מקומונים בשרון מקומונים בנתניה מקומונים בחדרה מקומונים בקרית השרון פולג ימים השבת בנתניה

זו משאלתי, זו בקשתי, זו תשוקתי, זו תפילתי..

שם הכותב: טובה דולב, ראש מינהל חינוך וחברה בעיריית נתניה 2017-08-30_110135

קראתי פעם אמירה יפה: "כאשר אלוהים מודד את האדם, הוא מניח סרט מדידה סביב ליבו ולא סביב ראשו".

עם כניסת החג, ראש השנה תשע"ח אני מבקשת להקדיש תשומת לב לאיכות החיים שלנו. האם כל אחד ואחת מאתנו מרגיש אהוב? רצוי בסביבתו? האם לכל אחת ואחד מאתנו יש לפחות אדם אחד שמאמין ביכולות שלו / שלה? מתרגש מעצם קיומנו, מוכן לתמוך בנו, באמון מלא? כח האהבה הוא כח מרפא, בואו נביא איכות זו לחיינו בשפע.

היום, אני בוחרת להתחיל לאו דווקא בחלום להכפיל את מספר התלמידים הלומדים לחמש יחידות במתמטיקה, אלא במשאלה קטנה גדולה: שכל אחד מאתנו ייקח אחריות להפוך את העולם למקום טוב יותר, על כל המשתמע מכך: שנדע לנהל דיאלוג אמיתי, דיאלוג המושתת על פתיחות ואמון, דיאלוג נטול אגו גם כאשר עולים בנו רגשות חיוביים וגם רגשות שליליים.

ארגונים גדולים ובכללם מערכת החינוך אשר מורכבת ממבוגרים, מילדים ובני נוער – מצליחים הרבה יותר כאשר הניהול מכיל "אינטליגנציה ריגשית" מפותחת. ילדים ובני נוער, מרגישים בטוח להעז, לשאול, לחקור, לא לפחד, ומכאן גם להגיע לרמה גבוהה יותר של יצירתיות, ביטוי עצמי והישגים.

יש לי חלום: שכל אחד מאתנו יקח בחשבון את ההשפעה שיש לו על האחר ויכיר ביכולתו להפוך כל סיטואציה לחיובית, מקרבת ומעצימה.

המשאלה השנייה שלי קשורה לאופן התקשורת שלנו, המבוגרים ושל הילדים אחד עם השני, באמצעות הרשתות החברתיות. יש משהו במדיה הדיגטלית שמנתק את הלב ממה שנכתב. אני מוצאת את עצמי ורואה אחרים במערכת מעבירים מסרים מורכבים המכילים לא מעט הטרדות, השפלות עד כדי אלימות מילולית. מערכת החינוך עדיין מתקשה להעריך את מידת התוקפנות ברשת ואף מתקשה להתמודד עם השפעותיה. במחקר שנערך על ידי ד"ר טלי היימן וד"ר דורית אולניק – שמש (2011 – 2013 אונ' בר אילן) נמצא מתאם בין מצב חברתי- רגשי של ילדים, לבין רמת הבריונות והאלימות הרשתית. ככל שילדים חווים סוג של בריונות ברשת, הם מדווחים על "בדידות רגשית ובדידות חברתית".

יש לי חלום: שנאמץ איפוק עצמי ומעבר לשיח אישי, בכל הזדמנות שהסיטואציה מורכבת, עמומה ודורשת הבהרה.

המשאלה השלישית (והאחרונה לטור זה) היא: לטפח את בני הנוער שלנו בעיר נתניה. אני מאמינה גדולה ביכולות של בני הנוער בני הדור הנוכחי, זאת מתוך הכרות עם הצעירים הקרובים לי ביותר – שלושת בניי וגם מתוך הכרות של בני הנוער, עמם אני נפגשת לעיתים קרובות. ילדים אלו נולדו עם לב וראש פתוח, טכנולוגיה היא שפתם, בעלי תפיסה גלובלית, אחרים מאוד מאתנו. הם יהיו אחרים גם כהורים, כאנשי משפחה, במסלול התעסוקתי שלהם ובמעורבות הקהילתית שלהם.

כעיר גדולה, עלינו להרוות את צימאונם בתחומי עניין ותוכן רלוונטיים, עלינו להיות נוכחים בשטח עם מועדוני נוער, מדריכי נוער, פעילויות ספורט, פעילויות פנאי ותרבות. נוער הוא השקעה חברתית וכלכלית לטווח רחוק!

יש לי חלום: להפוך את נתניה לעיר שהנוער מאוהב בה. עיר שהנוער מעדיף לבלות בה במקום להתגלגל על הכבישים בחזרה מתל אביב. עיר שהצעירים בוחרים לחזור אליה ולבנות את חייהם כתושבים.

 

"הנה נתתי לפניך את הטוב ואת הרע ובחרת בטוב"

בברכת שנה טובה

טובה דולב, ראש מינהל חינוך וחברה

 

העלו תגובה

האימייל לא יוצג באתר. (*) שדות חובה מסומנים