מקומונים בשרון מקומונים בנתניה מקומונים בחדרה מקומונים בקרית השרון פולג ימים השבת בנתניה

טיפים חדשים לחייבים בהוצאה לפועל

עו"ד אייל קורסיה מספק טיפים למקבלים מכתב התראה על חוב ישן. מה כדאי לעשות, מה כדאי לבדוק ואיך לנהוג במכתב (רמז, אל תידחו ותשליכו לפח…)

לא פעם בחיים אנו מקבלים מכתב התראה על חוב ישן שאפילו ייתכן ולא ידענו על קיומו. רבים מתעלמים, ואילו אלה שבודקים מגלים, לעתים, שאותו חוב מקורו בטעות, לחילופין יש כאלה המגלים כי אכן מדובר בחוב המיוחס לבודק. אז מה עושים?

בראש ובראשונה, אל תשליכו את המכתב לפח ואל תניחו אותו במקום כזה שייעלם לכם מהעין אחרי כמה ימים. יש לבחון את החוב, מה מקור החוב מי התובע ומתי נולד אותו חוב מדובר. במידה ומדובר על חוב ישן אשר טרם ננקטו הליכים משפטיים לגביו. יתרה מזו, אם מדובר בחוב מעל שבע שנים, ייתכן (במצבים ספציפיים בלבד) שהחוב עשוי להתיישן – מה שיעצור את התובע מלהגיש תביעה מחמת התיישנות.

מאידך, ככל והתובע פעל, ואף שלח התראות בעבר ויש לו סימוכין על-כך ששלח התראות (גם אם לא הגיעו), הגיש תביעה ואף קיבל פסק דין שהוגש להוצאה לפועל, הרי שאין ולא תהיה התיישנות על חוב המצוי בהוצאה לפועל.

האם ניתן למחוק חוב ישן (בהוצאה לפועל) בטענות אחרות ולאו דווקא בשל טענת התיישנות?

"אכן ניתן למחוק חובות בהוצאה לפועל במגוון ערוצים, בראש ובראשונה וככל ומדובר על חוב ישן אשר צבר ריביות עתק שקפצו בהרבה אף מעל לקרן החוב המקורית, הרי שתוכלו לפנות לעורך דין מנוסה מהתחום בכדי שזה יוכל להציג לתובע את האפשרויות למחיקת החוב שלכם אף ללא הסכמתו ודרך הליכים משפטיים וסעיפי חוק רלוונטיים. בניהול מו"מ נכון והצגת ראיות מהימנות תוך פריסת החלופות החוקתיות והפסיקתיות העומדות לטובת החייב, ניתן במקרים רבים לסלק חובות ישנים בכפוף לתשלום זעום ולעיתים אף במחילה גמורה של הבנקים על חובכם אליהם, אך עליכם כמובן לדעת כי תצטרכו לשלם סכום כזה או אחר כאשר ברוב המקרים הוא נמוך בהמונים מקרת החוב המקורית".

אם אין לי כספים לתשלום בכלל מה ניתן לעשות כדי לסגור חובות?

"בקרוב, וליתר דיוק ביום 5/9/19, ייכנס לתוקף חוק חדלות פירעון החדש אשר דרכו ייפתחו ערוצים חדשים לחייבים בישראל. מטרתם היא שיקום החייב והבאתו לחוף מבטחים ולחיים חדשים ללא עיקולים והגבלות. במסלול זה תידרשו לעבוד במשך כשנה עם תכנית שיקום כלכלית. בסופה, במידה ועמדתם בדרישות אותה "תכנית" כלכלית, תהיו זכאים למחיקת יתרת החובות".

הכותב, עו"ד אייל קורסיה ממשרד עו"ד קורסיה ושו"ת, מייצג נושים וחייבים בתחום הוצל"פ. טלפון: 050-6351208

העלו תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *