מקומונים בשרון מקומונים בנתניה מקומונים בחדרה מקומונים בקרית השרון פולג ימים השבת בנתניה

קסם החלילית

שם הכתב: ישי פלדמן

כאשר דרורה ברוק הייתה בגיל שבע, היא צפתה בתכנית טלוויזיה בה הופיע אייזק שטרן עם כינורו המפורסם. הילדה, שהתלהבה מהנגינה של הכנר הוירטואוז, מיד רצתה לנגן גם היא בכינור, וביקשה מאמה להתחיל בשיעורים אצל מורה. התשובה של האם לדרורה הייתה, שכינור הוא כלי לילדים מוזיקליים ושהיא תנגן דווקא בחלילית. מאז, דרורה אוחזת בחליליות מזה 45 שנה.

אמנם האם שגתה לגבי המוזיקליות של דרורה, אך הטעות הזו מסתבר, הולידה המון דברים טובים. מהר מאוד התאהבה דרורה בחלילית, וכיום היא מופיעה איתה בכל העולם, שופטת בתחרויות בינלאומיות, מרצה באקדמיה למוזיקה בירושלים, מנהלת את מסלול החליליות במכללת גבעת וושינגטון ומכהנת בעוד שלל תפקידים נוספים. בשנתיים האחרונות, היא אף השיקה את פסטיבל החליליות כאן בארץ, כשהשנה הוא הפך לאחד מהאירועים המוזיקליים הגדולים והמרכזיים בארץ.

yf3

צילום יח"צ

"הפסטיבל היה חלום עבורי במשך המון שנים" מספרת דרורה, "תמיד הוזמנתי לפסטיבלים ותחרויות בחו"ל כנגנית וכשופטת, ואחרי שראיתי איך האירועים הבינלאומיים האלה מתקיימים בכל מיני מקומות, רציתי ליזום משהו משלנו כאן בארץ. לפני שנה הפסטיבל התקיים בפעם הראשונה, אך מספר הנגנים בו היה מצומצם יחסית, ורציתי משהו במימדים קצת יותר רחבים. הודות לקוסטין קנליס, מנהל הקונסרבטוריון הישראלי למוזיקה, תל אביב, שם יתקיים הפסטיבל, שהציע לי לעשות משהו גדול יותר הפעם, הפסטיבל הפך למשהו בסדר גודל משמעותי יותר".

איך הצלחתם להפוך את הפסטיבל למשהו בסדר גודל כזה?

"יצאנו בפרסום רחב בארץ ובחו"ל לגבי הפסטיבל. להפתעתנו, קיבלנו למעלה מ- 120 פניות מאנשים ששלחו אלינו הקלטות. מדובר בנגני החלילית הכי טובים בעולם לקבוצות הגיל שלהם. כשקיבלנו את ההקלטות, כל אחת הייתה טובה יותר מקודמתה. הבחירה הייתה קשה מאוד, משום שזמני הפסטיבל אילצו אותנו לקבל רק כשני שליש מהאנשים שביקשו להשתתף. לפסטיבל יגיעו בסופו של דבר למעלה משמונים משתתפים המייצגים 17 מדינות בעולם".

באיזו מתכונת ייערך הפסטיבל?

"הפסטיבל ייערך בתאריכים 8-13 באפריל, כשבכל יום הפעילות תתחיל מהשעה עשר בבוקר ועד לערב. התחרויות יתקיימו בשש קטגוריות, לפי קבוצות גיל ועל פי קריטריונים נוספים, וכן יהיו תחרויות ביחידים ובקבוצות. בערבי הפסטיבל, יתקיימו בנוסף לתחרויות, קונצרטים של נגנים והרכבים שונים, מהטובים בעולם. מעבר לכך, יהיה הפנינג ענק לקהל הרחב שיגיע, שיכלול כיתות אומן, סדנאות והרצאות, כולל סדרה של בוני חליליות שיציגו את העבודות שלהם למכירה".

את מי יוכל הקהל לראות ולשמוע בקונצרטים שיתקיימו בפסטיבל?

