מקומונים בשרון מקומונים בנתניה מקומונים בחדרה מקומונים בקרית השרון פולג ימים השבת בנתניה

 מהיום שואלים: "מה אחוז השומן שלך?" ולא "מה המשקל שלך?"

שם הכתב: סיגל חובב דיאטנית ראשית אופטימל לייף  – המרכז הישראלי להרזייה רפואית Overweight woman hand pinching excessive belly fat on gray backg

 

משקל גוף האדם (בק"ג)  כולל את משקל הרקמות : שומן, שריר, עור ועצם. ירידה נכונה במשקל הגוף היא זו המבטאת ירידה ברקמות שומן ועליה ברקמת השריר. מדד שומן בגוף נמדד באחוזים והוא מייצג את אחוז רקמת השומן מסך כל המשקל (אין קשר למושג "פרופיל שומנים בדם" המוכר לנו מבדיקות דם). מעקב אחר רקמות שומן חשובה לאנשים הרוצים להפחית ממשקל רקמת השומן שלהם וכן לספורטאים המעוניינים להגדיל את מסת השריר בגופם.

איך מודדים אחוז שומן ?

  • השיטה המדוייקת ביותר מבוססת על שקילה תת מימית באמצעות קרניים מיוחדות. מדידה זו ניתנת לביצוע בתנאי מעבדה עם מכשור מיוחד.

 

  • קאליפר, מכשיר ידני, "מצבט" המודד קפלי עור במספר איזורים בגוף (זרוע, מתניים, בטן וירך). את הנתונים מכניסים לנוסחה המחשבת את אחוז השומן. במדידה מסוג זה חשובה המיומנות כדי להגיע לנתונים מדוייקים.

 

  • מכשיר אינפרא אדום המודד את היחס בין שומן לשריר ע"י גלים הקרובים לאינפרא אדום. המדידה מתבצעת באיזור הזרוע בלבד ונחשבת מדוייקת.

 

  • מכשיר מדידה חשמלי – המדידה מבוססת על גשש אלקטרוני המוליך זרם וסוגר מעגל חשמלי בגוף. על המכשיר עומדים ברגליים יחפות כדי לבדוק התנגדות לזרם. מאחר שלתא שומני מוליכות נמוכה לזרם חשמל, ניתן לחשב את אחוז השומן.

שיטה זו נפוצה ביותר כיום אך, יש לזכור, כי היא רגישה לתנודות של נוזלים בגוף ולכן יש לבצע אותה בתדירות גבוהה כדי לבחון מגמה כללית.

 

המלצות כלליות ממוצעות של אחוזי שומן:

לנשים 30 – 22 אחוז שומן

לגברים 25 – 18 אחוז שומן

בכל חישוב יש להתאים את הנתונים לגיל, מצב בריאותי ומידת אינטנסיביות של פעילות גופנית.

וכמובן, שעל מנת להתאים תפריט לצורך הורדת אחוזי השומן יש להתייעץ עם איש מקצוע מוסמך

העלו תגובה

האימייל לא יוצג באתר. (*) שדות חובה מסומנים


Warning: Parameter 1 to W3_Plugin_TotalCache::ob_callback() expected to be a reference, value given in /home/awapp/public_html/wp-includes/functions.php on line 3408