מקומונים בשרון מקומונים בנתניה מקומונים בחדרה מקומונים בקרית השרון פולג ימים השבת בנתניה

החוק החדש שצפוי לעבור לאישור מליאת הכנסת: "חוק חדלות פירעון"

2017-12-26_212304

מדינת ישראל 2018 עוטפת תחת ידה יותר ויותר חייבים המצויים בחובות ללא יכולת לשלמם. נתון מעניין הוא כי מאז תחילת העשור האחרון, עלו מספר החייבים אשר להם תיקי הוצאה לפועל ביותר מ-220%, מאידך תחום החובות כיום מוסדר ב-3 מקורות חוקיים עוד מהתקופה המנדטורית.

הצעת חוק חדלות פירעון אשר מתבססת על מחקריו של כונס הנכסים הרשמי היוצא, פרופ' האן, לפיו יש לאפשר לחייבים את האופציה לבוא ולהסדיר את חובם לנושים ולייצר עבורם אופק כלכלי ביתר קלות מאשר כפי הנהוג עד היום.

עד היום כפי הידוע לרבים מאתנו, חייבים בהוצאה לפועל ו/או כל חייב אשר אינו מסוגל לשלם את חובותיו רשאי לגשת להליך פש"ר-פשיטת רגל (כל זמן שמסת נכסיו אינה עולה על גובה חובותיו) שם תיקבע לו תכנית פירעון אשר בסיומה צפוי החייב לקבל הפטר חלוט וזאת לאחר עד 4.5 שנים.

חוק חדלות פירעון החדש עשוי לעשות סדר בכל הקשור להליך פשיטת רגל של חייבים או פירוק חברה ככה שתתאים לכלכלה הישראלית נכון ל -2018, כאשר בבסיס הרעיון מונחת הצעה בה יש לעזור לחייב לשקם את חייו ולחזור למעגל עבודה תקין וחיי יום יום מסודרים אלא שלשם כך יש צורך "לפנק"  את הנושים הקטנים והפרטיים ולקצץ לנושים "הכבדים החזקים".

בחוק החדש נוצר ההבדל בין חייבים רמאים ונוכלים לאלו אשר באמת הסתבכו בחובות בתום לב ע"י התנהלות כלכלית לא נכונה ותו לא, החוק החדש אמור לשים ידו על אופן הטיפול ברמאים ומנגד את אופציית הטיפול והשיקום בחייבים תמימי לב.

כך גם מבחינה הגיונית יהיה נכון יותר לשקם חברה פעילה אשר עשויה להניב רווחים עתידיים לנושים מאשר מיד לפרקה.

באופן כללי וממעוף הציפור נאמר כי על פניו, החוק החדש עשוי לקבוע כללים ברורים וכתובים במקום בו כיום הם אינם ברורים ואשר כללים אלו נתונים כיום לדעתם של שופטים. מה שיוצא אם כך כי באולם 1 תינתן החלטה מסוימת ובאולם 2 עם אותו מקרה תתקבל החלטה שונה. כמו כן שינוי נוסף הוא לעניין הריביות בהוצאה לפועל, לפי הצעת החוק, מרגע שהוחלט על חדלות פירעון, לא יוסיפו את ריבית הפיגורים לחוב משועבד והיא כלל לא תיגבה.

כידוע כיום הליכי פשיטת רגל מטופלים בבתי המשפט המחוזיים, מה שיוצר עומס רב על השופטים ובכך אף לנזקים לנושים, החוק החדש עורך שינוי נוסף בעניין זה כך שלפיו הליכי פשיטת רגל ליחיד (אדם פרטי) ינוהלו ויטופלו בבית משפט השלום ויתרה מכך, חובות של עד 150 אלף ₪ יטופלו ישירות בהוצאה לפועל תחת רשמים מיוחדים אשר יוכשרו לפעול במסלול של שיקום החייב. כיום מצויים אלפי חייבים בהוצאה לפועל תחת הכרזתם כחייבים מוגבלים באמצעים ואשר רק בשל אי יכולתם להבין כיצד עליהם לפעול הם מוצאים עצמם שנים על גבי שנים בהוצאה לפועל, החוק החדש אמור לייצר פתרון אחר כך שחייבים בהוצאה לפועל יוכלו לחזור לחיי יום יום תקינים.

בכל מקרה ועד אז- מומלץ מאוד לטפל בתיקי ההוצאה לפועל ו/או בחובות אשר טרם הגיעו למעמד חוב בהוצל"פ, ע"י עורך דין מנוסה מהתחום והכל על מנת שיוכל לייצר עבורכם את הטיפול הרלוונטי למקרה ולנסיבותיו כך שבעתיד תהיו זכאים להטבות מסוימות.

גם היום ועוד לפני כניסתו של חוק חדלות פירעון, ניתן לטפל בחובות בדרכים רבות ומגוונות ובהתאם לתיק הספציפי שלכם, ניהול נכון של תיקי ההוצאה לפועל ו/או החובות, עשוי לאפשר לכם כבר עתה חיי יום יום תקינים וניהול חשבונות בנק, אשראי, ביטול הגבלת רישיון נהיגה ואף לעיתים גם הסרת צווי עיכוב יציאה מהארץ.

משרד עו"ד אייל קורסיה ושות"-

טלפון: 050-6351208

אתר: http://www.adv-dk.co.il/

 

 

העלו תגובה

האימייל לא יוצג באתר. (*) שדות חובה מסומנים


Warning: Parameter 1 to W3_Plugin_TotalCache::ob_callback() expected to be a reference, value given in /home/awapp/public_html/wp-includes/functions.php on line 3408