מקומונים בשרון מקומונים בנתניה מקומונים בחדרה מקומונים בקרית השרון פולג ימים השבת בנתניה

הסכם הורות משותפת

שם הכתב: עו"ד אייל קורסייה pregnancy-775041_1280

כמה מכם הגיעו לגיל מופלג ללא זוגיות? החשש המרכזי של נשים וגברים המגיעים לגיל המופלג כשהם ללא זוגיות, הוא כמובן עניין הילדים. על היבטים משפטיים בדרך להפוך להורים

כיום, יותר מתמיד, בישראל 2019, גברים ונשים פונים לעולם הקריירה ואינם מעוניינים לחיות ולנהל משק בית משותף עם בן או בת זוג. מאידך, הם מעוניינים בהמשכיות דרכם ובילדים וצאצאים מדמם – כך גם לעיתים קורה בקהילה הלהט"בית כאשר צד אחד מעוניין להביא ילד לעולם ללא נישואין. אם כן, מהי הדרך היעילה והבטוחה ביותר להביא ילד לעולם מחוץ למסגרת נישואין ומי זקוק להסכם הורות משותפת?

בגדול, מי שמוגדרים כידועים בציבור,  כל זוג הורים אשר ברצונו להקים משפחה, וכמובן שני צדדים המעוניינים להפוך להורים, כאינטרס משותף וללא כל זוגיות ביניהם, רשאים לערוך הסכם כאמור.

סביב אותה מגמה חברתית ותרבותית שנולדה לה בשנים האחרונות, רבים אשר להם מכנה משותף אחד – "להפוך להורים"  – פונים לעריכת הסכם הורות משותפת אשר יש בו  להגדיר את יחסי המשפחה בנושא ההורות בלבד ובמנותק מהקשר הזוגי ככול וישנו.

למה כדאי לערוך הסכם?

בדיוק כמו הסכם ממון טרם נישואין ובדיוק כמו כל הסכם אחר, ראוי כי הצדדים יעלו על הכתב את כלל הרצונות והציפיות כלפי אופן גידול וחינוך הילד העתידי עוד בשלב מוקדם טרם הגעתו לעולם שכן מרבית האזרחים אינם צופים פני עתיד.

באין הסכמה כתובה בין ההורים אשר כמוזכר אינם בני זוג עשוי להביא לסכסוך ובעיות -כך שללא מסגרת חוקית כתובה קשה יהיה להגיע להבנות בעתיד ובשל כך נולד הצורך בעריכת הסכם הורות משותפת אשר יש בו " לתאם ציפיות" בין הצדדים לגבי אופן גידול הילד וכדומה.

מה צריך להיות כתוב בהסכם?

על ההסכם להיות מפורט ומובן בכיתוב שם הילד, שחייב להיות מוזכר בהסכם כמו גם לגבי עניין המשמורת עליו כך שעל הצדדים להחליט ולהסדיר מי יהיה ההורה המשמורן או שמא הם רוצים משמורת משותפת, יש להסדיר כמובן את עניין הסדרי הראיה של הילד מצד בן הזוג שאינו משמורן. כמו כן, יש להכניס את העניין הכספי לגבי תשלום מזונות חודשי לילד.

עניין חשוב נוסף הוא נושא החינוך בו הצדדים כותבים כיצד והיכן יתחנך הילד, לסיום ראוי לציין בהסכם גם את נושא יישוב מחלוקות בין בני הזוג שעתידות להתפתח כך שידעו הצדדים לאן ולמי פונים במקרה שכזה.

*בכותב, עו"ד אייל קורסיה. לפרטים ולשאלות צלצלו: 050-6351208. האמור במאמר זה הינו כללי ואינו מהווה ייעוץ. אין להסתמך על האמור, ללא היוועצות עם עו"ד.

 

העלו תגובה

האימייל לא יוצג באתר. (*) שדות חובה מסומנים


Warning: Parameter 1 to W3_Plugin_TotalCache::ob_callback() expected to be a reference, value given in /home/awapp/public_html/wp-includes/functions.php on line 3408