרית השרון פולג ימים השבת בנתניה

פיזור תיק איחוד- מהן ההשלכות וכיצד להתמודד?

עוד אייל קורסיה

במצב דברים בו פתוחים מספר תיקי הוצאה לפועל כנגד חייב, רשאי החייב לפעול לשם הגשת בקשה לאיחוד תיקיו בכפוף לעמידתו בצו תשלומים חודשי כפי שייקבע ע"י רשם ההוצאה לפועל. משמעות איחוד התיקים הינה כי עתה, הסך החודשי המשולם ע"י החייב יחולק באופן יחסי לכלל התיקים המאוחדים.

אדם שכנגדו נפתחו מספר תיקי הוצאה לפועל, מוצא עצמו תחת הליכי גבייה כאשר חלק מאותם הליכים הינם הליכי עיקול על המשכורת או על חשבון הבנק /הגבלות יציאה מהארץ/רישיון נהיגה וכדומה דבר אשר מקשה את חיי היום יום של החייב.

איחוד תיקים נותן אפשרות לחייב לבוא ולשלם לכלל הנושים ע"י הפקדת הסך החודשי לתיק האיחוד וזאת במקום האפשרות בה על החייב להגיע להסדר מול כל תיק בנפרד, דבר אשר עשוי להגדיל את הסך החודשי המוצע על ידכם.

במסגרת תיק האיחוד ניתן יהיה אף לעכב הליכים כנגדכם ואף לבטל עיקולים והגבלות במסגרת הבקשה לאיחוד תיקים. (כאמור הכל בהתאם לנסיבות).

היתרונות בתיק איחוד הם מגוונים כאשר בראש ובראשונה והיתרון הבולט הוא העובדה כי עתה כשהחייב משלם צו תשלומים חודשי ונוח, אין הנושים יכולים עוד "לגעת" בחייב, ז"א, כל זמן שהחייב עומד בצו התשלומים, קשה מאוד יהיה לזוכה לנקוט ולפעול כנגדכם בהליכים פוגעניים.

למסלול איחוד ישנם 2 תצורות, כאשר הראשונה מגיעה בדמות של בקשה להכרזת חייב כחייב מוגבל באמצעים, בקשה זו הינה בקשה אשר אינה תלויה בגובה צו התשלומים החודשיים ובלבד לא יפחתו מהסך של 150 ₪ לכל חודש.

מנגד מסלול נוסף, הוא מסלול בו מוגשת בקשה לאיחוד תיקים ע"י הפקדת סך חודשי העומד בגובה 3% מערך החוב העומד כנגדכם, ההבדל בין איחוד זה לאיחוד המוזכר לעיל הינו כי איחוד של 3% מאפשר לכם להמשיך ולהתנהל ללא כל עיקול או הגבלה, דבר אשר אינו כך באיחוד של חייב מוגבל באמצעים. באיחוד ע"י הכרזת חייב כמוגבל באמצעים, ניתן יהיה לבטל את עיקול העו"ש ו/או עיקול משכורת ו/או ביטול הגבלה מסויימת וגם זאת ע"י בקשה.

מאידך אם נפתח נגדכם תיק בודד והוחלט לטפל בו במהירות ע"י בקשה לאיחוד בגובה תשלומים של  3%, ברי, כי ככול ותעמדו בצו התשלומים (3%) לא יעמדו כנגדכם הליכים, לא עיקולים ולא הגבלות שכן אופי התשלום החודשי (3% מגובה החוב) יש בו כדי להועיל לנושים ולסלק את החוב.

חוק ההוצאה לפועל מאפשר אף את פיזור תיק האיחוד והחזרתכם לתיקי ההוצאה לפועל הפרטניים תחת הליכי עיקול והגבלות. פיזור תיק איחוד עפ"י רוב קורה במצב בו החייב לא עמד בצו התשלומים החודשי (בין אם זה איחוד של מוגבל באמצעים או איחוד של 3%) ו/או במצב בו החייב הגדיל את הכנסותיו ולא דיווח לרשם שאז החייב מנצל לרעה את ההליך ומחמת זה מפוזר תיק האיחוד.

כיצד ניתן להתמודד עם איחוד שפוזר? לפי חוק ההוצאה לפועל ניתן יהיה הרבה פעמים להחזיר את החייב לתיק איחוד חדש, כאמור תחת התחייבות חדשה ותצהיר החייב לפיו נקלע למצב בו לא יכול לעמוד בצו התשלומים בתום לב. על כן מומלץ מאוד כי במצב בו אתם באיחוד ושמתם לב כי בחודש חודשיים הקרובים לא תוכלו לעמוד בצו התשלומים של תיק האיחוד, יש להגיש בקשה מסודרת ולעדכן את רשם ההוצאה לפועל על כך ותופתעו לגלות כי מרבית הרשמים יקבלו טענותיכם והכל בהתאם לאופי כתיבת הבקשה ונסיבותיה.

מאחלים שבת שלום לקוראי העיתון ושוב לסיסמא השבועית: "לא מזניחים חובות"!!!

משרד עו"ד אייל קורסיה ושות"-

טלפון: 050-6351208

פקס:09-8805056

אתר: http://www.adv-dk.co.il/

 

העלו תגובה

האימייל לא יוצג באתר. (*) שדות חובה מסומנים