מקומונים בשרון מקומונים בנתניה מקומונים בחדרה מקומונים בקרית השרון פולג ימים השבת בנתניה

לא תמיד כל מי שמצוי בחובות בהוצאה לפועל זוכה להודעה כי הוא מועמד להפטר (הליך מזורז למחיקת חובות). אז איך בודקים זכאות להפטר?

שם הכתב: עו"ד אייל קורסייה

כמה מכם המצויים בחובות בהוצאה לפועל קיבלו מכתב הביתה לפיו אתם מועמדים להפטר? אני לא יודע את התשובה, אבל אני כן יודע שייתכן ורבים מבין החייבים לא קיבלו כלל מכתב כזה ורבים אחרים כלל אינם מודעים לכך, שבסיטואציות מסוימות ייתכן והם זכאים להיכנס להליך של הפטר – הליך שעיקרו מחיקת חובות מזורזת כבר בהוצאה לפועל.

המשמעות של המושג מועמד להפטר הינה חשובה מאין כמותה עבור החייבים, שכן הם זכאים לגשת להליך קצר יחסית בו יצליחו בסופו להיפטר מכלל החובות שלהם כנגד תשלום כזה או אחר, ואף במקרים מסוימים יצליחו לקבל הפטר ללא כל תשלום מצדם.

 

איך תבדקו אם אתם זכאים?

"בשלב מקדמי: האם אתם באיחוד תיקים, האם הוכרזתם מוגבלים באמצעים, האם אתם משלמים לפחות 18 חודשים (שלוש שנים), האם החובות שלכם אינם עוברים את הסך של 800,000 שקלים והאם החובות שלכם הם עד שני מיליון שקלים, אבל בתנאי שהקרן לא עולה על 400 אלף שקלים. כל אלה ועוד מהווים תנאי סף לכניסת ולבחינת זכאותכם למחיקת חובות בהליך הפטר מזורז בהוצאה לפועל".

אז נכון, מרביתכם ודאי כבר קראו מאמר דומה בנושא, אך הסיבה העיקרית בעטיה נרשם מאמר זה היא מאחר וחייבים רבים מנתניה זכאים להיכנס למסלול הפטר וכלל אינם מגיעים לבדוק נושא זה, כאשר מנגד העובדה כי הליך זה צפוי להיסגר כבר ביום 5/9/19 כאשר במקומו ייכנס חוק חדלות פירעון החדש – שם גם תוכלו למחוק חובות אלא שההליך הינו ארוך ומסורבל יותר מאשר זה הנהוג כיום.

כמו כן אם לכם חובות ותיקים בהוצאה לפועל וטרם טיפלתם בהם, ראוי להיכנס למסלול איחוד על מנת להקל בעתיד את העבודה בכניסתכם להליך מחיקת חובות מוסדר בהוצאה לפועל ו/או בבית המשפט. כך או כך, כדאי ורצוי לגשת ללשכת ההוצל"פ הקרובה ובצורה פשוטה לברר האם אתם זכאים להיכנס למסלול הפטר.

nervous man on white

מה קורה אם לא עמדתי בכל תנאי הסף? הפסקתי תקופה לשלם?

"אם שילמתם במשך שנים והפסקתם רק לאחרונה (שנה- שלוש שנים הפסקה) ובתנאי שהוכרזתם כמוגבלים באמצעים, ייתכן ואפשר יהיה להכניס אתכם תחת תיקונם של אי אלה מחדלים לאותו מסלול הפטר מזורז בהוצאה לפועל. במילים אחרות: אף אם אתם רק מוכרזים משך שנים והפסקתם לשלם את צו התשלומים, ייתכן ועדיין תהיו זכאים להפטר – תלוי בנסיבות או במחדלים אם יימצאו".

קורסיה חתוך

הכותב, עו"ד אייל קורסיה, עוסק בהוצל"פ. טלפון: 050-6351208. אתר: www.adv-dk.co.il

העלו תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *