מקומונים בשרון מקומונים בנתניה מקומונים בחדרה מקומונים בקרית השרון פולג ימים השבת בנתניה

שבת וינפש

ספורט שבת וינפש שריפי

לא רוצים לעבוד בשבת, מאמני מכבי נתניה ובית"ר טוברוק פנו לרוה"מ שלא יעניק היתרי עבודה בשבת

סלובודאן דראפיץ, מאמן מכבי נתניה (בוגרים) ונתן עזריה, מאמן קבוצת בית"ר טוברוק נתניה (נוער) פנו השבוע (יום ב') באמצעות עו"ד ד"ר ניסן שריפי לראש הממשלה, בנימין נתניהו, שהוא גם יו"ר ועדת השרים למתן היתרים כלליים לעבודה בשבת, וביקשוהו להמנע ממתן היתר עבודה בשבת לקבוצת הכדורגל בכלל ולקבוצותיהם בפרט.

במכתבו ציין ד"ר שריפי, בין השאר כי המאמנים הינם שומרי מסורת, והם מבקשים, בסך הכל, כי בימות השבת יוכלו לנוח מעמל יומם, ולשהות בחיק רעיותיהם וילדיהם "במקום לעבוד ולהזיע במגרשי – הכדורגל",

עוד ציין ד"ר שריפי במכתבו, כי :

"כידוע,  מלבד הערך הדתי העצום שיש לשמירת השבת, הרי שיש בה גם ערך סוציאלי שאין כדוגמתו. כמעט בכל מדינות העולם ישנו יום מנוחה בו הכל מפסיקים את עבודתם ונחים קמעא (מלבד בצפון קוריאה, שם מחויבים העובדים לעבוד 12 שעות מדי יום, 7 ימים בשבוע…). היה זה חיים נחמן ביאליק, אשר מחה נמרצות על חילול השבת בעיר תל אביב, וציין באיגרתו לחבריו כך: 'הטרם ידעו אלה, כי השבת היא המתנה הגדולה ביותר שהביאה היהדות לעולם, והיא בלבד דיה לתת לנו זכות של קיום תרבותי בין העמים ? הטרם יבינו, כי השבת היא הסמל המזוקק והצרוף ביותר של הרעיון הסוציאלי ושוויון ערך האדם ? '  גם אשר צבי גינצברג, הידוע יותר בכינויו 'אחד העם', שהיה חילוני מובהק, קבע כי 'יותר משישראל שמרו את השבת שמרה השבת אותם' ".

 

העתק המכתב שוגר גם לשאר השרים הממונים על מתן היתרי עבודה בשבת, שרי הרווחה, הפנים, הדתות והכלכלה, והוא כבר מונח על שולחנם.

 

להלן המכתב:

הרינו מתכבדים בזאת לפנות אליך בשמם של שולחינו, מר סלובודאן דראפיץ', מאמן קבוצת מכבי נתניה (בוגרים) ומר נתן עזריה, מאמן קבוצת הנוער בית"ר טוברוק נתניה (נוער), כדלקמן:

  1. כידוע, קבוצת הבוגרים של מכבי נתניה ממוקמת בליגת העל, וגם קבוצת הנוער בית"ר טוברוק ממוקמת בליגת העל בכדורגל לנוער. מתוך קבוצות אלה צמחו רבים ממיטב כדורגלני- ישראל בעשרות השנים האחרונות
  1. שולחינו הינם שומרי מסורת, והם מבקשים, בסך הכל, כי בימות השבת יוכלו לנוח מעמל יומם, ולשהות בחיק רעיותיהם וילדיהם במקום לעבוד ולהזיע במגרשי – הכדורגל. כך גם כל הכדורגלנים בקבוצות אותן מאמנים שולחינו, אשר מבקשים גם הם לנוח ולפוש ביום המנוחה.
  1. כידוע היטב לכב', מלבד הערך הדתי העצום שיש לשמירת השבת, הרי שיש בה גם ערך סוציאלי שאין כדוגמתו. כמעט בכל מדינות העולם ישנו יום מנוחה בו הכל מפסיקים את עבודתם ונחים קמעא (מלבד בצפון קוריאה, שם מחויבים העובדים לעבוד 12 שעות מדי יום, 7 ימים בשבוע…). היה זה חיים נחמן ביאליק, אשר מחה נמרצות על חילול השבת בעיר תל אביב, וציין באיגרתו לחבריו כך:  "הטרם ידעו אלה, כי השבת היא המתנה הגדולה ביותר שהביאה היהדות לעולם, והיא בלבד דיה לתת לנו זכות של קיום תרבותי בין העמים ? הטרם יבינו, כי השבת היא הסמל המזוקק והצרוף ביותר של הרעיון הסוציאלי ושוויון ערך האדם ? " גם אשר צבי גינצברג, הידוע יותר בכינויו "אחד העם", שהיה חילוני מובהק, קבע כי "יותר משישראל שמרו את השבת שמרה השבת אותם".
  1. לסיום פנייתנו זו, לא נוכל שלא לציין את אשר ציין המשורר הלאומי, ביאליק, בסוף איגרתו שצויינה לעיל כלפי המתריסים כנגד השבת:"אין לי אלא להתפלא על סיכלות האנשים ההם ועל בערותם. האומנם אין תקנה להם?"

באופן דומה, אחד העם כינה את עוקרי השבת כמי שהגיעו "לקומה התחתונה של חומריות ושפלות מוסרית ושכלית".

  1. בידיך, כב' ראש ממשלת ישראל, לחזק ולאשש את זכותם של שולחינו ודומיהם ליום מנוחה הקבוע הן בחוק שעות עבודה ומנוחה, התשי"א – 1951 והן במורשתנו העתיקה בת אלפי השנים. אל נא תאשר ואל נא תעניק היתרי עבודה בשבת לקבוצות הכדורגל בכלל ולקבוצותיהם של שולחינו בפרט. אין מדובר בצורך דחוף שחיוני לחלל בעטיו את יום המנוחה, וכל רע לא יאונה באם יקבעו המשחקים בשאר ימות השבוע.

 

בכבוד רב 

                    ובברכת שנה טובה,

ד"ר ניסן שריפי, עו"ד

העלו תגובה

האימייל לא יוצג באתר. (*) שדות חובה מסומנים