מקומונים בשרון מקומונים בנתניה מקומונים בחדרה מקומונים בקרית השרון פולג ימים השבת בנתניה

כל מה שרציתם לדעת על שומן בטני ולא העזתם לשאול

נועה פרומן, מומחית לתהליכי הרזיה ומנהלת קבוצות ירידה במשקל (בקרוב גם בנתניה), מסבירה על שישה גורמים וכן על כלים שיסייעו להיפטר משומן בטני אחת ולתמיד

מאת נועה פרומן

השמנת יתר ועודף משקל כבר מזמן לא רק עניין אסתטי, אלא בעיה בריאותית. עודף שומן בגוף יכול להתמקם בשלושה אזורים: בדם ברמה גבוהה (טריגליצרידים), מתחת לעור כשהוא מפוזר בגוף או במרכז הגוף – בבטן, המכונה: גם שומן בטני, שומן ויסצרלי.

שומן יתר בבטן מגביר את הסיכון למחלות לב וכלי דם, סכרת וסרטן – גם אם לא סובלים מעודף משקל. מחקר אמריקאי חדש מראה שאנשים בעלי משקל רגיל עם שומן "בטני", נמצאים בסיכון גבוה למחלות מסכנות חיים ב-50%, בהשוואה לאנשים הסובלים מהשמנת יתר בה השומן מפוזר בגוף. שלא תתבלבלו, גם עודף משקל הוא גורם סיכון למחלות רבות. ולרוב שומן בטני ילך ביחד עם השמנה

מהן הסיבות הגורמות להיווצרות שומן בטני?

"גנים משחקים תפקיד בהשמנה. אף באגירת שומן בטני (אבל זה רק תירוץ בשביל לא להתחיל לעשות שינוי). גברים נוטים לצבור שומן בבטן (כרס), ואילו נשים עד גיל המעבר – בשל ההורמונים הנשים – גורמים לאחסון השומן בירכיים ובישבן כשנשים מגיעות לגיל המעבר ורמות האסטרוגן יורדות, השומן נודד מהישבן ומהירכיים למותניים ולכרס. דווקא אז השומן הבטני הופך עקשן יותר ומגיב לאט יותר לדיאטות. ויש גם סיבות נוספות כדוגמת מחסור בשעות שינה, אכילת יתר, חוסר תנועה מספק, חיידקי מעיים לא תקינים, מתח והפקת יתר של הורמון הקורטיזול (הורמון הלחץ)".

מהם המזונות המעודדים היווצרות שומן בטני?

"הידועים והמוכרים הם מיצי פירות שכוללים בעיקר סוכר ומים, אלכוהול, סוכרים וממתקים, פחמימות מזוקקות, שמן טרנס, משקאות ממותקים וסדר יום לא נכון בכל הקשור לתזונה שאינה מותאמת לצרכי הגוף שלנו באופן אישי".

תכלס, מה לעשות?

"אני ממליצה על שישה עקרונות: לשלב ספורט באופן קבוע, לאכול חמש ארוחות מסודרות ביום (אני ממליצה על תפריט מותאם אישי על בסיס תורת הנטורופתיה), לשלב בכל ארוחה ירקות שונים בדגש על ירוקים ומוצלבים. להקפיד לשתות מים במהלך כל היום, להימנע או להפחית תזונה עתירת סוכרים ואוכל, להסדיר שעות שינה כדי להפחית סטרס".

למה קבוצות הרזיה מסייעות לתהליך – בעיקר מגיל 37-40 ומעלה אצל נשים?

"הבעיה בדיאטות למיניהן הוא הקושי לשמר את התוצאות לאורך זמן. זה גם לא נכון וגם לא בריא לגוף. בקבוצות ההרזיה שלי, למשל, יחד עם הכלים שאני מעניקה לאורח חיים בריא, השינוי התזונתי מוביל לתחושת חיוניות ובריאות טובה יחד עם הליך ההרזיה המותאם לבנות 37 ומעלה".

הכותבת, נועה פרומן, מנהלת קבוצות ההרזיה "לאכול, לרזות וליהנות". החל מספטמבר גם בנתניה. לפרטים: 0544-666-016 

העלו תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

דילוג לתוכן