מקומונים בשרון מקומונים בנתניה מקומונים בחדרה מקומונים בקרית השרון פולג ימים השבת בנתניה

מעבר לחומות

אימת השואה וסיפורי הניצולים. תלמידי כיתה יא' של בית הספר הקימו תערוכת אמנות רב תחומית ומעוררת השראה, המציגה מגוון יצירות בתחומי הפיסול, התיאטרון, הכתיבה, המוזיקה והמחול העוסקות בתכני גרמניה הנאצית והשואה. וברוח התקופה: הם גם פתחו דפי פייסבוק לתנועות הנוער שפעלו בתקופת השואה ואינן עוד. דרך ציר הזמן, תמונות, כתבות וסיפורים הם סיפרו את סיפורן של תנועות הנוער בגיטאות בדרך הנגישה כיום לכל. שווה ביקור.

במערכת החינוך מרבים לדבר על למידה משמעותית ועל חיבור ריגשי וחוויתי לנושאים השונים, אלא שלא פעם נשארים הדברים בגדר למידה פרונטלית, תוך הסתייעות בספרי הלימוד ועמידה בבחינות המגן והבגרות.

באורט לבוביץ' בנתניה, בניהולה של המנכ"לית הנמרצת ורד דברת, בחרו להוציא את הלמידה מן הכוח אל הפועל: במסגרת הייחודיות הבית ספרית של מנהיגות ויזמות בחר צוות המורים בפלטפורמה של ההערכה החלופית לבניית מיזם ייחודי אשר ישלב את התכנים הלימודיים והאמנות. שיאו של המיזם שהחל עם פתיחת השנה הסתיים השבוע בתערוכת אמנות חדה ונוגעת, המציגה מגוון יצירות בתחומי הפיסול, התיאטרון, הכתיבה, המוזיקה והמחול וכולו עוסק בתכני גרמניה הנאצית והשואה, הכל פרי ידם של תלמידי השכבה ובהנחייה של צוות מורי ההיסטוריה. התלמידים חקרו את הנושא, קראו עדויות של ניצולים וסיפורים על נספים מהשואה ובעקבותיהם –יצרו מיצגים, פיסלו, כתבו דיאלוגים וקיימו פאנלים, ציירו, חיברו כוריאוגרפיה לקיטעי ריקוד, הפיקו עיתון ואף פתחו דפי פייסבוק על תנועות נוער שפעלו בגיטאות.

לתהליך הלמידה והיצירה חברו נועה צחורי ונגה אוסטרייכר, שתי אמנויות מתנועת תרבות, תנועת אמנים מחנכים, הפועלת בשבע השנים האחרונות בנתניה, אשר הפכו להיות חלק מסגל מורי המקצוע בחודשים האחרונים.

מעבר לחומות מיצגים בתערוכת בין החומות באורט. צילום - רן אליהו

יפתח ביבר מתנועת תרבות "בתהליך המשמעותי שהתחולל בבית הספר, בחיבור בין הידע העיוני לבין תחומי האמנות – למדנו להיווכח עד כמה תלמידים אוהבים ללמוד ועד כמה המורים יודעים ללמד באופן מרתק, במגוון צורות ואמצעים."

ורד דברת, מנכ"לית בית הספר אורט לבוביץ: "מעבר לחומות" הינו מיזם ייחודי  הממחיש את הרוח וחזון בית הספר, רוח המעודדת למנהיגות ויזמות, לחדשנות וסקרנות. אני גאה בצוות ההסטוריה שלי ובראשם הרכזת הגב' חיה קורן, שגילו יצירתיות ומנהיגות ובחרו בתהליך מורכב ומאתגר  ובכך הובילו את כלל התלמידים לחוויה לימודית יוצאת דופן, חוויה שעוררה חשיבה אחרת אצל התלמידים, דרשה מהם למידה אחרת ובעיקר אפשרה  ויצרה הזדמנויות  לתלמידים להוכיח את מגוון יכולותיהם, תוך הקמת מיצגים ומיזמים משלהם והצגתם באופן אישי ומכובד בפני מורים, הורים, תלמידים ואורחים שבאו לבקר ולהתרשם. אין לי ספק שחוויה  זו תלווה אותם תמיד."

 

 

 

העלו תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *