מקומונים בשרון מקומונים בנתניה מקומונים בחדרה מקומונים בקרית השרון פולג ימים השבת בנתניה

ח"כ אלי כהן- טור דעה: חוק פנסיה חובה- מעתה גם לעצמאיים!

שם הכותב: ח"כ אלי כהן פנסיה

בשנת 2008 נחקק חוק פנסיה חובה. חוק חשוב שנועד להבטיח לכל מי שעבד במהלך חייו רמת חיים נאותה לאחר גיל הפרישה. למרות שאין חולק על חשיבותו של החוק, אוכלוסיית העצמאים, כ-500,000 איש, המהווים כ-12%(!) מכוח העבודה במשק, לא נכללו בו. חשוב לציין כי למעלה מ-200 אלף מתוך העצמאים, עובדים כ"פרילנסרים" שאינם מעסיקים איש מלבדם, ואופי עבודתם לא שונה במהותו מזה של השכירים.

בעלי עסקים ועצמאים בכלל, טרודים בניהול היומיומי של העסק ועסוקים פחות במה יהיה בעתיד. על פי ההערכות כ-40% מהם אינם חוסכים לפנסיה. התוצאה, בלא מעט מקרים, היא שבמועד הפרישה של עצמאי מהעסק לא נצברו ברשותו מספיק נכסים שיכלכלו אותו לעת זקנה, והוא נדרש לחיות מקצבת זקנה בלבד, אתגר קשה אפילו יותר מלהיות עצמאי.

הצורך בהתערבות ובחיוב חיסכון לגיל פרישה בולט נוכח היתרונות שיש לחיסכון זה הן ברמת הפרט והן ברמת החברה כולה וכן כולל הטבות מס משמעותיות. בימים אלו, אני מקדם את חוק פנסיה חובה לעצמאים שעבר בקריאה טרומית, יחד עם משרד האוצר לחקיקה ממשלתית, זאת בשיתוף מלא עם ארגוני העצמאים והעסקים הקטנים והבינוניים.

ע"פ המתווה, החל משנת 2017, העצמאים ידרשו לחסוך לפנסיה עד לשכר הממוצע במשק. שיעור ההפרשה שאליו יהיו מחוייבים העצמאים יהיה נמוך מזה של השכירים כיוון שאין מעביד שמפקיד לצידם. בנוסף, יקבעו שני שיעורי הפרשה שונים- עד ל-60% מהשכר הממוצע, ומעליו. זאת ועוד, מכיוון שאין הטבת מס לחוסכים מתחת ל-6,000 ₪, הוסכם על הפחתת מדרגת הביטוח הלאומי מתחת לשכר זה. על מנת לשלם את החלק המשמעותי של עלות הפחתת הביטוח הלאומי, יוקצו 200 מיליון ש"ח בהנחייתו של שר האוצר.

חוק זה הוא כאבן דרך משמעותית בתהליך להסדרת התנאים הסוציאליים של העצמאיים. אין שום הצדקה לכך שלעצמאיים המגיעים לגיל פרישה לא תהיה רשת בטחון כלכלית. צריך לזכור כי הכסף הזה שמופרש, הוא מקור הפרנסה לאחר שמפסיקים לעבוד. צריך לדאוג גם למשפחה, למקרה שבו חלילה לא תהיה יכולת לעבוד עקב מחלה או נכות וכן למקרה מוות, ולשם כך חובתנו לדאוג לעצמאים, להגן עליהם ולספק עבורם את המעטפת החשובה שמעניק החיסכון הפנסיוני.

העלו תגובה

האימייל לא יוצג באתר. (*) שדות חובה מסומנים