"המוזיקה תהיה מגוונת מאוד. אנחנו נארח אמנים ידועים כמו טלי רובינשטיין, שהיא נגנית חליליות ג'אז מהידועות בעולם כיום, ושאחד משיריה נבחר על ידי הנשיא אובמה כאחד מעשרת השירים האהובים עליו. תופיע מנג הן צ'ן מטיוואן, שהיא אחת מנגניות החלילית המפורסמות במזרח הרחוק, וכן רגינה הימלבאואר מאוסטריה, אומנית ייחודית המנגנת בחליליות אלקטרוניות. בנוסף, יהיו רסיטלים שונים וייחודיים שכמוהם לא נשמעו בארץ, וביניהם רסיטל צרפתי נפלא, וכן דואטים וכלי נגינה נוספים כמו צ'מבלו וגיטרה, שינגנו לצד החליליות".

yf1

במסגרת התחרויות, מה יוכל הקהל לראות?

"התחרויות יהיו מרתקות. בקטגורית הילדים למשל, עד גיל 13, יהיו כמה ילדות מטיוואן, וביניהן ילדה בת 11 שהיא תופעת טבע אמיתית. היא זוכה בתחרויות בכל העולם מאז שהייתה בת חמש, ובפעם הראשונה ששמעתי אותה כששפטתי בתחרות, לא האמנתי שהיא ילדה. הנגינה שלה בלתי נתפסת. יהיו גם ילדים מהארץ וממדינות נוספות. אני ממליצה מאוד להגיע ולצפות, מכיוון שכל ילד מנגן שם פנטסטי. בקטגוריות אחרות, ניתן יהיה לחזות בנגנים נפלאים גם כן, ובין היתר גם נגן חרדי מהארץ ונגנים ממדינות שונות שיבצעו מוזיקה מגוונת מאוד מסגנונות שונים".

חייך קשורים ושזורים בחלילית. למה התאהבת דווקא בצלילי הכלי הזה?

"כאשר אמי שלחה אותי בתור ילדה למורה הנפלאה, תמר קושניר, התאהבתי בכלי לגמרי. אהבתי את הצליל שלו, את הישירות שבו. ראיתי בחלילית הרחבה של עצמי. זה כלי קטן שיכול ללכת איתך לכל מקום. מעבר לכל אלה, מדובר בכלי פשוט לכאורה, ולכן נראה שקשה לעשות איתו משהו מורכב. זו בדיוק החכמה לגביו והקסם שבו. כדי לייצר איתו דברים מורכבים, צריך להגיע לרמה גבוהה".

למדת בין היתר גם באיטליה אצל המאסטרו פדרו ממלסדורף. איך הייתה החוויה הזו?

"את התואר השני עשיתי במילאנו. המורה שהיה לי שם, פדרו ממלסדורף, נחשב לאחד מגדולי נגני החליליות בעולם. הלימודים אצלו, בכלל באיטליה, היו חוויה ייחודית. הוא גרם לי להיכנס לרזולוציות מטורפות, עם הקפדה על פרטים קטנים מאוד בנגינה, ולכן הצלחתי להגיע לרמת שליטה בכלי המאפשרת לי לבטא את מה שאני רוצה בנגינה. מעבר לכך, זה לימד אותי המון לגבי תחומים אחרים בחיים מעבר למוזיקה".

היום את עוסקת הרבה בתחום ההוראה. מה משך אותך לשם?

"אני חושבת שפדרו כמורה, אחראי לכך במידה רבה. הוא הראה לי עד כמה אפשר להשפיע על התלמידים שלך כמורה טוב. לאחר שחזרתי מאיטליה, היו גם תקופות שבהן נסעתי בכל העולם והופעתי ביותר ממאה הופעות וקונצרטים בשנה. אז אמנם האנשים כקהל עוברים חוויה, אך לא הרגשתי שאני נוגעת בהם באופן שרציתי. בחינוך, אתה מרגיש שיום יום אתה נוגע באנשים ומשפיע עליהם. לכן הגעתי לתחום ההוראה והיום אני עוסקת בעיקר בהכשרת מורים מטעם משרד החינוך והאקדמיות בארץ".

פסטיבל החלליות צילום יחצ                                                                                                                                                               צילום: יח"צ

איזה המלצות יש לך לקהל הנתנייתי ובכלל, לקראת הפסטיבל?

"אני מזמינה את כולם להגיע כמובן. ביום הבחירות, למשל, תהיה פעילות לאורך כל היום וזו הזדמנות נהדרת לנצל את יום החופש ולצפות בחוויה תרבותית מהנה ובהפנינג של מוזיקה. פרטים לגבי הפסטיבל ניתן לברר בטלפון 03-5466228

 

תמונה ראשית: : דרורה ברוק. צילום: משה גרוס

העלו תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *