מקומונים בשרון מקומונים בנתניה מקומונים בחדרה מקומונים בקרית השרון פולג ימים השבת בנתניה

הקשר בין דלקת למחלות כרוניות

Untitled-2

אז מהי  תסמונת הדלקת?

תסמונת הינה אוסף של תסמינים אשר מאפיינים מחלה מסויימת.לדוגמה התסמונת המטאבולית (המוכרת גם בשם תסמונת X) מוגדרת כשילוב של מספר תסמינים: הצטברות של שומן באזור הבטן, תנגודת לאינסולין, יתר לחץ דם ורמה גבוהה של כולסטרול בדם. מצבים אלו מגבירים מאת הסיכון ללקות בסוכרת ובמחלת לב כלילית (מחלה של העורקים המזינים את הדם ללב).תסמונת הדלקת אחראית בין היתר לפחות לאחד מהתסמינים הנ"ל.

מהם הגורמים לדלקת?

הדלקת עלולה להתפתח כתוצאה מתגובה דלקתית של המערכת החיסונית אשר בהתחלה תשפיע על רקמה חולה כשכל מטרתה לשקם את הרקמה הזו, למשל דלקת בברך, משם עלולה הדלקת להתפשט לאזורים אחרים ולתקוף רקמות נוספות ואז לתקוף איברים אחרים (למשל כבד).לאחר מספר שנים יכולה הדלקת להתפתח לדלקת רב-מערכתית שעלולה להתפשט לכל הגוף ולתרום להתפתחות של מחלות שנראות אולי כלא קשורות זו לזו, אבל בין כולן עובר החוט המקשר-"הדלקת הכרונית".

כיצד נזהה דלקת?

להלן מספר דוגמאות לתסמונת הדלקתית.כשני שלישים מהאמריקאים סובלים מהשמנת יתר. מזון מעובד ומשומר, מאכלים ממותקים בסוכר ,קמח לבן, ועוד… (להם הוצמד הכינוי "מתווכי דלקת" ).

מאכלים אלו תורמים ומאיצים את התהליך הדלקתי משום שתאי השומן מפרישים חומרים כימיים כמו חלבון הנקרא חלבון מגיב C  (C-RP) ואינטרלוקין-6 (IL-6) המלבים " את "אש הדלקת".

עודף משקל מתח נפשי ותזונה לא מאוזנת ללא פעילות גופנית עלולה להגביר את הסיכון ללקות במגוון של מחלות נוספות ואחת הסיבות לכך היא השילוב של הדלקת עם העדר פעילות גופנית. אם אתם בעודף משקל ולא פעילים יש לכם סיכוי גבוה יותר, מחקרית לפתח סוכרת מבוגרים, שבה יש מרכיב דלקתי דומיננטי .הדלקתיות בסוכרת קשורה לרמה גבוהה של סוכר בדם .הדלקת אינה עוצרת פה, זה ממשיך בדלקת חניכיים, מיגרנות ואף עולה הסיכוי ללקות במחלת הלב הכלילית.כיום,עולם הרפואה מגדיר שמחלה זו היא דלקת כרונית של כלי הדם.כפי שמחלת האלצהיימר מוגדרת כדלקת כרונית של מערכת העצבים המרכזית. ההערכה  היא כי דלקות וזיהומים כרוניים אחראים על כ-30% ממקרי הסרטן. המידע הזה נשמע אומנם מפחיד למדי,אולם יש לו חשיבות עליונה בשמירה על בריאותכם.

בדיקות רפואיות לאבחון דלקת::

1.בדיקת חלבון מגיב C  בדם.(CRP).

2.פרופיל השומן בדם.(טריגליצרידים).

3.בדיקת אלרגיות למזונות.

4.ערכי הסוכר בדם.

 

 דרכי טיפול ומניעה:

נמצא מחקרית כי תזונה מאוזנת העשירה בחלבונים בעיקר מן הצומח ,דגים, פחמימות מורכבות, שומן מן הצומח וריבוי של אכילת ירקות בצבעים שונים בפרט ירוקים- עליים ופירות יער תורמים משמעותית לירידה במדדי הדלקת .

תבלינים כמו כורכום ופלפל שחור (ניתן גם כתוסף).

עוד נמצא כי ויטמינים ונוגדי חמצון יטפלו משמעותית בדלקת, למשל ויטמין C,ויטמין E,תה ירוק  בעל המרכיב EGCG,חומצות שומן חיוניות (אומגה 3 וחומצה גמא-לינולנית) ואף מולטי ויטמין ומינרל (עדיף טבעי) במידת הצורך. וכן גם במקרה הזה פעילות גופנית יעילה ולאו דווקא עצימה תתרום משמעותית לירידה במדדי הדלקת.

העלו תגובה

האימייל לא יוצג באתר. (*) שדות חובה מסומנים


Warning: Parameter 1 to W3_Plugin_TotalCache::ob_callback() expected to be a reference, value given in /home/awapp/public_html/wp-includes/functions.php on line 3408