מקומונים בשרון מקומונים בנתניה מקומונים בחדרה מקומונים בקרית השרון פולג ימים השבת בנתניה

שגרירים צעירים

שם הכתב: הילה מלקי מסלטי

בימים אלה – חזרו תלמידי בית הספר אלדד מהעיר גיסן שבגרמניה, לשם הגיעו במסגרת פרוייקט ערכי שהם מקיימים מזה כחמש שנים עם תלמידי בית הספר "ריכארדה הוך", שבעיר.

הפרוייקט הקרוי "שגרירים צעירים למען עולם טוב יותר" מתקיים מזה כחמש שנים והוא מפגיש בכל פעם מחדש את בני הנוער בינם לבין עצמם וכמובן עם סוגיות חשובות הקשורות להנצחה וזכרון.

אומרת בעניין טובי פינצ'וב, מנכ"לית בית הספר אלדד: "דומה שככל שעוברות השנים, הופכים הדיונים לרלבנטיים יותר מתמיד, דווקא על רקע שנאת הזרים והאנטישמיות הגואה באירופה. מבחינתנו מדובר באי של מחוייבות הדדית, במסגרתו לומדים תלמידים ישראלים וגרמנים ביחד נושאים הקשורים להפקת לקחים מאירועי השואה ומנסים בכל שנה לפתח רעיון חברתי שיכול למנוע אירועים גזעניים ולהוביל את החברה שלנו לעולם טוב ובטוח יותר".

 

השנה עסקו חברי המשלחת בנושא ההנצחה והזיכרון: מה היא הנצחה? למה צריך ומהם הדרכים השונות להנצחה?

 

במסגרת זו, הם ביקרו בביתן עדויות בקמפוס אוניברסיטת פרנקפורט בגרמניה, מול הבניין המקורי של חברת איי גי פארבן , שייצרה את גז הציקלון "ב" במלחמה , שם ניתן להאזין בעברית לעדויות של ניצולי מחנה הריכוז בונה, המספרים על ילדותם ונעוריהם בגרמניה לפני המלחמה ועל התקופה בה היו אסירים במחנה. התלמידים דנו במשמעות הזיכרון וההנצחה, והשפעותיהם על תהליכים חברתיים ופוליטיים בימינו.

בהמשך ביקרו במוזיאון היהודי המחודש בפרנקפורט שנבנה באתר בית הכנסת הגדול שנחרב במלחמה. בכניסה למוזיאון הצטמררו כל חברי המשלחת כשקראו את השלט המקדם את פני הבאים: " פה עמד בית הכנסת בורנפלאץ שנחרב ע"י פושעים נאצים ב-9.11.1938 ".

 

הם גם ביקרו בכלא "קלאפרפלט" הידוע לשמצה, ששימש גם כתחנת שילוחים למחנות הריכוז. הכלא נמצא במרכז פרנקפורט ומשמש כיום כמרכז לפעילות חברתית ולפעילים העוסקים בזכויות האדם,  בתמיכת עיריית פרנקפורט.

 

נמסר כי מרגש ביותר היה הביקור בבית הכנסת הקטן בעיר רוט שבגלל קרבתו לבתי מגורים נשמר במלחמה. כיום מתוחזק בית הכנסת ע"י מתנדבים גרמנים ומשמש כמרכז חינוכי  שמטרתו הנצחת חיי הקהילה היהודית, שחיה שם במשך מאות שנים, באמצעות סיפור חיי הקהילה וסיפורי המשפחות שחיו שם.

 

כמו כן זכתה הקבוצה להרצאה מרתקת של ההיסטוריון הישראלי הידוע, ד"ר יעקב אייכלר, המרצה באוניברסיטת שטושגרט בנושא הקשר שבין היעדר ההנצחה והזיכרון של אירועי השואה בגרמניה המזרחית לשעבר, לבין היקף הגזענות וחוסר הסובלנות הקיימת שם היום בהשוואה למה שקורה בגרמניה המערבית.

 

בנוסף לביקורים אלו, השתתפו התלמידים בסדנאות למידה, בהן עסקו יחד בתובנות הקשורות לנושאי ההנצחה והזכרון.

את הדיאלוג המרתק הם ימשיכו בחודש ספטמבר, כשהמשלחת הגרמנית תגיע לביקור בנתניה.

העלו תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *