מקומונים בשרון מקומונים בנתניה מקומונים בחדרה מקומונים בקרית השרון פולג ימים השבת בנתניה

על צוואות וירושות (ולמה לא כדאי לדחות)

אין ספור מלחמות אגו, כסף וכבוד וקרע במשפחה יכולים היו להימנע אם אנשים היו כותבים צוואות וירושות – גם כשמדובר בסכומים קטנים. עו"ד אייל קורסיה עושה סדר

מאת עו"ד אייל קורסייה

לא פעם מגיעים לפתח משרדו של כותב שורות אלה תיקים סבוכים בענייני משפחה, אשר רק בשל מלחמות אגו כסף וכבוד, מוכנים אנשים רבים לאבד את עצמם ואת בני משפחתם. ולא, לא מדובר בירושות של עשרות מיליוני שקלים, אלא לעתים גם בעשרות ומאות אלפי שקלים בודדים.

מדוע מומלץ ואף רצוי לכתוב צוואה ולהסדיר ירושה עוד בחיים?

החיים דינאמיים ומשתנים. לפעמים מדובר בעשרות אלפי שקלים ולפעמים בעשרות מיליוני שקלים. בכל מה שקשור לכסף, הניסיון מוכיח שמשפחות יכולות להיקרע. לדוגמא: אברהם (שם בדוי) הלך לעולמו והותיר אחריו נכס מקרקעין וגם עסק אותו ניהל עם חלק מילדיו. לאברהם מעל חמישה ילדים אשר כיום אינם מסכימים אל אופן חלוקת הנכסים שהותיר אחריו אברהם, בפועל מה שנוצר הוא סכסוך בין קבוצות אחים אשר מתקוטטים בינם לבין עצמם בין כתלי בית המשפט. הלכה למעשה, כל אח (קבוצת אחים) ידאג לעצמו לייצוג ויוציא בעבור כך כספים לא מעטים שלא לדבר על בזבוז זמנו היקר של בית המשפט.

אחד הדברים המרכזיים שיש לשים לב אליהם בשלב זקנה ואף קודם לכן, הוא עניין ערכית צוואה אצל עו"ד המתמחה בעריכת צוואות וירושות. עריכת צוואה עשויה לחסוך לילדים ולצאצאים, במידת הצורך, כאב ראש בניהול הליך משפטי.

הבעיה היא, שאחוז גדול מהאזרחים אינם מוכנים לדבר על יום המוות בעודם בחיים. ראוי להבין, כי עריכת צוואה הינה ככל אקט משפטי. כפי שמומלץ שבני זוג יערכו הסכם ממון (גם אם אין בהתחלה יותר מדי) בטרם יינשאו – וכך יחסכו הוצאות משפטיות כבדות אם חס וחלילה יתגרשו – הרי שעריכת צוואה עשויה להביא לשקט ולשלום בין כל בני המשפחה.

היכן עורכים צוואה?

צוואה כדאי ומומלץ לערוך אצל עו"ד המתמחה בעריכת צוואות, שכן לא פעם בשל פרשנות שאינה חד משמעית ניתן יהיה להתנגד ואף (לעיתים) להביא לביטול הצוואה. כך, לדוגמא, צוואה הדדית בין בני זוג ולאחר מכן לילדים יהיה כדאי לערוך בשתי צוואות נפרדות לכל הורה ומדוע? היה ומי מבני הזוג הלך לעולמו ועתה בן הזוג שבחיים מעוניין לבצע שינוי בצוואה, הרי שלא בהכרח יהיה ניתן לבצע את אותו שינוי – לא כך הדברים כאשר מדובר על 2 צוואות נפרדות.

(הכותב, עו"ד אייל קורסיה, מומחה לעריכת צוואות וירושות, פשיטות רגל וייצוג חייבים. טלפון: 050-6351208. אתר: www.adv-dk.co.il

העלו תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *