מקומונים בשרון מקומונים בנתניה מקומונים בחדרה מקומונים בקרית השרון פולג ימים השבת בנתניה

המדריך המלא לחייבים

פשיטת רגל או חדלות פירעון? הסכמים ללא הליך משפטי או הגעה להסדרים? על השאלה מה עדיף עונה עו"ד אייל קורסיה

מאת עו"ד אייל קורסיה

בשנים האחרונות המושג "פשיטת רגל" קיבל תאוצה בקרב החייבים בהוצאה לפועל ובבנקים. אם בעבר היו הנושים או עורכי דין "מאיימים" על בעלי חוב כי היה ולא יסדירו את חובם, יפנו עוה"ד של הנושים להכרזה על החייב כפושט רגל ובכך בעצם היו "מפחידים" את החייבים להגיע ולשלם, הרי שכיום הכל שונה. בעבר המושג פשיטת רגל היה נשמע קר ומנוכר וכזה שלא כדאי להגיע לפתחו ואף כאמור היה משמש כמנוף לגביית חובות מחייבים.

כיום, בישראל 2019 ולאור הרפורמה החדשה שהונהגה עוד בשנת 2013, הפך המושג פשיטת רגל כהזדמנות כלכלית עבור חייבים ואלה החלו מגיעים בזה אחר זה לבקש את כניסתם להליכי פשיטת רגל באופן יזום מצד החייבים בעצמם.

לאחרונה, בחודש ספטמבר 2019 ולאחר אין ספור שאלות וקשיים בהליך הפש"ר [(פשיטת רגל]) תיקנה המדינה את חוק חדלות פירעון אשר מחליף באופן מלא את הליך הפש"ר המוכר לכולנו. המשמעות: מעתה ככל וחייב מעוניין לגשת להליכי פש"ר הרי שאלה יקראו הליכי חדלות פירעון. אתם בוודאי שואלים על ההבדלים?

ההבדלים אינם גדולים בעבור החייב הפשוט בעצמו. חייב פשוט הכוונה לחייב עם חובות בהוצאה לפועל כשהוא ללא נכסים כאלה או אחרים והוא מעוניין לצאת לדרך חדשה שאז יציאתו ויצירת האופק הכלכלי העתידי מתקצרת מבחינת לוחות הזמנים.

חייבים בעלי נכסים יוכלו להיכנס בשערי ההליך אלא שיש לחשוש מכינוס הנכס האמור ועל כן מומלץ להיוועץ עם עו"ד עם פתיחת מכתבי ההתראה ובטרם פתיחת התיקים כנגדכם על מנת לבחון מהי החלופה הנכונה ביותר עבורכם במצב בו יש לכם נכס מקרקעין.

במצב דברים זה יהיה על עוה"ד לנסות ולשמור על הבית –מה שקשה ולא תמיד מצליח אבל לא בלתי אפשרי! [ משרדנו עושה כל מאמץ ראשית בניסיון לשמור על קורת הגג לחייבים ומגיע להבנות במו"מ מול הנושים]  עדיף לחייב למכור את הנכס דרך עוה"ד שלו ולא דרך הליכי כינוס ובכך לחסוך מאות אלפי שקלים בשכר טרחת הכונס העומד בגובה של כ- 4%-6% מערך הנכס כמו גם מחיר הנכס הנמכר בכינוס עפ"י רוב הינו נמוך בהרבה מערכו האמיתי בשוק החופשי, בכך בעצם מאפשרים לחייב לכסות את חובותיו ולהותיר בידיו סכום נכבד עמו ינסה לרכוש דירה צנועה יותר.

במקרים אחרים כפי שקורה רבות במשרדנו, מנהלים עוה"ד מו"מ לסגירתם של תיקים בהנחות ענק, ובכך חוסכים זמן שיפוטי יקר ומקצרים עבור החייב את תהליך היציאה לחיים החדשים, כך למשל תיק של 4 מיליון שח נסגר במו"מ בכפוף לתשלום 40,000 אש"ח, וכל זאת ללא הליך משפטי ובפרק זמן של עד 60 ימים.

הפתרונות אינם חד משמעיים והם משתנים בהתאם לנסיבות ולעובדות של כל תיק ותיק. הכי טוב זה לשלם בזמן, הסתבכתם, אל תחכו והתייעצו עם עורך דין מומחה בתחום.

הכותב, עו"ד אייל קורסיה, מייצג חייבים מול המוסדות השונים וכן נושים. טל: 050-6351208

לאתר היכנסו כאן

העלו תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *