מקומונים בשרון מקומונים בנתניה מקומונים בחדרה מקומונים בקרית השרון פולג ימים השבת בנתניה

יש ביקוש – אין בנייה: ירידה של 13% במספר הדירות בהתחדשות עירונית בשנה האחרונה

שם הכתב: יאיר אברהם

ירידה של 13% בהתחלות הבנייה של פרויקטים מסוג התחדשות עירונית במרכז הארץ בשנה האחרונה, כך עולה מנתוני הלמ"ס.

מאפריל 2018 ועד מרץ 2019 החלו בבנייתן של 1,974 יחידות דיור במסגרת התחדשות עירונית (תמ"א 38 ופינוי בינוי) במחוז המרכז – זאת לעומת 1943 יחידות דיור שהחלו בבנייתן בתקופה שבין אפריל 2017 למרץ 2018.

בחלוקה בין פרויקטים מסוג חיזוק והרחבה (תמ"א 38/1) לבין פרויקטים מסוג הריסה ובנייה מחדש (פינוי בינוי ותמ"א 38/2) עולה כי בשנה האחרונה החלו במרכז הארץ בבניית 516 יחידות דיור בפרויקטים של חיזוק והרחבה לעומת 1,458 יחידות דיור בפרויקטים של הריסה ובנייה מחדש.

אם בוחנים את מספר התחלות הבנייה בהתחדשות עירונית בשנה האחרונה, מגלים כי תל אביב מובילה עם 4,610 יחידות דיור, אחריה כאמור מחוז המרכז עם 1,974 יחידות דיור, מחוז חיפה עם 1,130 יחידות דיור, מחוז הדרום עם 572 יחידות דיור, מחוז ירושלים עם 354 יחידות דיור ואת הרשימה סוגר מחוז הצפון עם 216 יחידות דיור.

לדברי יו"ר ארגון קבלני נתניה רפי זנזורי: ״הנתונים מראים בבירור, כי אם המגמה תימשך ייווצר מחסור גדול בדירות באזור המרכז – כיוון שמלאי הדירות במרכז הארץ מתחיל להצטמצם. אותנו מדאיג "היום שאחרי" תכנית מחיר למשתכן, כאשר היצע הדירות בשוק החופשי יקטן משמעותית. התחדשות עירונית היא הדרך המרכזית להגדיל את היצע הדירות במרכז. הלקוחות הטבעיים של הדירות בפרויקטים הללו הם תושבי הערים, צעירים שיכולים לחזק את המרכז. על הממשלה לדאוג לא רק לאוכלוסיית "מחיר למשתכן", אלא להמשיך לדאוג לפיתוח גם של השוק החופשי, כך שבערים מבוקשות כמו נתניה, רוכשי הדירות ימשיכו ליהנות מהיצע דירות ראוי, ועל ידי כך תקטן ההשפעה של הירידה בהיצע על העלייה במחירי הדירות שכאמור אף אחד לא רוצה בה".

לדברי יו"ר ארגון קבלני השרון והשומרון יהושע שפונדר: "מרכז הארץ הוא האזור המבוקש ביותר למגורים כשהיצע הדירות בו מועט ביותר. כדי להגדיל את היצע הדירות במרכז חייבים להמשיך ולעודד פרוייקטי התחדשות עירונית, רק כך ניתן תשובה לביקושים הרבים. הגדלת מספר פרוייקטי ההתחדשות העירונית במרכז הארץ וזירוזם, קשור בין היתר בזירוז הליכי התכנון ברשויות המקומיות".

בתמונה הראשית: רפי זנזורי. צילום יח"צ

העלו תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *