מקומונים בשרון מקומונים בנתניה מקומונים בחדרה מקומונים בקרית השרון פולג ימים השבת בנתניה

תרופות נוגדות דלקת לעומת משככי כאבים מן הטבע

שם הכותב: אסף שחר אסף שחר תמונה

הגורם הנפוץ ביותר לכאב הוא  דלקת המתבטאת באודם ונפיחות ואף מגבלה תנועתית מצבים המעידים על כך שמערכת החיסון מגיבה לאתגר כלשהו , כגון זיהום או חוסר איזון מערכתי . רוב המחלות הכרוניות כולל השמנת יתר , מחלות עורקים , דלקות פרקים ,סרטן ואלצהיימר קשורות לתהליכי דלקת .

עפ"י הנתונים הרשמיים בבריטניה 19% מהאוכלוסייה הבוגרת פנו  לרופא שלהם בשנה האחרונה בנוגע לכאבים כרוניים במפרקים.

לדלקת יש 2 צדדים . צד חיובי וצד שלילי. כמו לתרופות המשמשות לטיפול בה. אז בואו נעשה קצת סדר.

כאשר הגוף שלכם מגיב לבעיה מסוימת ומנסה להתמודד איתה , זוהי דרכו של הגוף ובפרט של מערכת החיסון להתמודד עם הזיהום או הוירוס למשל .אולם אם האזור נשאר  מודלק וכואב מעל 48 שעות ומלווה באודם ואף מגבלה תנועתית אזי התופעה לא רצויה. במצב זה ישנה שחיקה והתשה של מערכות רבות בגוף וכן מצב המערער את היציבות הפיזיולגית של הגוף .במצב שכזה לא ק שהזיהום לא יטופל אלא תהליך ההחלמה הכללי של הגוף עלול להיפגע וכן הגוף בשעה זו חשוף למחלות נוספות .

במצבים כאלו שימוש קצר –טווח בתרופות נוגדי דלקת מסוג NSAID'S  (תרופות נוגדי דלקת ללא סטרואידים) עשויים לשפר את ההחלמה , כל עוד הבעיה שגרמה לדלקת נעלמה. אם הבעיה עדיין קיימת תרופות אלו יטפלו בסימפטום אך לא במחלה. ויהוו התעלמות ממקור הבעיה. אלרגיה למזונות ,חוסר בטווחי תנועה במפרקים מרכזיים  וחוסר בשומני אומגה3 הם גורמים עיקריים שעשויים להיות מקור לבעיות דלקתיות.

בשלב מסוים התרופות האנטי דלקתיות לא רק שלא יעזרו אלא עלולות להיות מסוכנות  (תרופות כמו אדקס, נורופן ,איבופן ,אדוויל ,ארקוקסיה , אטופן וכו) גרמו ללא מעט מקרי מוות שדווחו כתוצאה משימוש יתר בהן .

הסיבה לסכנה הכרוכה בנטילת תרופות מסוג זה למשך זמן ממושך היא שהם מעלים את לחץ הדם ,גורמים לירידה בצפיפות העצם ,בעיות שרירים ואף לבעיות בקצב הלב וכן מדכאים את ייצור הורמון הקורטיזול ומורידים את רגישות הורמון האינסולין שאחראי בין להורדת הסוכר ממחזור הדם וכניסתו לתאים. המינונים המומלצים לצריכה הם לא יותר מאחת לארבעה ימים או יותר משבעה ימים בחודש. כאבי ראש כרוניים הם גם תופעה נפוצה בקרב משתמשי תרופות נוגדי דלקת על בסיס קבוע.

בפרק הבא אמשיך ואכתוב בין היתר על החלופות הטבעיות שיש למדע להציע .

 

תגובה אחת

  • מאת מוטי:

    שלום.
    יש לי דלקת פרקים ואני מזריק אנברל פעם בשבוע .
    יש לזה השלכות ?

העלו תגובה

האימייל לא יוצג באתר. (*) שדות חובה מסומנים