מקומונים בשרון מקומונים בנתניה מקומונים בחדרה מקומונים בקרית השרון פולג ימים השבת בנתניה

ככה כן "בונים" חינוך!

2017-08-30_110135

מזה שבע שנים טובות שאני בנתניה, נהנית לגלות את הרב גוניות, רב לאומיות, רב תרבותיות, ריבוי אמונות וריבוי דעות, אשר כל אלה יחד נכנסים לשערי ביה"ס, לכתות ולאחרון הילדים ובעיניי נותנים משמעות והזדמנות ענקית לחינוך ילדינו.

התעסקות בהישגים לימודיים, מצוינות ומבחנים, חשובים לא יותר מללמד את הילדים ואת עצמינו בלהכיר וללמוד את זה שנמצא בשכנות אלינו ובתוכנו.

"תעודת הבגרות" האמיתית של העיר נתניה (כי מנתניה תצא תורה…) תישפט על הרמה האנושית והערכית שלנו כחברה וההתייחסויות לייחודיות ולשונות הקיימות בכל אחד מאתנו.

חמלה, קשר, מגע- יהפכו אותנו לאנשים טובים יותר וראויים יותר- לא לזה פיללנו?!

אנחנו בעידן הגלובליזציה, העולם פתוח, הרשתות החברתיות מזמנות קשרים חדשים וחזקים- זו תופעה נפלאה!

אז למה אנחנו לעיתים מסתגרים? למה אנחנו מנסים ל"ברוח" ול"הבריח" את האחר? הרי כבר נאמר ואפילו הוקדשה ע"י משה"ח שנה שהציר המארגן שלה הוא ש"האחר הוא אני"!!

אז למה אנחנו עדיין בורחים מעצמינו?

כיצד מתרגמים מסרים עמוקים אלו לגבי צדק חברתי לשפה של ילדים ובני נוער?

לילדים באופן טבעי יש חוש צדק מפותח ביותר. פעמים רבות אנו שומעים אותם טוענים כלפינו "זה לא פייר" או "זה לא הוגן". אם נשאל ילדים מה זה "להיות הוגן" חלקם ישיבו "להיות הוגן" זה להיות בשוויון עם אחרים פשוט להיות "פייר" עם אחרים. זה אומר לא לרמות, להיות נחמד, להיות טוב לחברים שלך, להסתכל על הסביבה ולהתחשב בעוד אנשים חוץ מאשר בעצמך.

אני מחברת את התפיסה של "להיות הוגן" להבנה של המושגים "אפליה וקיפוח". אני שואפת שהתלמידים שלנו יפנימו לעצמם תפיסות, הבנות והתנהגויות חברתיות מוסריות, הוגנות ומתחשבות. שיצרו לעצמם מחוונים פנימיים שיעזרו להם לזהות ולהימנע מהתנהגויות חברתיות, שאינן הוגנות ויתנו להם עוצמה פנימית לא לשתוק מול עוולות ותופעות חברתיות אשר יוצרות קיפוח, אפליה וגזענות בסביבתם.

במהלך שנת הלימודים, נעסוק בנושא הפחד מהשונה והפחד מלהיתפס כשונה. נציע התבוננות בעושר השונות והרבגוניות הקיימים בעיר. נעבוד על זכויות האדם, זכויות הילד, על חופש הביטוי ועל כבוד האדם. נלמד לשזור בשיחה בינינו מושגים כגון הוגנות, אפליה, אכפתיות, אמפתיה, חמלה, סטיגמה, דעות קדומות, הכללה, סטריאוטיפים, שרירותיות, עוולה, אחריות, אחריות חברתית, כוחניות, שונות, קבלה, שוויון ועוד. נעזור לתלמידים לפתח מבט פנימי רגיש המאמין בהוגנות, צדק ושוויון, כלפיהם וכלפי כל אדם.

מערכת החינוך בנתניה, לוקחת על עצמה לגשר, לפשר, לקבל, לשוחח ולהבין את הרב גוניות  המבורכת. אנו קוראים גם לכם ההורים להיות יחד איתנו, להשמיע את הקולות השפויים שבחברה הבריאה שלנו, להשתמש באחריות בערוצי התקשורת השונים ולזכור שהילדים שומעים, קולטים, מבינים ומחקים.

 

אם לא נדבר על הנושאים הללו-הם לא יתפוגגו אלא יתפוצצו.

יש על מה לדבר…….

טובה דולב

ראש מנהל חינוך וחברה

העלו תגובה

האימייל לא יוצג באתר. (*) שדות חובה מסומנים