מקומונים בשרון מקומונים בנתניה מקומונים בחדרה מקומונים בקרית השרון פולג ימים השבת בנתניה

בזווית אחרת: הקרב על האנטנה

ביטול היתר הבנייה לאנטנה הסלולארית שהוקמה בקרבת שכונת נאות הרצל, לא הייתה דבר של מה בכך – אז איך בכל זאת המהלך הצליח? מ"מ ראה"ע אלי דלל בטור אישי

מאת אלי דלל

ביטול היתר הבנייה לאנטנה הסלולארית הממוקמת בסמוך לכביש החוף, בקרבת שכונת נאות הרצל, היה סיומו של תהליך ממושך שארך חודשים.

עם הצבת האנטנה, לפני חמישה חודשים, הביעו תושבים מצפון וממרכז העיר חשש מפני קרינה והשלכות אחרות, אף שהיא טרם הופעלה.

מיד כשנודעו לי החששות, כינסתי כמה ישיבות בהשתתפות שירי חגואל-סיידון סגנית ראש העירייה; ציפי קפל חברת מועצת העיר והממונה על איכות הסביבה; גורמים המקצוע הבכירים הרלוונטיים בעירייה ותושבים, כדי להקשיב ולמצוא פתרונות.

הנחיתי את מהנדס העירייה, ארז טל, לבחון האם מבקשי ההיתר, בהם חברת פלאפון, אכן עומדים בתנאיו, ואת המחלקה המשפטית לבדוק מהן האפשרויות החוקיות העומדות בפני העירייה, לרבות ביטול ההיתר והעתקת האנטנה למיקום אחר. 

כן ביקשתי מהאגף לאיכות הסביבה לבצע מדידות קרינה בשכונות הסמוכות, כדי לבדוק האם קיימת בהן קרינה, אף, שכאמור, האנטנה טרם הופעלה.

הבדיקות הראו שהאנטנה אינה מהווה סכנה, אך סיכמנו כי העירייה תעשה מאמץ לכך שהאנטנה לא תופעל.

לאחר בחינה נוספת ומעמיקה של הבקשה למתן ההיתר, סברו אנשי מינהל ההנדסה והמחלקה המשפטית כי קיימים בה אי דיוקים.

לאור זאת, החלטנו בעצה אחת – מהנדס העירייה, המחלקה המשפטית ואנוכי – לערוך לחברת פלאפון שימוע לפני ביטול ההיתר.

השימוע נערך לפני כחודשיים, בנוכחותי, מהנדס העירייה ויועץ משפטי, ונציגים מטעם פלאפון. לאחריו, התברר כי יש בסיס כדי להביא לביטול ההיתר.

הבהרות נוספות ששלחה חברת פלאפון לא הניחו את דעתנו, והחלטנו לבטל את ההיתר. הליך הביטול נעשה ברשות הרישוי (ועדת שניים הכוללת את מהנדס העירייה ואת חבר המועצה אלון אלראי).

יש לציין, כי המשרד להגנת הסביבה והעירייה טרם אישרו גם כך את הפעלת האנטנה, עקב אי עמידה בתנאים שהציבו.

אני שבע רצון מכך שבמאמץ משותף עם חבריי למועצת העיר, מהנדס העירייה, המחלקה המשפטית והתושבים, הצלחנו לבטל את הפעלת האנטנה, שהוקמה תוך הטעיית גורמי המקצוע בבקשת ההיתר.

המקרה הזה מראה עד כמה חשוב שיתוף הפעולה בין העירייה לתושבים, שביחד יכולים להשיג את התוצאות הרצויות.

העלו תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *